| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu..cum pot sa îmi conving părinții sa ma lase sa fac revelionul cu prietenul? Sau sa ii mint ca îl fac cu prietene.
Cum sa ii conving? Va rog.
Am 16 ani.

41 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai sanse inca esti un produs fragil incat riscul de a se rupe sigiliul e mare. Asa gandesc ei. Mai asteapta in terminal 2 ani pana te relocheaza pe un tir sa fi expediata si va fi bine

| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani, nici eu nu te-as lasa sa faci revelonul cu un baiat.
Se pare ca parintii tai au luat o decizie inteleapta, mai ales ca tu nu esti chiar usa de biserica, daca ai facut deja sex, de foarte multe ori (asa cum ai declarat tu in alte postari), fara protectie, fiind total nepasatoare, ca sa nu spun indolenta, de riscurile pe care ti le poate aduce sexul neprotejat, atat al unei sarcini, dar mai ales, contaminarea cu boli cu transmitere sexuala, care pot fii din cele grave sau chiar mortale.

| mdc98 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cand a zis ca a facut sex?

| Inutarh a răspuns (pentru mdc98):

Cine?

| mdc98 a răspuns (pentru Inutarh):

Era intrebare pentru Ioneasca1001

| Violleta2022 a răspuns (pentru mdc98):

Iata declaratia ei din 12 octombrie (privitoare la viata ei sexuala):

https://www.tpu.ro/......arie-6-10/

| Mosotti a răspuns:

Nu cred ca poti sa ii convingi daca ai incercat deja si nu vor, zi ca faci cu prietenele.
Dar aranjeaza bine, inchide telefonul acolo sa nu sune, zici ca era muzica si toti si l-au inchis, sa nu sune sa ceara pe una prietena la telefon si sa te prinda ca nu e.
Nu zice unde sta acea prietena la care faci, sau daca stiu ei unde, zici ca s-a schimbat locatia cam in ultimu moment si v-ati hotarat sa mergeti la o alta, ca oricum si aia era pregatita de sarbatoare, ca asta la care trebuia sa va duceti a zis ca pleaca altundeva si nu a mai vrut la ea.
Ca sa nu poata sa-ti dea de urma la o adica.

Daca nu stiu unde, nu mai zici aia cu schimbatu, totu e sa nu poata verifica!

Uneori sunt cu capu` parintii astia, au uitat cum erau ei.
Dar daca nu merge, trebuie sa fi mai desteapta ca ei. Asta este.

Nu te lasa ca le e frica ca ala face sex cu tine ca si cum ti-ar face un rau, nu un bine, ca v-ati simti bine! Daca iti iei masuri de protectie, si el pune prezervativ (NEAPARAT), e f bine, ca te simti bine. Zic la o adica, daca nu era asta in plan, aia e, dar de asta nu te lasa.

Daca ai reusi sa-i convingi ar fi bine, dar mi-e greu sa cred.

| Mosotti a răspuns:

Oricum retrag ce am spus, nu e bine sa fenteze ca exista mari riscuri sa o prinda, deci mai bine sa intrebe frumos daca ar avea voie sa faca revelionul cu prietenul, si daca ei zic nu, ramane nu, si aia este.
E mai bine asa.

Am omis niste riscuri ieri, ca daca o prinde e mult mai rau decat deca nu se duce, asa ca mai bine nu se duce si oricum se intalnesc ei mereu cand vor.

| anonimg a răspuns:

Numai dacă va exista un adult în casa respectivă. Altfel vă veți pune pe băut; sau vă veți certa și vă veți bate; sau veți da foc la casa; sau veți face orice altceva care îi va trage la răspundere pe părinții voștri.
Adolescenții dacă sunt lăsați singuri, se vor omorâ între ei. ^_^

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Numai dacă va exista un adult în casa respectivă. Altfel vă veți pune pe băut; sau vă veți certa și vă veți bate; sau veți da foc la casa; sau veți face orice altceva care îi va trage la răspundere pe părinții voștri."

Pamantul catre Marte! In ce lume traiesti, noi la vremea noastra faceam petreceri, revelioane, plecam la munte etc, la varsta aia si suntem bine merci. Unde ai vazut filmele astea?

