| cipry73 a întrebat:

Am o problema care ma neliniștește. Am aproape 20 de ani. Pana acum am avut 2 relații stabile. Una de 3 ani de zile si una de 1 an si jumătate aproape. Intre acestea 2 relatii am mai avut diferite aventuri cu baieti diferiți. Iar mai apoi am continuat sa ies in oras cu aproape oricine ma agata pe internet sau chiar cu vecinii de bloc. Eram intr-o stare in care ma simțeam singura si simteam nevoia unei companii din partea unui baiat. Totul s-a schimbat pana acum 1 an si jumătate cand l-am întâlnit pe actualul meu prieten si de care pot spune ca m-am îndrăgostit. Problema mea este ca simt nevoia in permanenta de prezenta lui, chiar daca nu locuim impreuna, incercam sa ne întâlnim zilnic. Cand nu sunt cu el incep sa plang si sa ma gandesc ce face oare, cand ma suna, etc. Sincer as vrea sa va cer parerea, sunt într-adevăr fericită cu el sau doar vreau sa am cu cine sa ies in oras, sa petrec timpul si sa am pe cineva aproape de mine. Oare chiar il iubesc sau incerc doar sa ma vindec de ranile trecutului si sa trec peste faptul ca am avut multe eșecuri cu diferiți băieți inainte sa fiu cu el, acest lucru afectându-ma emoțional si psihic. Va rog ajutați-mă cu un sfat sincer. Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Iyulia3712 a răspuns:

Eu iti voi da un sfat sincer, e doar parerea mea si tu poti sa asculti ce zic, doar daca vrei. Cred ca tu te-ai obisnuit atat de mult sa fii intr-o relatie, sa ai mereu pe cineva langa tine care sa iti fie sprijin si sa aiba grija de tine, incat nu prea mai stii cum sa traiesti altfel, nici nu iti mai inchipui cum ar putea arata viata ta fara un baiat. Sfatul meu ar fi sa iei o pauza totala de la baieti pentru un timp, ca sa ai ocazia sa te reconectezi cu tine insuti, sa iti cunosti propriul suflet si sa stabilesti din nou o legatura cu sinele. Am senzatia ca esti oarecum pierduta, in sensul ca tu nu te poti vedea pe tine decat in raport cu ceilalti, cauti validare si fericire prin alte persoane. Ei bine asta nu e chiar un lucru bun.Parerea mea este ca mai intai trebuie sa inveti sa te iubesti si sa te accepti pe tine insuti exact asa cum esti, inainte de a fi in stare sa iubesti pe altcineva. Daca nu esti fericita pe cont propriu, nici intr-o relatie nu iti vei gasi acea fericire reala, pacea sufleteasca completa. Toate vin la timpul lor si vei gasi si iubirea adevarata. Dar personal, cred ca tu momentan stai cu acest baiat doar pentru ca iti este frica sa infrunti lumea asta singura si te simti oarecum dependenta de prezenta lui. Un iubit nu ar trebui sa fie lumea ta. ar trebui sa fie un adaos, un sprijin care sa te completeze, nu sa te inlocuiasca si sa iti absoarba toata personalitatea. Ai grija de tine, dar si mai important. Asculta-ti instinctul si renunta la frica de a fi singur. Singuratea are si ea rolul ei, mai ales intr-o astfel de etapa prin care treci tu.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu te mira dc o duci asa pentru ca noi daca vrem familie intalnim una ca tine sa iasa cu vecinii si alti magari. Tragi greul vietii cu tine daca nu ai fost serioasa cu ceilalti 2. Traieste in plan aventura azi maine unu altul poate asa iti e mai bine

| gabrielli a răspuns (pentru mgtow):

Singurul care ai încercat sa spui adevărul, bravo

| Laura a răspuns:

Care e întrebarea? Dacă îl iubeşti? Presupun că da, dacă zici că ţi-e gândul numai la el. Dacă doar simţeai nevoia de companie, după o noapte îi ziceai la revedere şi treceai la următorul, cum ai făcut cu cei dinainte.

