| ღMikyღ a întrebat:

Am o situatie destul de grea si sper sa ma intelegeti. Parintii mei sunt divortati de cand ma stiu, asa ca am trait doar cu mama, bunica si fratele meu. De un an, fratele meu a plecat: situatia mea a inceput de atunci. Stiam ca mai vine o dta pe la jumatate de an dar muream dupa dorul lui. Plangeam mai mereu pana sa ma obisnuiesc cu gandul. Situatia s.a agravat de atunci. Mama se cearta cu el zi de zi,cu mamaia la fel. Eu nu mai suport asta. De fiecare data cand ii zic mamei sa nu mai tipe la mine imi spune ceva gen Nu-mi spui mie ce sa fac. Plang. sad se cearta zi de zi si nu numai cu ei, ci si cu mine. Nici nu mai vrea sa vorbim, sa fim prietenoase ca acum ceva timp..Mereu adorm plangand cu gandul ca intr-o buna zi, ei nu se vor mai certa si o sa fim o familie ferita. I-am spus mamei ca am nevoie sa vorbesc cu un psiholog, nu i-am spus si motivul, acesta era, sper ca v-ati dat seama oricum. A spus ceva ca Da' ce..cu mine nu poti sa vorbesti?" Ideea e ca nu.
Am inceput sa ma tai cu lama. Stiu, partea cea mai rea si stiu ca nu-i bine dar am nevoie imi consum tristetea cumva si VA ROG, nu ma judecati pentru asta. Nu sunt dependenta si nici nu vreau. Stiu unde sa ma opresc, ok?
Mi-as dori sa nu se mai certe, in rest, am eu grija de cum sa fim o familie fericita.
Ajitati-ma macar cu un sfat, va rog.
P.s. nu spuneti lucruri ca Spune-i dirigintelui, profesorului, nu voi face asa ceva. Multumesc de intelegere si sper sa nu ma judecati, si-asa sufletul meu e destul de ranit.

Răspuns Câştigător
| Rodicanegrescu a răspuns:

Buna Miki, ar fi bine sa apelezi la un ajutor de specialitate.Lucrurile nu vor fi mereu asa, se vor schimba in bine.Esti o fiinta minunata si meriti ce e mai bun. daca Dumnezeu e cu tine nimic rau nu ti se poate intampla.Sa crezi in ce e bun. Mereu in jurul nostru sunt lucruri mult mai rele, care pe noi ne-au ocolit, nu-i asa? Zilele trecute s-a spart un geam in fata mea. Puteam ramane oarba, dar Dumnezeu nu a vrut asta.Ce cumplit ar fi fost sa raman oarba! Invat sa ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce am. Iti sugerez un exercitiu: cumpara-ti o radiera( daca as fi aproape ti-as darui eu una) si sterge cu ea( imaginar) toate lucrurile care nu iti plac, toate zilele triste, toate supararile.Pastreaza doar ce e frumos. Te imbratisez si nu uita.Nu esti singura.Suntem aici.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La școală nu există un psiholog?
Poate o să zâmbești (ce bine ar fi!), dar o persoană care te-ar putea ajuta foarte mult și care de obicei știe și să asculte, dar și să dea povețe utile, ar fi un preot. Nu te teme, chiar dacă nu ești credincioasă, dacă mergi la o biserică și discuți cu preotul o să vezi că e OK. Dacă ai ghinionul să dai peste un habotnic (mai sunt și din ăștia), nu dispera, mergi la următoarea biserică. Sau la o mânăstire, ori la seminar.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| KillaNoFilla a răspuns:

Dc tipa la tine?
incearca sa repari greselile care le faci la care tipa la tine(scriele undeva si citestele in fiecare zi sa nu le uiti ca sa nu le mai faci)DACA SUNT.
daca nu sunt atunci nu prea ai ce sa faci, imi pare rau sa-ti spun dar atunci mama ta are probleme si atunci trebuie sa iei legatura cu cineva.

| Axy0212 a răspuns:

Buna! Daca spui ca se cearta mereu si tie nu iti place, incearca sa petreci mai mult timp pe afara, cu prietenele, adica incearca sa nu mai stai asa mult acasa. Poti iesi prin oras si asa nici nu o sa te mai gandesti la toate certurile. Trebuie sa intelegi ca tu nu prea poti face nimic, nu poti sa ii impaci tu.tu poti doar sa astepti sa nu se mai certe. Sfatul mau asta e, incearca sa te distrezi, nu sa stai in casa toata ziua si sa ii auzi cum se cearta. Sper ca te am ajutat si sper ca relatia dintre tine si mama ta sa se imbunatateasca pe viitor.

| Clau2002 a răspuns:

E greu sa te certi cu parintii sau sa ai familia despartita,dar trebuie sa accepti situatia,mama ta este asa pentru ca o arde dorul de fratele tau,de aia se poarta asa de ciudat cu toti,si nu te consuma,ai sa te imbolnavesti,crede-ma si eu ma cert cu mama,sau mai bine zis,ma cearta,dar asta e,nu ca nu o bag in seama,dar incerc sa o inteleg, are un motiv pentru care face asta,

parerea mea este sa stai cu mama ta singure sa o rogi sa te asculte pana la capat, si chiar daca te topeste si pe tine dorul de fratele tau, consoleazo, si nu plange in fata ei

pup*... funda?