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Libertatea (sau petrecerea) de astăzi, dacă nu este dusă la extrem și dincolo de acesta, adolescenții nu se simt bine.

| Celcestietot a răspuns:

Este pacat sa minti.

| LoveSleep a răspuns:

Spune-le ca ati facut deja sex, nu are ce sa-ti mai facă.

| Inutarh a răspuns (pentru LoveSleep):

Sa nu ma mai lase sa ies din casa

| Mosotti a răspuns (pentru LoveSleep):

Si daca ar fi facut sa spunem, nu e bine sa zica, ca daca zice, e posibil sa fie nasol, asta poate sa ascunda, ca nu risca sa o prinda. Ca daca-s niste parinti mai incuiati nitel, aia este. Mai bine pe sestache pana dupa majorat, si aia e.
Doar musai protejat neaparat, dar asta de ei doi depinde.

| Bizon95 a răspuns:

1. nu ai cum sa iti convingi parintii sa te lase sa faci singura ceva cu prietenul, nici un parinte nu o sa fie de acord cu asa ceva (poate unii hippie, dar nu e cazul)
2. nu e bine sa minti, daca esti prinsa, o sa fie suparare mult mai mare

dar
nu exista si o a treia solutie, sa faci cu prietenele si sa il inviti si pe el? atunci nu minti cu nimic, doar omiti faptul ca si el e acolo big grin

| Inutarh a răspuns (pentru Bizon95):

Dar nu vreau/vrem sa îl facem și cu "prietenele", vrem sa fim noi doi. poate pentru puțin timp sa zicem și câțiva prieteni de ai lui.

| Bizon95 a răspuns (pentru Inutarh):

Mama draga, lasa tembelionu' ca nu e singura sansa sa fiti singuri
in plus tembelionu' e despre distractie, nu despre timp intim, gasiti voi DUPA AIA si timp intim, iar de tembelion puteti sa va tineti in brate si sa va sarutati SI IN PUBLIC, pur si simplu ignorati restul PURADEILOR din jurul vostru

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

De ce sa nu o lase cu prietenu draga? Ce ii face prietenul? O spanzura sau ce? Uite eu sunt de acord ca parinte, de ce nu?
In cel mai bun caz ar face sex, dar daca fac protejat unde e problema? Nu se simt bine amandoi? Sau cum?
In occident de pe la 12-13 ani fac sex si nu tuseste nici un parinte. Ca stiu masurile de protectie.

Si daca minte inteligent ce are? Noi cum faceam? Dar a lumea, nu cu hibe. Pai daca nu merge si nu merge, ce sa facem? Lasam niste parinti dusi sa strice placerea fetei?

Ea vrea doar cu prietenul! Nu vrea cu altii.

| Mosotti a răspuns (pentru Inutarh):

Corect! Normal ca vreti voi doi. Ai dreptate. Va iubiti, e frumos sa va faceti sarbatorile impreuna. Doar sa te ia si sa te aduca acasa, sa nu cumva sa patesti ceva pe drum, ca jumate are si Xirus dreptate.
Vezi in caz de ceva sa nu neglijati masurile de protectie, daca el nu se protejeaza, nu faci pentru ca poate aparea o sarcina si se complica lucrurile, si e f okey, daca nu e vb si de asta, e iarasi okey.

| sofisis a răspuns (pentru Mosotti):

Ce tata cool esti. Misto sa fii de acord ca fii-ta la 12-14 ani sa faca sex...
PS: Sunt sarcastica!

| Mosotti a răspuns (pentru sofisis):

Dar ce are draga? In occident fac de la 12-14 ani si ce? Nu se intampla nimic. Ai conceptii comuniste, scuze ca spun. Atat timp cat se cunosc metodele de protectie si se aplica, nu e nimic rau, e doar placere, unde e problema?

De ce n-as fi de acord ca fi-mea sa aiba o placere (repet, protejat)?! Nu pricep. Deci fara boli si fara copii, evident, ca altfel nici eu nu as fi de acord cu aceste riscuri.
Dar fata din subiect are 16! Deci mai bine.