| Freya1 a răspuns:

Tu te plictisesti repede si cand l-ai luat pe actualul ti-ai pus in plan sa fie ceva serios si cu el sa ramai.
Vrei mereu activitate, atentie, afectiune exact ceia ce ai cautat si in momentul cand ti-ai facut mai multe relatii.Sa iti treaca timpul sa te simti dorita sa ti se faca complimente.
Vorbeste cu el despre felul tau de a fi si cerei sa te ajute sa fie mai atent cu tine de inceput pana reusesti tu sa te stabilizezi oarecum.

| cristimihailov a răspuns:

De regula sunt ambele raspunsuri valide in cazul tau: il iubesti un pic si vrei sa nu te mai simti singura

| Emma30555 a răspuns:

Nu trebuie sa fii prea posesiva riști sa îl pierzi sa se simtă sufocat. Mai vezi și de alte treburi, prietene, munca, școală. Dacă ești foarte confuza în legătură cu tine poți vorbi cu un psiholog, faptul ca îți dai seama ca sunt niște probleme la tine e un pas înainte spre a ți le rezolva, găsește ceea ce te poate echilibra, ceva sa îți aducă mulțumire sufleteasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recredibiliza ca ți-e frica de Singurătatea. Poate îl și iubești dar ai și o fire obsesivă și posesiva fata de cei cu care ieși. Sper ca nu te-am supărat dar asta e părerea pe care mi-ai făcut-o despre tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Recredibiliza= eu cred. Nu știu cum am reusit sa scriu cuvântul acela.

| Raducons a răspuns:

Daca te simti asa in absenta lui inseamna ca esti indragostita de el. Asta este un indiciu.
Oricum incearca sa nu ai prea multe relatii, asta spre binele tau.
Nu este o lauda sa ai atatea relatii pana la 20 de ani.
Pe viitor nu o sa mai stii ce vrei si nu e bine.

| Iunix a răspuns:

Stai să intru în mintea ta și să-ți spun ce simți tu, emoții și sentimente pe care nici tu nu le înțelegi.

| Raniaa a răspuns:

Este posibil să mai ai ceva răni din trecut. Ceea ce simți tu,
este o iubire, amestecată cu o teamă de singurătate și cu o nevoie constantă de validare. Fă ceva, învață, citește, muncește... ocupă timpul.

| Jonas94 a răspuns:

Bună!
Caută despre sindromul Borderline, google it, o să afli detalii surprinzătoare.
Ar fi bine să te duci la un psiholog, ei sunt în stare să te ajute.

| Golyat18 a răspuns:

Imi place ca ai spus adevarul:"nu stiu ce este iubirea" doar ca multi nu fac asta

Felicitari!

| Nevroza a răspuns:

Ti-ai creat oarecum o dependenta, sa fi in preajma cu baieti, iar acum, cand ai gasit un baiat cu care adevarat il iubesti, esti diaperata. Da, iubire inseamna sa nu ti pe celalalt cu forta asa ca, esti dependenta de iesirile cu baietii si ai nevoie de el ca sa iti treaca. Pana la urma nu poti sa il tragi tu sa te scoata, daca esti fata, asa ca lasa-l pe el sa actioneze, el e barbatul. Sfatul mei este sa iesi din dependenta asta deoarece nu e buna, daca o sa te desparti o sa suferi re 3 ori asa ca, incearca sa uiti, sa te iei cu altele. Daca ai de iesit, gaseste-ti niste prietene, iesi la cumparaturi, dezbate alte subiecte, deoarece daca cauti motivatie din exterior devi slaba. Motivatia interioara trebuie sa existe in permanenta deoarece ea te ajuta sa treci peste, nu vin baietii din trecut sa te consoleze asa ca... bafta!

| sasaomulsubtire a răspuns:

As zice ca ti-ai gasit nasul. Bine ar fi sa mai cauti pe cineva, sa-l lasi pe el si sa pui noi baze ale unei relatii pe sinceritate. Doar asa va fi ceva real!
PS:nu vreau sa te amarasc dar cel mai probabil te inseala!

