| KameliaAura a întrebat:

Buna TPUhappy Ce inseamna "planning familial" si ce presupune?

Răspuns Câştigător
| Puffulets a răspuns:

Planificarea familiala inseamna capacitatea cuplului de a anticipa si de a avea numarul dorit de copii, la momentul ales. Acest lucru se poate indeplini prin folosirea metodelor contraceptive si prin tratamentul infertilitatii involuntare. NN incurajeaza planificarea familiala deoarece aceasta salveaza uneori viata femeii, prevenind sarcinile neplanificate si posibilele sarcini cu risc sau avorturile. Acestea sunt riscante chiar in conditii de siguranta medicala