Ne-am gasit noi romanii invers, de aia am ajuns in noroi si occidentul sus, ca mereu gandim ca dracu.

Cand vb de sex unii, vb ca si cum le-ar omora, viola, spanzura fata, nu ca se vor simti bine, e comic rau.
De aia in afara li se face educatie sexuala, sa stie protectia, si dupa aia, e f ok. Nu sa nu le faci in ideea ca fata ta sau baiatul nu face asa ceva.
SI pana la urma si matematica, baietii sa faca, fetele nu, pai atunci baietii cu cine fac? E doar un exemplu. Deci daca sa faca baietii sa faca si fetele, de ce doar ei sa se simta bine?

| sofisis a răspuns (pentru Mosotti):

Baiete, n-am cum sa fiu comunista pentru ca epoca mi-e straina. Trecand peste asta, este anormal din toate punctele de vedere. La 12-13 ani psihologic vorbind, un copil nu este capabil sa asimileze cunostinte si trairi adevarate in ceea ce priveste sexul. Nu are cum sa inteleaga corect sexualitatea si tot ce implica ea. Sau ai impresia ca in sex e vorba doar de eliberare?
Mai mult, fizic corpul nu este pregatit pentru invazii de genul la femei si sexul de la varste fragede creste riscul decancer de col si de hpv. Dar deh, hai sa facem sex ca ne dam drumu si e tot ce conteaza in viata....niste sperma si niste fluide. Toti prostii care studiaza de ani de zile efectele nocive ale lucrurilor facute prematur sunt niste imbecili si atata timp ca e placere, e viata si atat. Pe principiul asta de ce nu o inveti sa fumeze iarba de la 12 ani? Stii ce placere da? Pfoa, de nedescris. Si dureaza mai mult decat un o eliberare sexual efectul halucinogen,
Sper din suflet sa fii aberat cand ai spus ca ai copii. Sincer!
A si daca tu din occidental ai inteles doar ca sunt mai avansati pentru ca se *** de mici, e grav.
Si sa iti mai dau o veste? Suntem printre tarile cu cele mai mici varste in inceperea vietii sexuale si tara cu cele mai multe mame minore. Oare de ce? Oare pentru ca nu se stie de contraceptie? NU. Pentru ca la 12-15 ani NU ai capacitatea mentala necesara sa aplici anumite lucruri si sa iti asumi anumite gesturi si decizii.
Tu stii ca in creierul uman notiunea de "consecinta" se formeaza abia dupa 12-14 ani incolo?

| Mosotti a răspuns (pentru sofisis):

Eu nu am copii. Ma bucur ca nu ai apucat comunismul.
Ma refer la placere sexuala, si cand ne autosatisfacem ce? Nu avem placere? Eu am avut primul la 6 ani dar intamplator, e doar un exemplu. E o placere, nu compari cu drogurile care ataca creierul, faci si tu niste comparatii de nu se poate. Placerea sexuala nu are cum face rau.

Gagica prietenului meu este educatoare la gradinita aici in Bucuresti, are la un 50 ani ca varsta. i-a zis prietenului meu la tel aici in camera la mine asa "stii...copiii unii se autosatisfac, avem directiva sa nu ii deranjam in acele momente". Mi se pare si mie aiurea la varsta aia, dar asta e realitatea, adevaru ca la faza asta si eu am ramas masca.
Daca era daunator ca drogurile, nu mai aveau directiva sa ii lase in pace.

Ce consecinte mai? Simti placere pur si simplu, ca si cum ai manca o tarta buna, doar ca e o altfel de placere. Ce, daca mananci la 10 ani nu simti ca e buna? Trebe dupa 14 ani sa se formeze notiunea aia de consecinta ca sa simta placerea tartei?!

Alt ex, in Germania cand eram in 2003, venise una cu fi-su de 6-7 ani in vizita.
Ala.s-a pus pe leaganul ala din curte si se freca de el cu fata in jos! Mama zice tare "asta face sex cu leaganu`". Si tot asa, nemtii nu zic nimic, ca mama i-a zis aleia si ea zice "nu conteaza, lasa-l".
Ca exact asa gandesc si ei, e o placere si nu are nimic.

