| YroxyY a întrebat:

Colegii mei considera ca daca nu sunt inalta nu am prieteni sau sunt antisociala. Intr-adevar am 14 dar par de 12, dar cu toate asta ma inteleg bine cu copii dinafara scolii chiar mai mari decat mine. Nu sunt niste fraieri mai fac si glume proaste. Dar spre deosebire de colegii mei nu rad si badjocoresc pe unu care cade pe scari si pritenii sunt prieteni nu carpe. Sunt de parere ca inaltimea nu ar trebui sa stea in cale unei prietenii si nu consider ca ar trebui sa fac efortul de a ma inalta doar sa ma placa niste idiotii cu care oricum nu vreau sa am de aface pentru ca stiu ca intr-un final ceilati nu o sa mai creasca iar cum la mine cresterea e intarziata o sa ajungem la aceeasi inaltime. Sau...cel putin asa i s-a intamplat mamei. Voi ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| Weedier a răspuns:

Mi se pare cel putin ciudata asocierea asta. Ce treaba are inaltimea cu faptul ca n-ai avea prieteni?
In fine, nu-i baga in seama. Incearca si tu sa faci haz de necaz si sa te gandesti ca experienta asta te va intari pentru greutatile vietii. (bine, dramatizez si eu rolling on the floor ).
Oricum, si eu sunt pitica. Dar intotdeauna glumesc si ma amuz cu prietenii/colegii pe tema asta. Si plus, toti baietii mi-au spus ca faptul ca sunt pitica e dulce puppy dog eyes

| Bobby711 a răspuns:

Iti dau un sfat sa numesti prieteni doar persoanele pe care te poti baza, te acepta asa cum esti si te ajuta la greu restul persoanlelor sunt doar cunostinte nimic mai mult nu trebuie sa iti pese ce cred ei despre tine si sa profiti de ei cat de mult poti pentru ca fi sigura ca si ei o fa profite de tine cand va veni timpul. Prietenii adevarati sa ii ti aproape sa ii pretuiesti sa te sprijini pe ei al greu insa sa ai grija ca si aceasta prietenie poate avea limitele ei cel mai bine e sa te sprijini in ei cand nu te poate ajuta familia si propria persoana.
Oh btw mie fetele mici mi se par dragute si eu mai fac misto de fetele mici la inaltime insa nu depasesc o anumita limita si nu o fac acea persoana sa se simta prost de cele mai multe ori rade si ea la glumele mele.
Si pana la urma cate de inalta sa fi? Mai bine sa fi scumda decat paluga laughing imagineaza ti sa se ridice baiatul pe varfuri sa sarute fata laughing. Nu trebuie sa iti faci griji de prostii de genul asta baietii de varsta ta se uita dupa fete mai mari la varsta si dimensiuni iar cand cresc mai mari este exact opusul se uita dupa fete mai mici multi o fac probabil ca stiu ca au mai multe sanse la una mai mica si prostuta deci sa aigrija la baietii mai mari. Mai ales ca
baietii gandesc cu...ai prins ideea tongue
In fine ideea e ca trebuie sa fi tu insuti indiferent de ce zice lumea pentru ca daca te lasi afectata de prostiile astea esti la un pas de a intra in depresie si prostii de gen. Daca vrei sa taca din gura si sa nu te mai faca antisociala tot ce trebuie sa faci este sa iti rogi prietenii sa vina sa te ia de la scoala sa le arati ratatilor alora ca nu stiu despre ce vorbesc. Btw a inceput deja scoala? Sau am inteles eu gresit si mi am mai luat 1 sapt de vacanta laughing)

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Aspectul nu contează pentru ați face prieteni trebuie să fii un copil ok

| OaiaNinjalău a răspuns:

Pai... am in jur de 1, 65 m si pot spune ca am prieteni mult mai inalti ca mine ( 1, 75 - 1, 80) si pot sa spun ca am avut si eu ocazia sa primesc cateva glumite de la ei in legatura cu inaltimea mea *catva sunt si mai mici ca mine ca varsta*. Ideea e ca nu trebuie sa pui la inima niste chesti nesemnificative *asa le consider eu*. Daca spun ca esti scunda si fac glume despre tine sau alti colegi pentru niste intamplari care au totii oamenii de a face din neatentie sau ma rog; ai prins ideea, asta e pentru ca au avut niste parinti care nu au stiut sa-i educe. Si sa stii ca "Aschia nu sare departe de trunchi". Traim intr-o societate nu foarte "aratoasa" si ca ea sa se intretina are nevoie si de persoane in genul colegilor tai. Ai mai spus ca te fac antisociala; eu am o replica pe care o folosesc cand cineva ma caracterizeaza astfel "Bine ca esti tu mai sociabil ca mine!" Daca te cred nesociabila ar trebui sa isi pune un semn de intrebare, ce te-a facut sa nu dialoghezi cu ei; ca de exemplu comportamentul lor de oameni *aici intervine un adjectiv*.
Revenind la inaltime, aspectul nu e tot ce defineste un om. O persoana ar trebui sa se uite prima data la suflet si psihic din punctul meu de vedere. Poate fi omul cat se poate de urat, daca este de treaba si are un caracter fain de ce nu as conversa cu ei.
Un sfat: Daca ti mortis sa te inalti pot face inot.
Acum tu daca mai cresti sau nu, trebuie sa stii ca in viata vor fi oameni care te vor judeca fie din proasta educatie, fie din gelozie. Un om scund nu e urat. "Esentele tari se tin in sticlute mici!"
Sper ca te-am ajutat si sa stii ca ceea ce am scris este parerea mea. Poate altii ma vor contrazice, dar asta e. Iti urez o zi buna!

| Devilgrim a răspuns:

Buna cred...
De crezi ca e un defect sa ai 14 ani si areti de 12, cand o sa fi mai mare si alti poate ca o sa para mai batrani tu o sa arati mai tanara si eu cred ca e un lucru bun cine nu ar vrea asta big grin
Despre colegii tai nici nu are rost sa-i bagi in seama ei vor ca si tu sa razi de alti sad...
Inaltimea nu are de aface si eu am 1.61 cred laughing sau 1.63 si am doar 18 ani ^_^ si sunt si alti mai mici sau mai mari.
Da n-are rost sa fortezi cresterea ca o sa vina de la sinewinking
Bafta big grin

| BlackBi a răspuns:

Nu stiau ca fetele pitice sunt cele mai dragute :3? Eu am fost cea mai inalta fata din clasa in generala 5-8. Si aveam doar 1-68. Si acuma sunt in clasa a 11 a si sunt printre cele pitice am crescut doar 1 sau 2 cm. Inaltimea nu conteaza ci caracterul unei persoane. Trebuie sa stii cum sa te comporti cu o persoane indiferent de cum este. Caci asta conteza cel mai mult. Trebuie sa stii sa te exprimi si cum sa vorbesti. Daca ei se exprima prin injuraturi, este treaba lor.

| YroxyY explică (pentru BlackBi):

De 4 ani de zile ma calca pe nervi asitia mai noi, si nue chestia de cearta. Dau peste baca mea imi iau lucruri...iar diriginta nici macar nu le suna parintii si nici nu vin la sedinte. Treaba e ca stau singura in banca si nu ma inteleg cu nici unul din colegi. Dar cu alti copii daa. :?

| BlackBi a răspuns (pentru YroxyY):

La liceu va fi altfel. conteaza ca te impaci bine cu altii. nu trebuie sa fii retrasa. Trebuie sa fii tu insati ^^

| Imalittlemonkey54 a răspuns:

Nu-i lua in seama.Eu sunt la fel de scunda.Nici sani nu prea am dintii mei nu sunt perfecti.Si ce? Nu trebuie sa iti pese de ce zic ceilalti daca tu te simti bine asa cum esti.Proetenii tai aadevarati te vor accepta asa cum esti deci nu-ti fa probleme.Si oricum vei creste.Ai timp