| Sndnxnska a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Ce prostie... pe ce se bazeaza afirmatia ta?! Doamne... nici nu cunosti omul

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru Sndnxnska):

In schimb tu pretinzi ca o cunosti. si ca o intelegi. la un duhovnic sa mearga. acolo e rezolvarea! psihologul iti da o solutie de scurta durata-10, 20,30 de ani dupa care iti dai seama de timpul pierdut pe la acesti manipulatori de constiinta, atei si visatori.

| Sndnxnska a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Nu toti psihologii sunt atei laughing) de unde ai scos o pe asta? normal ca e importanta si credinta si trebuie sa se roage ca sa o ajute Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa mearga si la psiholog. Tu cand ti e rau nu mergi la spital?

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru Sndnxnska):

Cand ma doare sufletul nu merg la spital! si nu era vorba de mine! hai sa nu schimbam subiectul. intrebarea fetei era diferita de raspunsurile pe care mi le ceri dumneata. daca vrei polologhie te asteot in privat! si cauta conceptele psihologie mai intai, citestele putin si dupa vorbim! si conceptele folosite de psihologi-chiar asa le poti cauat! succes.ai sa vezi exact ce sustin si ce indruma, in esenta! eu am mers la psiholog multa vreme.eram un copilut naiv. dar ce solutii am primit pentru depresia mea au fost contrare cu tot ce inseamna dumnezeu!

| Sndnxnska a răspuns:

Hei! Eu iti recomand sa mergi la un psiholog, te va ajuta mult. Cred ca ai probleme de atasament (te legi prea mult, te agati de oameni) si simti mereu nevoia de a fi in preajma cuiva. Il iubesti, asta e clar, dar nu e o iubire sanatoasa. Nu ti pot spune inca ce sa faci ca sa scapi de aceasta obsesie (caci este o obsesie, o dependenta), in afara de a merge la psiholog sau daca nu ai posibilitatea, incearca sa ti faci si alte activitati in afara de el (sa iesi cu prietenele in oras, mergi la sala, citeste, lucreaza, invata, practica un sport, scrie, vezi seriale idk... ce ti place tie sa faci). Probabil acum nu intelegi de ce ai face toate astea, poate crezi ca iti ajunge sa fii cu el, dar crede ma, vei deveni prea sufocanta pentru el, vei fi "too much" si se va sfarsi prost pentru tine (Been there, done that). Incearca mai bine de acum sa te mai detasezi putin de el (asta nu inseamna ca nu il vei mai iubi, il vei iubi, dar intr-un mod mai sanatos), ptc, daca te va parasi (Doamne fereste) vreodata, iti va fi foarte greu. Incearca sa te iubesti mai mult pe tine si invata sa te simti bine si in compania ta, incearca sa fii mai independenta, sa nu depinzi prea mult de altii, fiindca daca depinzi prea mult de altii, se poate termina intr-un singur mod: prost. Oamenii pleaca uneori, nu te poti baza 100% pe ei, trebuie sa ai un plan de rezerva ceva... incearca sa ti scrii tie o scrisoare de dragoste in care sa ti spui de ce si cum te iubesti, te va ajuta mult. Sper ca te am ajutat si nu uita de psiholog happy Good luck!

| aneemaryy a răspuns:

Ummm, te-ai gandit vreodata sa... stiu si eu, sa-ti gasesti o ocupatie in timp ce el nu e cu tine. I mean, keep yourself busy!
Serios acum, invata sa fii mai independenta.
Spun asta in sensul de... gaseste-ti ceva care sa te tina concentrata pe un anumit lucru pe care trebuie sa-l duci la bun sfarsit. De ex, fa-ti un abonament la sala, sau inscrie-te la un curs de dans, fa voluntariat, cunoaste oameni noi, iesi din zona ta de confort personal, numai asa te poti "vindeca" de sindromul atasamentului prelungit. Si apropo, tot asa inveti lucruri noi si gasesti trucuri cu care sa-ti transformi relatia intr-una mult mai "picanta"