Daaa, multi sunt olimpici la mate si fizica la 13 ani si sunt asa tampiti sa nu stie sa puna un prezervativ, e absurd!
Daca e beat sau drogat, da. posibil sa nu stie sa ia decizii, dar intamplator in afara mai rar se intampla accidente din neprotectie chiar daca se face sex la 13 ani cum multe cazuri am vazut in Germania, deci iau decizii fff bune daca sunt in tema pusi, si isi permit.
Copilul invata f repede, prinde mai repede ca maturul, daca stie. Nu degeaba in afara se face educatie sexuala devreme de tot, tocmai sa stie de devreme.
Daca-s fraieri, aia este, sunt si oameni maturi fraieri care nu se protejeaza, chiar gramada, deci nu cont varsta, conteaza mintea pe care o ai, ca prostia sau desteptaciunea nu au varsta.

La noi se stie mai putin de contraceptie, nu se face educatie ca lumea, unii nu au posibilitate sa se protejeze, poate nu au bani nici de prezervative sau pilule, de aia la noi e mai vraiste treaba. Deci si necunoasterea, neglijenta si saracia sunt factori, nu ca erau ei mici.
Pai cate cazuri nu vad, eu zic:
"stie fi-tu sau fi-ta de protectie acu la 13 ani?"
Tacsu zice "cum ma? Pai cum, face fi-miu sau fi-mea asa ceva? Nici vorba, nu are ce sa stie acum". In afara nu este asa.

Occidentalii sunt sus ca au gandire sanatoasa in general, asta cu, conceptia despre sex e doar unul din rezultatele acelei gandiri, nu au ajuns sus din cauza asta, asta ai inteles?

| Legion7X a răspuns (pentru Mosotti):

Vorbești numai prosti. dacă cineva are o fată si ar veni violată, bătută acasă sau ar fi pur și simplu omorâtă în anumite circumstanțe, chinul ar fi foarte mare ex cazul Caracal. Niciun părinte nu este de acord ca fica lui să fie un obiect de batjocură cu X, și Y sau Z până ajunge o... din mână în mână. Sigur în spatele telefonului se ascunde un descreierat de 15 sau o descreierată, care nu are are ce face, așa cum există în mare parte pe TPU.

| Mosotti a răspuns (pentru Legion7X):

Ai dreptate, normal ca nimeni nu vrea asta, ca, copilul lor sa pateasca asa! Eu nu am vorbit de cazuri din astea, ca astea se pot intampla oricui. Aici era vorba de o fata care vrea sa fie cu prietenul ei, atat. Ca daca o luam asa paranoia, nu mai ma duc nici la prieteni, ca ma jefuiesc altii acolo ca ma vand astia, ca ma..sexeaza fortat ca ar fi si homo, unde ajungem?

Asa nici cu prietenele nu as lasa-o, nu? Ca daca acolo se vor droga, cine stie ce influenta proasta e pe acolo, daca-i punce ceva in pahar. Deci hai sa fim seriosi.
Daca e sa fie, e oricum ar fi, nu merge hai sa nu ne distram, sa nu ne ducem la petreceri de frica ca ne-o luam.

Daca e sa si-o ia, si-o ia in oricare zi a anului, nu doar de revelion, la orice ora din zi, nu neaparat noaptea. Daca prietenul e periculos, ii va fi periculos oriunde si oricand, nu trebuie sa se duca de rev singura cu el ca sa i-o faca la o adica. Oricum sunt singuri amandoi mereu.

