| oFataAnonimaa a întrebat:

Am un "cerc de prieteni", sa zic asa, si mi se pare ca nu sunt prietenii ideali pentru mine. Deseori fac glume proaste despre mine, ba chiar ma batjocoresc. Pe scurt, nu ma respecta desi eu ii respect. Vreau sa scap de ei, dar nu stiu daca mai dau de prieteni dupa.

13 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Nu te baza pe faptul ca nu mai gasesti pe altcineva daca ii lasi pe ei.Mai bine singura decat in compania unor oameni care nu te respecta si te tin in loc din drumul tau. Spune-le ca te deranjeaza. Daca nu se opresc, nu mai sta cu ei.Simplu.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna. Oamenii pe care tu ii numesti prieteni isi bat joc de tine. Stii ce inseamna o prietenie si ce presupune? In primul rand inseamna respect. Ceea ce tu nu primesti de la ei. O prietenie inseamna sa fii alaturi de o persoana la rau si la bine, sa o certi cand gresesti dar sa o ajuti sa repare greseala. Niciodata, pentru nimic si nimeni nu trebuie sa te injosesti. Decat sa stai langa asemenea oameni, mai bine cu 2-3 caini langa tine ca e mai bine. Renunta definitiv la ei si nu te mai intoarce. Iti poti gasi multi prieteni. Uite, chiar si pe TPU sunt sigura ca o sa gasesti oameni cu care sa pastrezi legatura. Poate ai noroc si te imprietenesti cu cineva din orasul tau. Cati ani ai?

| oFataAnonimaa explică (pentru Aasdfghj):

16, fac 17 anul asta

| Aasdfghj a răspuns (pentru oFataAnonimaa):

Multi inainte. Nu-i timpul pierdut pentru a avea prieteni noi. Sfatul meu este sa renunti la ei.

| oFataAnonimaa explică (pentru Aasdfghj):

Nu am mai vorbit deloc de cand intr-o seara m-am enervat pe unu' ca a facut ceva foarte rau (nu cu mine) si am plecat acasa. Dar m-am saturat de prietenii falsi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand fac misto de tine cu rautate sau in gluma?
Adica eu mereu fac misto de prieteni mei si ii fac de ras etc dar e in gluma nu vorbesc serios cand fac misto de ei, si ei stiu asta.

| JusTPauL a răspuns:

Tu ii numesti prieteni, ei te numesc pe tine prietena?
Adica te cauta cand nu te mai vad cateva zile?
Daca nu o fac, inseamna ca nu iti sunt prieteni.
Cu timpul iti faci alti prieteni, poate chiar un prieten si n-o sa mai ai asa mult timp pentru asa numitii prieteni.

| MrkiddyKid1 a răspuns:

E okay, evita pe cat posibil acest cerc fals de prieteni, nu ai nevoie de ei, te poti descurca si singur/a, eventual gaseste-ti 3-4 prieteni (nu mai mult) pe care ii consideri ideali si in care poti avea incredere. Mai bine fara prieteni decat cu prieteni falsi, Numai bine!

| Eu2208 a răspuns:

Spune-le frumos ca nu vrei sa mai ai de aface cu ei!
Spune-le de ce nu mai vreti sa fiti prieteni!
Succes

| Ghostrider332 a răspuns:

Asculta ei fac asa pentru ca ai fost bun/buna cu ei nuîi baga in seama si o sa gaseasca un fraier de care sa se ia.
Sunt sigur ca tu esti minunat(a)

| mousesipc123 a răspuns:

Nu-i mai baga in seama.
sau intreaba-i daca fac la gluma. daca nu, nu-i mai baga in seama. nu merita sa iti pierzi timpul cu cine nu vrei sa faci asta big grin

| Aria1234567810111 a răspuns:

Se numeste integrare, daca vrei sa te integrezi undeva trebuie sa capeti acelasi comportament, trebuie sa le raspunzi cand fac misto de tine, ma refer la rekt uri, daca ai vorbele la tin si stii ce sa raspunzi nu te batjocoreste nimeni depinde de ce fel de persoana esti poate nu sunt prieteni tai, te refri la cercul de prieteni de la scoala?

| Anonimmm98 a răspuns:

N-are rost sa iti pierzi timpul cu asemenea persoane. Daca esti o persoana sociabila iti vei gasi rapid alti prieteni, dar ai grija ca nu oricine merita sa se numeasca "prieten"