| Maria_Bradley_1997 a întrebat:

Bună TPU, am o problemă foarte mare sad. Ca să înțelegeți mai bine uitați-vă vă rog la întrebarea anterioară.

Deci ieri am ieșit afară cu o prietenă și mi s-a închis telefonul, deoarece era descărcat. Părinții mei m-au sunat (vreo 30 apeluri), iar la ora 8 am ajuns acasă. Mama ea a începu să țipe la mine, ir tatăl meu, fiind plecat în altă țară m-a certat foarte tare la telefon. A început să mă înjure și îmi zicea că dacă era aici mă omora în bătaie, striga foarte tare și zicea că îmi bat joc de ei. A zis că atunci când ajunge acasă îmi va lua laptopul, telefonul și nu mă va lăsa să mă uit la TV, nici să ies afară. La un moment dat mi-a zis că mă va da afară din casă și mă va pune să dorm în boscheți...

Mie mi-e foarte frică de el, mai ales că nu mă ascultă niciodată când vreau să îi explic ceva. Dacă ar fi fost acasă, poate cum eram undeva în spital. Deci scriu asta cu lacrimi în ochi, nu știu ce să mai fac.

Ieri, înainte să închidă telefonul mi-a zis să îi dau răspuns până azi cu ce aș vrea să fac cu viața mea : ori îi ascult (deși mereu i-am ascultat, dar ei tot ce fac e să strige la mine fără motiv), ori fac ce vreau cu viața mea.

Ce pot face? Mor de frică, jur.

4 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Iti inteleg parintii oarecum...este normal sa-si faca griji, sa creada ca s-a intamplat ceva foarte rau si sa se panicheze insa ce fac ai tai este o mare si urata exagerare.

Ai niste parinti duri...mai bine ai face ceea ce spun ei, pana la urma ce poti sa faci? O sa scapi tu de ei candva, o sa te muti la casa ta si nu o sa-i mai ai pe cap insa pana atunci trebuie sa fii tare si sa-i sporti.

Ai niste parinti foarte duri...si mie mi s-a intamplat ceva de genul mai demult. Am ajuns acasa pe la 19 (Plecasem de vreo 3-4 ore...si nu realizasem ca mi se descarcase complet telefonul.) Cand am ajuns acasa mama aproape plangea iar tata statea linistit, spunand "Eu i-am zis ca esti mare si ca nu ai nimic.Ia vezi telefonul." Cand m-am uitat la telefon am realizat ca era stins. Mama a fost trsita dar s-a calmat relativ repede.
De atunci pot sa lipsesc chiar si mai mult timp fara sa-si faca griji. Eu mi-am facut obiceiul ____1 data la 1 ora jumatate sa dau un mesaj ca sa vada ca nu am murit. Se simt si ei mai bine asa.

Deci nu stiu ce sa zic, ai niste parinti foarte duri...ei vor sa fie doar protectori dar nu le iese.
Sunt stricti si agresivi.
Intai si intai incearca sa le explici intreaga situatie chiar daca nu vor sa asculte. *atentie, daca exagerezi s-ar putea sa iasa mai rau deci ai grija*
Asculta-i in continuare...accepta-ti pedeapsa chiar daca este una absurda pentru ce ai facut...Nu o sa te omoare si nici nu o sa te lase sa dormi afara. O sa-ti ia telefonul, laptop-ul si nu o sa mai ai voie afara. Ia-ti niste carti si citeste pana se mai linistesc parintii.
Ai grija ce vorbesti. Mai bine iti ceri scuze decat sa incerci sa-ti dovedesti nevinovatia intrucat acesti parinti ai tai sunt foarte agresivi si nu cred ca o sa te asculte.
Nu cred ca o sa dea in tine daca iti ceri scuze. Doar nu sunt absurzi.

Pentru moment fa exact ce vor ei. Dupa ce mai cresti un pic te poti muta la casa ta si nu o sa mai ai asemenea persoane pe cap.
Succes!

| doreal a răspuns:

Dar tu cati ani ai? Ai 18 ani? Deoarece nu cred ca te-ar intreba ce vrei sa faci cu viata ta decat daca esti majora. Te constrang cumva, ceea ce nu e corect. Poate ca parintii tai au spus la nervi toate cuvintele alea care te dor, dar mama ta e destul de ciudata, fara suparare. Am vazut si cealalta intrebare a ta, si e destul de obsedata de ordine. Si nu cred ca ii place sa ii scape lucrurile de sub control. Nu ti-a povestit niciodata despre cum au crescut-o parintii ei? Poate ca e un lucru care se trage din copilarie. Cel mai bine ar fi ca pentru o perioada sa nu o mai bagi in seama. Ii dai raspunsuri seci cu da sau nu. Nu mai ii da motive sa se certe cu tine si pur si simplu te faci ca ea nu mai exista. Oricarui om nu ii place deloc sa fie ignorat. Iar cu tatal tau, din nou, cred ca mama ta il informeaza cam prost la telefon, si bineinteles ca dintre tine si mama ta, ea castiga. Cel mai bine este sa astepti pana vine in tara si vorbesti cu el fata in fata. Fara mama ta, doar voi doi. Ii spui toate problemele cu mama ta, poti sa ii arati si intrebarile de pe TPU daca ai curaj. Daca cu mama ta nu te poti intelege, macar fa cumva cu tatal tau sa te intelegi. Si stai linistita. Nu mai plange ca nu are rost happy.

| Kenya a răspuns:

Hei.
Imi pare rau pentru situatia ta.
Suna la 116 111 si vorbese cu cei de la Telefonul Copilului sa te ajute deoarece stiu multe cazuri de genul.

| IMPLICAT a răspuns:

Ei vor sa te protejeze, dar exagereaza. Incearca sa iti demonstrezi tie, si mai apoi lor, ca esti o fata cuminte si nu intri in nici un fel de rau anturaj.

Nu cred ca or sa iti faca rau, dar trebuie sa te adaptezi la stilul asta de viata macar pana o sa implinesti 18 ani.