| KasdfghjNY a întrebat:

am pus aceasta intrebare pentru ca am nevoie de a vorbi cu cineva.Deci,sa incep cu inceputul,tatal meu e fan alcool,can bea e scandal mare.Dar ciudat e ca nu ma mai deranjaza,pur si simplu nu inteleg,parca de fiecare data imi pasa mai putin,si asta imi da de gandit ca poate sunt insensibil? Totul a inceput sa para o distractie pentru mine, nu pot sa iau in serios nimic, pur si simplu nu inteleg.Scoala,incep varza dar termina cu 8-9.Am un anturaj de golan insa nu beau,nu fumez sau alte chestii.Pur si simplu nu inteleg de ce,ma poate ajuta cineva sa inteleg de ce viata mi-se pare usoara,dar de fapt stiu ca daca continui asa o sa ma distrug,pur si simplu nu inteleg! Va rog un raspuns serios.

PS: imi pare rau daca am gresit categoria, mi s-a parut cea mai potrivita.
P.P.S:Va multumesc ca ati citit, sper sa ma puteti ajuta cu un sfat.

Răspuns Câştigător
| Lamaitzza a răspuns:

Of, imi pare sincer rau pentru tine.
Nu esti deloc insensibil, cred ca e un alt punct al durerii, cred ca ai suferit atat de mult si ai tinut atat in tine incat acum pur si simplu te-ai imprietenit cu durerea si nu o mai simti. E o pace dintr-aceea interioara, esti senin pentru ca ai obosit sa mai suporti cred.
E bine ca ai observat, cred ca sunt doua variante, ori sa te distrugi ori sa iti cauti o poarta de scapare. Incearca totusi sa nu-ti bati capul cu asta, lasa timpul sa faca ceea ce doreste, poti fi sigur ca ai ramas stampilat de intamplarile acestea, stiu cum te simti pentru ca am trecut prin chestii asemanatoare, scandaluri iar si iar doar ca nu din cauza bauturii. Eu una mi-am gasit refugiul in credinta si am fost fericita, m-a salvat si incet incet m-am mobilizat. Esti pe calea cea buna, e bine ca ai ales sa nu te amesteci cu viciile desi multi nu ar fi rezistat, mai ales cu anturajul pe care il ai, de care sincera sa fiu te sfatuiesc sa te detasezi.
Vezi, tu esti cel care alege, ori iti "sadesti" dorinta de a fi mai bun, de a avea o familie fericita candva, de a merge mai departe, ori alegi sa suferi si sa te degradezi mergand pe ideea " oricum nu contez, oricum nimanui nu-i pasa ".
Sper sa alegi calea cea dreapta, poate ca deja ai facut-o, cauta-ti alte ocupatii astfel incat sa nu te gandesti la alea, dar sa fie ocupatii bune.
Daca vrei, imi poti scrie cateodata mesaje, sunt oricand la dispozitia ta.
O zi buna!

17 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este normal, iti croiesti propriul drum prin viata si incerci sa te detasezi de la problemele vechi.

| KasdfghjNY explică:

Multumesc pentru timpul acordat, as da funda tuturor carora au raspuns, daca as putea.In legatura cu anturajul, ei bine e foarte greu.Din moment ce in zona in care stau sunt numai hiene care cum prind pe cineva mai slab il ''mananca'' de viu.Eu mi-am facut un cerc restrans de incredere si merg pe burta, daca pot sa spun asa.Din nou, va multumesc pentru timpul acordat, m-ati ajutat mult.

| Alex10Roxy a răspuns (pentru KasdfghjNY):

Mai ales mie mi-ai da fundarolling on the floor)

| KasdfghjNY explică (pentru Alex10Roxy):

Clar laughing

| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Hey, probabil ai devenit "imun" la chestiile care pe unii i-ar afecta! Adica daca tatal tau consuma alcool, si zi de zi e cearta permanenta. Te-ai obisnuit. Nu e bine ce se intampla. Hmm, eu cand am stari asa, cand viata mi se pare un nimic, ma simt de parca as fi drogata, simt ca am puterea sa fac ce vreau... Uite, asculta niste muzica. de ex, Cumicu-toate trec, si Nimeni Altu'. E super! Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| mariutsa1234567890a a răspuns:

Nu e rău să fii indiferent.
poate că așa ai tu mai puțin de suferit, dar totuși poate ar trebui să îți pese și să încerci să vorbești cu taicătu și poate încă nu e târziu și îl ajuți să-și aleagă justa cale.
dar despre anturaj, e bine că nu fumezi și nu bei, sănătatea e mai importantă dar fii atent.
în orice caz, nu te sfătui să te implici prea mult, dar nici să tratezi toată situația cu atâta indiferență.

| Valleria a răspuns:

Buna, tatal meu (cu care nu maitraesc de 4 ani) facea la fel. Pentru el nu exista apa, numai alcool, pleca de acasa dimineata si se intorcea seara. Mama nu stia nimic ca era peste hotare iar noi taceam ca ne batea daca scoteam un cuvint. Eu eram mai mia atunci si numi dadeam seama cat degraae situatia. Haisa iti spun de ce nu te deranjeaza pe tine faptul ca tatall tau consuma mult alcool. In primul rind te-ai obisnuit cu el asa, in al 2-a nu cred ca te controleaza mereu sau te pune mereu sa-ti faci temele, si tie iti place ca faci cea ce vrei. Nici nu o satederajeze tatal tau pina cind nu ai sati schimbi modul de viata. Cand ai sa te gindesti la asta ai sal urasti foarte mult. (Asta din experinta mea. nu pot sa spun precis pentru ca il cunosc pe tatal tau si nici pe tine.)

