| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU,când am fost la București cumnata mea spune despre fratele meu că nu mai exista pentru ea că e mort pentru ea, din cauză că a rănit-o prea mult doar pentru că nu se înțeleg ei. Mințea, spărgea o lustra prin casa dar din greșeală si asta e un motiv să zică că nu mai exista pentru ea? Și mă simt prost sa zică despre fratele meu așa să îmi zică că mă influențează și multe alte chestii de aceea nu știu ce să fac când termin liceul să rămân cu parintii sau sa plec la ei?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este problema ta si te invit sa nu intervii in viata fratelui si al cumnatei.
De altfel chiar nu te priveste pe tine ce fac altii, fiindca poti sa faci mai mult rau decat bine, si sa ajunga la divort, daca comentezi aiurea.
Oamenii care se iubesc se impaca si-si tolereza multe, de aceea nu este problema ta sa comentezi nicaieri, ce a spus fratele sau cumnata.
Faptul ca s-au spart lustre si alte chestii din casa, este clar ca nu se sparg din greseala, ca doar nu decide lustra sa faca picioare si sa sara de pe tavan in mijlocul camerei.
Dar, dupa cum spuneam, este bine sa-ti vezi de propriile tale problee personale si sa lasi viata altora in pace.

Tu nu ai ce cauta la fratele tau, mai ales cand ai vorbit prostii randul trecut si ei s-au certat din cauza ta.
Stai acasa cu parintii, ca nu ai ce cauta in viata fratelui, mai ales cand este atat de delicata.

| Mosotti a răspuns:

Pai daca chiar a ranit-o prea mult, ce ai vrea sa zica cumnata ta? Daca mintea el si altele, asta e.
Si ce te int pe tine ca ea zice asta? Vezi de viata ta si treaba lor.
Sa te simti prosti cand zice de tine ceva, nu e altul.

Dupa liceu faci cum crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa-ti faci rost de un venit (un job) si mergi unde vrei tu. Cel mai bine este sa-ti vezi de viata ta separat, fara sa iti amesteci treburile cu altii (chiar daca sunt din familie).
Nu te baga in treburile lor, este dreptul ei sa nu-i convina ce face fratele tau. In relatia lor este la fel de importanta ca el, chiar mai importanta. Barbatul trebuie sa aiba grija de familie(nu sa sparga lucruri din greseala), care este creata de femeie, in felul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-am mai zis intr-o intrebare anterioara: muta-te singura, gaseste-ti un loc de munca decent si bine platit si astfel nu va trebui sa le suporti certurile.

| Mavni a răspuns:

"cumnata mea spune despre fratele meu că nu mai exista pentru ea că e mort pentru ea"
Si totusi, traiesc impreuna. Ciudat!
Cum sa spargi lustra din greseala? Ce, e pe podea si a calcat-o fara sa o vada?
Cate camere au? E loc pentru tine fara sa va impiedicati reciproc? Eu cred ca femeia aia nu mai are nevoie de inca un barbat caruia sa-i faca mancare, sa-i spele si sa faca curatenie in urma lui.
Du-te la Bucuresti, dar angajeaza-te si ia-ti chirie. E cel mai sanatos.

| Byb2001 explică (pentru Mavni):

Nu chiar trăiesc împreună adică cumnata mea sta cu fratele mai mare și fratele mic nu se înțelege cu ei

| Mavni a răspuns (pentru Byb2001):

Nu mai este nimic clar.
Cate persoane locuiesc de fapt acolo?
In final reiese ca acolo e camin iar cumnata ta e sclava tuturor. Nu cred ca ti-ar place sa fii in locul ei.