Asta nu e motivul real si stii f bine asta! Ca daca era asta, era corect.
Ce cont ca are 16 sau 18 ani? De ce ar lasa-o la 18, 5 si nu la 16? Ca ar fi tot aia daca ala era motivul. Asa ca nu e chiar asa.
Sunt pur si simplu conceptii inguste ale unor oameni care inainte nu le aveau inguste, ca faceau acelasi lucru! Dar se pare ca de multe ori mintea se contracta odata cu varsta.
Bine, sigur..nu sa umble noaptea singura pe strazi, asta da! E un mare risc.

| Legion7X a răspuns:

La 16 ani, să faci revelionul plecând haihui, este destrăbălare totală.Mai ne mirăm de ce se întâmplă atâtea cazuri cu minore disparute sau sechestrate.

| Inutarh a răspuns (pentru Legion7X):

Dar nu voi dispărea sau voi fi data la proxenetism laughing)))

| Legion7X a răspuns (pentru Inutarh):

Așa au zis alte fete.

| sadrian46 a răspuns (pentru Inutarh):

Se pare că te amuză ideea. Așa se întâmplă, fata mare se grăbește.
Vorba glumei.
-Tu Mărie, ești virgină?
-Încă nu!

| Mosotti a răspuns (pentru Legion7X):

Dar de ce zici asa? Bine, sa fie in siguranta, asta clar, sa nu se duca singura, sa se duca cu prietenul si la venire si la ducere.
Ca si daca ai 19 sau 16 e tot una daca e sa se intample ceva. Ce facem? Nu ne mai distram ca s-ar intampla ceva?

Cu prietenele de ce ar lasa-o? Fi serios. Le e frica sa nu o spanzure (pardon sa faca sex prietenul cu ea ca si cum nu si ea se simte bine totodata cu el), dar am zis conditia sa fie sex protejat, asta am zis daca va fi, daca nu, aia e.

Destrabalare? Dar noi acum 25 ani adica pe la 15-17 ani ce faceam? Fix la fel, si nu mai era destrabalare, parintii ziceau. Mereu cand ajung mari uita copilaria.
Si na, revelionul e unul intr-un an, ce mare lucru, nu sta la petreceri zilnic.

| Legion7X a răspuns (pentru Mosotti):

Mda, mă rog în fine... ai și tu dreptate.

| Mosotti a răspuns (pentru Legion7X):

Pai incearca sa iesi din comunism, hai sa ne mai occidentalizam! Ca vrem sa ajungem ca ei. Zic si eu, na.
Va feriti ca sa aiba sex ca si cum e o crima. Doamne fereste.

| Legion7X a răspuns (pentru Mosotti):

în fine, este superficial subiectul pentru prostiile altcuiva, cel puțin eu nu vreau să dezvolt...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si Halep de mică bătea mingea. Așa se fac performanțele laughing

| adryang78 a răspuns:

Se pare că părinții tăi sunt oameni cu capul pe umeri. Iar din propria experiență de părinte, îți dau un sfat: nu-i minți. Până la urmă tot vor afla, și va fi ma rău. Poate acum, la 16 ani, ți se pare că sunt intransigenți, că nu te înțeleg etc. Cu toții am trecut prin adolescență, sunt stări normale în această perioadă.
Dar mie mi se pare că părinții tăi își fac datoria să te protejeze și să te îndrume, așa că ascultă-i.
Mai este o variantă - roagă-i să faci Revelionul la tine acasă, cu câțiva colegi/colege și prieteni/prietene. Te vei simți bine, iar ei vor fi liniștiți avându-vă sub ochi.

| Inutarh a răspuns (pentru adryang78):

Nu o sa ma lase la mine acasă..de obicei noi îl făceam la verișoara mea.și eu vreau sa l fac cu el.

| Holiday a răspuns (pentru adryang78):

"Mai este o variantă - roagă-i să faci Revelionul la tine acasă, cu câțiva colegi/colege și prieteni/prietene. Te vei simți bine, iar ei vor fi liniștiți avându-vă sub ochi."

De cand se fac revelioanele la 16 ani cu parintii? Pe vremea mea nu se faceau. Sau ma rog, poate erau cativa care faceau asta, dar majoritatea, nu.

| sofisis a răspuns (pentru Holiday):

Dar nu-l faceai nici singura cu iubitul la 16 ani, fii serioasa. Nici un parinte normal la cap nu ar accepta de buna voie chestia asta

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Ii spui ca faci si cu prietenele si cu iubitul

| Kindal38 a răspuns:

Simplu! Il faci cu prietenele si il chemi si pe el pana pe la 12 apoi plecati si voi singurei undeva pana dimineata.