| Valleria a răspuns:

Scuze de greseli. Vroiam sa zic ca nu il cunosc*

| Rebekka97 a răspuns:

Hey! Nu sunt chiar un psiholog dar o sa-ti spun parerea mea.Si tatal meu era alcoolic si facea scandal, era violent etc. Faptul ca iti pasa tot mai putin poate se datoreaza faptului ca te-ai resemnat.Probabil ca nu mai speri ca o sa se schimbe ceva in viata ta si ca te-ai obisnuit.M-am uitat la intrebarile tale anterioare si mi se pare ca esti un baiat bun si chiar nu meritit ce ti se intampla.Eu una te sfatuiesc sa fii tare! Nu se termina aici.Si acum iti vorbesc din experienta. Orice ar fi o sa gasesti tu o solutie.Gandeste-te la viitor. Sper ca te-am ajutat cu raspunsul meu si ca nu am aberat.„am nevoie de a vorbi cu cineva"... daca vrei lasa-mi id-ul tau la mesaj privat si vorbim.

| BiaIoana98 a răspuns:

Nu esti insensibil laughing te inteleg perfect, am asemenea specimen in casa.Doar te-ai obisnuit sa-l tot vezi astfel si din punctul meu de vedere, in cazul tau, e bine ca nu te influienteaza negativ si felicitari pentru asta.Mi s-a dat sa cunosc deja cam toate tipurile de caractere si fiecare treaba, lucru imi par mai neinsemnate.Stiu deja cum sa actionez in anumite circumstante si desi mintea nu imi e pe deplin limpede totul imi pare banal; la fel si in cazul tau (cred).Ai nevoie doar de o schimbare, poate o iesire, poate o prietena, ceva care sa te indeparteze de la anumite ganduri.Conteaza mult sa fii totusi sprijinit, macar din partea mamei sau in orice caz, sa te incurajezi singur si sa distingi cu precizie ce e bine si ce e rau.Nu trebuie sa te abati de la drumul tau sau de la cel pe care inca il creezi.Eu una am invatat sa ma gandesc (nu in totalitate si subliniez asta)numai la mine, la prietenii in care chiar am incredere si la viitor.Desi sunt absolut constienta de faptul ca totul imi merge ridicol de simplu, ma tin cu picioarele pe pamant si imi analizez fiecare vorba si fapt facut sau ce trebuie facut.Nu te speria! Fi mai rational, nu esti bolnav psihic sau ceva de genul, fii atent in jur chiar daca totul nu mai are aceeasi valoare ca inainte, chiar daca totul iti pare USOR happy. Sper ca te-am ajutat, oarecum ( ̄ー ̄)

Răspuns utilizator avertizat
| Alex10Roxy a răspuns:

Futei una

| KasdfghjNY explică (pentru Alex10Roxy):

Foarte inteligent raspuns, presupun ca esti obisnuit cu asta? Eu prefer sa nu rezolv totul cu bataia.Multumesc ca ai consumat pixeli degeaba.

| stronzzo a răspuns:

Salut,cred ca acesta este un argument care trebuie sa il invatam,si eu trec prin aceasta situatie,si tot aceste reactii am,mentionand ca la mine aparea si violenta cand se asocia cu alcolul,acum tatal meu e mai batran si nu mai ajunge la violenta,aceste reactii din partea parintilor ma condus la o teama fata de cei maturi,mia oferit respect,si in primul rand m-a invatat sa fac deosebire din animal si om,adica nu beau doar o data la an laughing totusi cu timpul mi-a aparut destule dezavantaje,simt o lipsa de parinti cu toate ca ii am,si ma emotionez cand vad un tata bun la diversi prieteni, si multe altele, toate aceste detalii o sa apara cu timpul, bine ma bucur ca la tine nu a aparut violenta, respect!

| Animefan13 a răspuns:

Voi incerca sa fiu cat mai serios. Deci,poate ca nu te mai derajeaza fptul ca tatal tau e,,fan alcool,, insa asta numai pentru ca deja te-ai obisnuit. Adica ce vreau eu sa spui este ca daca el bea destul de des, te deranja in trecut, adevarat? Dar cred ca te-ai obisnuit si de asta crezi ca nu-ti mai pasa, dar nu e adevarat. Iti pasa. Numai ca asta poate e un lucru ce a intrat in zona normalului. Acum:viata ti se pare usoara poate pentru ca inca nu ai ajuns sa o cunosti cu adevarat. Cand esti tanar, totul e frumos. Dar nu va fi asa pe vecie. Cu trecerea timpului vei vedea ca viata ti se va parea din ce in ce mai grea...si apoi vei vrea sa te reintorci la aceasta varsta cand totul ti se parea simplu si fumos. legat de tatl tau...nu stiu insa sper sa il convingi U ca nu e bine ce face. Cine stie? poate te asculta si poate poate te va intelege. Incearca sa dicuti cu el. vorbeste-i frumos si poate o sa iasa bine;-) Sper ca te-am ajutat! love struck

| Danyela24 a răspuns:

Nu esti insensibil! Probabil nu ti se mai pare nimic nou atunci cand tatal tau vine beat acasa.Cred ca si anturajul din care faci parte te-a facut putin mai nepasator.