| CosminBoss22 a întrebat:

am o problema mai degraba de familie pentru ca am facut 14 ani si tata tot zice ca daca vreau pentru mine sa lucrez ceva usor la negru cum se zice si ma tot cert cu el pentru ca nu mi se pare normal sa lucri la 14 ani, voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Au fost multi copii pe vremuri care au plecat de acasa si au inceput viata de muncitor, nu ti se da bine scoala atunci serviciul e de tine (asa nu faci burta) si nu ti se atrofiaza articulatiile

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se zice: 'sa lucrezi".
Forma de "sa lucri" -nu exista!
Bineinteles ca poti lucra pe la prieteni, vecini, rude, ca ajutor prin gospodarie, camp, gardini, iar atunci nu este considerata munca "la negru". Apoi nu-ti face nici tie rau sa pui mana pe ceva munca fizica, mai ales daca nu sunteti bogati si nu va dau banii afara din casa.
Tata are dreptate: esti deja mare la 14 ani si poti muncii ceva usor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Abia dupa 17-18 ani se pune problema muncii. Tu acum ar trebui sa te plimbi cu bicicleta, ca tocmai ai castigat dreptul asta (pe drumurile publice).

| SilentRain a răspuns:

Pai nu vad nimic rau in asta, eu zic ca ar trebuie sa încerci genul asta se experiență
O sa ai bani tai munciti de tine

| Sofer a răspuns:

Desigur ca poți lucra undeva de la 14 ani sa mai câștigi niște bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Având în vedere că vine vacanța, de ce nu? Presupun că nu ești ocupat cu Evaluarea Națională? În orice caz, dacă nu trebuie să susții examenul anul acesta, atunci eu spun că ar merita să câștigi niște bani, atâta timp cât vrei și tu, și atenție, cât timp nu ești forțat și supus la muncă grea.

Dacă este o muncă grea, și te îndeamnă la sclăvie, mai bine refuzi. Eu am început să lucrez de la 13 ani, neavând cunoștințe, dar dobândind pe parcurs. Acum, matur fiind, activez într-un alt domeniu, însă ni regret anii de muncă din copilărie, întrucât m-au construit ca om.

| Alexrazvan77777 a răspuns:

Salut si la mulți ani!
Poate tatal tau vede cat te ai maturizat in ochii lui si vrea sa ti arate si tie cum e munca ( mai ușoară in cazul tau), si cu toate astea te câștigi si cu niște bani...
E ceva normal, cunosc mulți băieți care se mai duc cu părinții lor sa i ajute putin ca sa faca niste bani
In legătură cu " voi ce părere aveți "?
Dupa părerea mea, ce o sa faci tu acolo nu cred ca o sa fie munca, munca e ce face tatal tau, pe tine o sa te puna sa faci lucruri minore care nu o sa te afecteze fizic deloc
Salut!