| UbexFlo a întrebat:

Buna TPU.Am o mare problema. Vreau sa merg cu prietenul la mare sau la munte, nu conteaza, intr-un sejur de 5-6 zile si nu stiu daca parintii imi dau voie(ei nu-l cunosc pe prieten dar suntem impreuna de 1 an jumate). Cu mama nu ma inteleg, aproape ca nici nu vorbesc cu ea si stam toata ziua acasa.Cu tata ma inteleg mai bine si nu stiu ce as putea sa fac sa scap o saptamana sa ma distrez si sa scap de stresul plictiselii de acasa.

8 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Hibatting eyelashes!
Dar tu ai destula incredere in prietenul tau ca sa mergi singura cu el la mare/munte? De ce nu ii ceri mai bine niste mici informatii despre locul in care veti fi cazati, despre locurile pe care le veti vizita, despre bugetul necesar, despre cum va impartiti cheltuielile?
Mai sunt si aceste mici/mari detalii care va pot strica vacanta. Odata lamurite aceste lucruri, de ce parintii nu iti cunosc inca prietenul dupa un an si jumatate de relatie?
Poate nu ai simtit ca este momentul sa il prezinti parintilor, poate ca nu ai crezut ca este o relatie destul de importanta sau serioasa.
Si acum? Esti dispusa sa il prezinti parintilor doar ca sa te lase sa mergi in vacanta cu el?
Mai bine il prezinti parintilor cu cel putin 3 saptamani inainte de vacanta ca sa il cunoasca mai bine.Sa aiba grija cum se prezinta:fara pierce`uri, tatuaje, tricouri cu mesaje obscene.Sa se barbiereasca si sa se prezinte cu un buchet de flori, pentru mama ta, ca o mica atentie pentru o prima impresie buna happy.
Avand in vedere ca te intelegi mai bine cu tatal tau,atunci poti sa discuti inainte de vizita prietenului cu el, in particular si sa ii spui ca ai un prieten de un an jumate,cum va intelegeti, unde v-ati cunoscut, etc si ca vrei sa pleci in vacanta cu el. Apoi ii spui ca il vei aduce acasa si el o va imbuna(sa speram!) cat de cat pe mama.

| Ramonaaaa a răspuns:

Este o greseala sa il prezinti decat tatalui,mai ales daca acesta este influentat in foarte mare masura de mama ta. Asa nu vei face decat sa inrautatesti lucrurile.
Vorbeste cu prietenul tau si explica-i cum este mama ta, spune-i ca este o femeie mai dificila, mai de moda veche, mai artagoasa si spune-i sa nu se astepte, in cazul in care iti va vizita parintii, la dulcegarii si covor rosu happy.
Apoi, discuta cu mama ta. Explica-i unde l-ai intalnit pe acest baiat in ce circumstante,ce calitati are (un bun prieten, rabdator,harnic,etc -nu are rost sa te referi la aspectul fizic pentru ca pe mama ta nu o va interesa prea mult ).
De asemenea, prezinta-i si punctele slabe pentru ca mama sa nu creada ca faci totul sa para numai lapte si miere ca sa o convingi.
Spune-i ca ai incredere atat in ea, ca nu te va face de ras, cat si in el ca o va face sa il accepte ca prieten al tau.
Explica-i ca nu va ganditi inca la casatorie, copii, mutare impreuna sau alte prostii ci pur si simplu sa aveti o relatie normala fara un act semnat.
Spune-i sa ii acorde macar o sansa de a i arata cum este el, de ce il iubeste.
Spune-i sa o faca pentru tine pentru ca, la urma urmei, nu poate fi o stana de piatra happy.
Sa mai imi spui cum decurg lucrurile >:d

| Ramonaaaa a răspuns:

Scuze ca nu ti-am mai raspuns dar nu am mai intrat in ultimele zile big grin.
Asta este parerea mea, sincer si cred ca ar trebui sa ii sugerezi mamei tale un psiholog.Dar ce spun? Evident ca nu ar accepta si, probabil, ca ar rade sau te-ar jigni pentru aceasta initiativa, da merita sa incerci.
Atata timp cat vorbesti cu tatal tau intre 4 ochi si iti da voie ce mai conteaza aprobarea mamei?
Asta este singurul lucru pe care il poti face in momentul de fata daca chiar iti doresti sa mergi in aceasta vacanta.

| UbexFlo explică:

Ramona, parintii stiu de noi dar problema e ca din cauza mamei nu am putut sa-l invit sa le fac cunostinta cu el pentru ca ea il influenteaza negativ pe tata si din cauza ei nici macar cand trebuie sa ne intalnim, nu-mi da voie mai mult de doua ore.Motivul pentru care nu ne-am intalnit toti pana acum este MAMA.Ma cam face si de ras si chiar nu vreau acest lucru. Vorbeste gura fara ea si alte chestii de astea, se comporta aiurea si are niste idei tampite, demodate si iesite complet din comun.Ma gandeam sa vorbesc cu tata despre chestia asta si sa fie doar el dar...Sincer, nu stiu cum o sa reactioneze.Cand e si mama de fata vrea sa parea autoritar in fata mea.De exemplu.
Mama a fost plecata un timp in afara.Prietenul meu e din alt oras la vreo 2 ore de mine. Tata face curse cu autobuzu exact acolo unde el.Am vb cu el intr-o zi si m-a dus chiar el sama intalnesc cu el.Cand a venit mama a inceput sa vb foarte urat de el.Bine, acum cateva zile a vorbit chiar frumos si era si mama de fata, am ramas uimita dar nu stiu ce sa mai cred.sad

| UbexFlo explică:

Crivi daca te-ar face maica-ta curva tu cum ai reactiona?winking Si curva pentru ce? Pentru ca au pus botu la niste barfe? Hai sa fim seriosi.

| UbexFlo explică:

@Crivi...Si nu am spus ca nu stiu nimic.Stiu toata povestea, toate chestiile care trebuiesc stiute, doar ca niciodata nu s-au vazut fata in fata.Acum ai inteles? Sunt destul de trecuta prin viata ca sa am eu incredere in cineva si apoi sa aiba altcineva.Acei altcineva chiar nu-mi pasa daca au incredere sau nu atata timp cat am eu.Asa ca. daca intr-un an jumate nu s-a intamplat nimic, nu se va intampla nici de acum inainte.O data ce ajungem in spital unul pentru altul.e ceva, nu?

| Crivi a răspuns:

In primul rand cati ani ai?
cum poti sa zici ca sunt ai tai absurzi, cand u ai o relatie de 1an jumate cu cineva si ei "nu stiu" si vrei sa pleci 1spt sg cu elhappy

| ancutzika27 a răspuns:

Invita-l la voi acasa si prezinta-l parintilor. daca tatal tau este intelegator sunt sigur ca o sa-l placa mai ales pentru ca sunt barbati amandoi, iar mamei tale sa-i aduca un buchet de flori sa o mai indulceasca.Le spuneti ca sunteti de mult timp impreuna si aveti incredere unul in altul si poate o sa te lase.Succes:*