| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă cu mama. straight face Mereu şi mereu ea îi ea absolut tot ce vrea surorii mele mai mari, se poartă foarte frumos cu ea şi îi ea mereu apărarea. În schimb cu mine se poarta foarte urât. straight face De curând eu am vrut un singur lucru, care nu era nici foarte scump şi eram dispusă sa fac şi un compromis, dar ea nu mi l-a luat, în schimb surorii mele îi ia tot ce pofteşte, deşi nu are serviciu şi stă în casă degeaba, iar mie mama niciodată nu-mi dă alocaţia. Ideaa e că m-am săturat ca mereu eu să nu contez pentru ea şi să se poarte cu mine ca pe un preş. straight face Ce aş putea face?

17 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Discuta cu ea si explica-i ca tu te simti prost pentru ceea ce face. Nu te certa cu ea si vorbeste-i frumos, ca sa o faci sa inteleaga ca tie chiar iti pasa, si ca esti afectata. Si daca nu iese din prima, mai incearca, poate face lucruri de care nu-si da seama. Poate are ea un motiv. Te asteptam cu vesti mai bune! :*

| cHoCollaTeFllory a răspuns:

Buna!:*Dupa cum mi-am dat seama in aceste randuri, esti o fire sensibila. Ce as' pute-a eu sa te sfatuiesc ar fi :
-Daca parintii tai nu sunt divortati poti vorbii cu tatal tau despre aceasta ne-in-telegere.
iar daca nu;
poti vorbii calm si frumos ca doua persoane mature ce sunteti.
'' - Mama, nu mi se pare normal ca mie sa-mi excluzi micile dorinte, iar celorlalte sa nu stii cum sa le mai indeplinesti. Si ma astept ca data viitoare sa-mi iei ceea ce vreau... happy [asa i-as zice eubig grin]. Bafta!

| DuTzVlAaA a răspuns:

MissDyDee a răspuns:
Pai pentru inceput ai putea incerca sa vorbesti cu ea si sa ii explici ei lucrurile astea si poate o sa se schimbe putin treaba. daca nici asa nu intelege atunci fa si tu lucruri pentru care sa merite sa te trateze asa urat: fi mofturoasa, rebela si neascultatoare si cel mai important nu-i mai cere nimic iar in momentul in care ea o sa-ti ceara sa inveti sau sa faci ceva tu poti sa i-o intorci si sa-i zici "tu nu m-ai ascultat niciodata pe mine eu dc te-as asculta?"...parerea mea.
Mdaa... Parerea mea e ca parerea ta este gresita.
Deci "nucă" cere-i certificatul de nastere si vezi daca nu esti infiat/a... si daca nu esti intreab-o de ce si daca ea iti da un raspuns stupid... raspunde-i cu aceeasi moneda :stai toata ziua pe afara nu o asculta niciodata etc. Bafta!

| MissDyDee a răspuns (pentru DuTzVlAaA):

Fiecare cu parerea lui asta nu inseamna ca parerea mea e gresita ci doar ca tu nu esti de acord cu minehappy...cred ca fiecare are dreptul de a se exprima liberhappy...

| Nayuky a răspuns:

Comporta-te rece cu ea cat si cu sora ta, ca si cum ele nu ar conta.Reproseaza-le daca te intreaba ce ai. poti sa le spui :,, de parca v-ar/ti-ar pasa". sincer chiar nu e corecta situatia. Daca se comporta asa cu tine..sincere foarte nedreapta.Asa ca fi rece cu ele, nu le mai vorbi decat daca te intreaba ceva..si chiar si atunci raspundele scurt si la obiect cu o voce si o atitudine care clar sa arate ca esti trista(nu nervoasa, si sa nu le raspunzi in bataie de joc. daca raspunzi cu o voce mai rece, care sa iti arate tristetea o sa aiba inpact mai mare..cred).
Bafta.

| MissDyDee a răspuns:

Pai pentru inceput ai putea incerca sa vorbesti cu ea si sa ii explici ei lucrurile astea si poate o sa se schimbe putin treaba. daca nici asa nu intelege atunci fa si tu lucruri pentru care sa merite sa te trateze asa urat: fi mofturoasa, rebela si neascultatoare si cel mai important nu-i mai cere nimic iar in momentul in care ea o sa-ti ceara sa inveti sau sa faci ceva tu poti sa i-o intorci si sa-i zici "tu nu m-ai ascultat niciodata pe mine eu dc te-as asculta?"...parerea mea.

| secrets a răspuns:

De obicei e invers(ca la mine) dar na, tot ce poti face e sa incerci sa vorbesti cu mama ta, sa ii explici ce simti.

| LaviniaT a răspuns:

Trebe sa prinzi ocazia cand e in toane bune, sa fiti doar voi doua acasa si sa-i spui:uite mami, vreau sa vorbesc ceva cu tine si ii spui tot ce ai pe suflet, exact ce simti, nu e bine sa simti ca parintele tau face diferente.

| ionalexandru98 a răspuns:

Este o problema cam nasoala.Incearca sa o ajuti pe la treburile casnice mai mult decat o ajuta-i pana acum si sa iei note mai mari la scoala( sata daca nu ai deja note mari). Abia daca nu tine nici asta te poti considera nedreptatita.

| keddy a răspuns:

Ii dau dreptate lu' MissDyDee

| MissDyDee a răspuns (pentru keddy):

Mersi frumoshappy

| keddy a răspuns (pentru MissDyDee):

Nu ai de ce, cand ai dreptate ai dreptate tongue

| alexandra200 a răspuns:

Buna! Eu de cand ma stiu copii ascultau de parinti adica asa m-a invatat mama si sper sa fii corect cum m-a invatat. Tu incearca sa asculti de ea ca este mama ta si stai de vorba cu ea si spune-i asa : Mama, te rog spune-mi mie de ce nu imi cumperi haine sau ce iti trebuie si daca ea va spune ca nu aveti bani suficienti spune-i asa : Pai bani cu care ii cumperi surorii mele haine sau ce ii cumpara ai pute sa ii impartesti in 2 si asa sunteti amandoua fericite cel putin asa face mama. Eu am frate si noi ne intepam si acum a plecat intr-o excursie pe 5 zile si mi-am dat seama ca nu a fost bine si imi e dor de el poarta-te frumos si nu ca o " rebela" cu a spus MissDyDee imi cer scuze, daca am suparat-o ai grija de tine papa si multa sanatate si sarbatori fericite alaturi de familie :*

| MissDyDee a răspuns (pentru alexandra200):

Si eu am frate mai mic ca mine cu 7 ani jumate deci nimeni n. o intelege mai bine ca mine si i.am zis sa faca asa abia dupa ce discuta cu mama ei asta unu la mana si doi la mana i.am spus asa pentru ca asa actioneaza si al meu frate si de obicei obtine tot ce isi propune cu nazuri si figuri..si pe mine mama tot sa ascult m. a invatat si am ascultat-o de 20 de ani incoa' dar generatiile care vine dupa noi numai sunt cum erau si nici parintii care sunt acum numai sunt cum erau numai au rabdare si nici timp vezi doamne pentru copii...deci d.aia am spus ce am spus si nu nu m.ai suparat stai linistita..am vrut doar sa nu ramai cu o impresie gresita din ceea ce am spus euhappy

| alexandra200 a răspuns (pentru MissDyDee):

Nu am ramas cu o impresie gresita, dar ca... e totusi mama ei si ar trebui sa o accepte asa cum e. Si da, mi-am cerut scuze sa nu te superi ca nu o spun din rautate!

| MissDyDee a răspuns (pentru alexandra200):

Aici nu vorbim din rautate zic eu..deci stai linistitahappy

| nucă a răspuns:

Ia *.