| evildoll2012 a întrebat:

Buna TPU... cum sa incep. am 15 ani si nu stiu ce sa mai fac cu mama mea. In ultimii doi ani tipa la mine din absolut orice. ca am dat sonorul la TV prea tare ca am stat prea mult pe pc ca am intarziat nu stiu unde ca nu am mancat tot din farfurie si de note ce sa mai spun. aici ii dau dreptate in fine. Acum o luna mi-a intarziat menstruatia si a incput sa tipe la mine ca sunt gravida [nu e adevarat] acum m-a apucat foamea si am vrut sa mananc un iaurt si a vazut si a inceput sa tipe de ce mie foame la ora asta si nu pot astepta pana dimineata. sunt gravida? Din nou! Nu sunt! nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. Sau ma face de rusine! Are 50 de ani iar ea se imbraca ca o adolescenta cu colanti si bluze lungi sa zicem. dar odata tata i-a facut scandal ca s-a dus cu jacheta bunicii la magazin colantii si o bluza lunga cu niste pantofi barbatesti. aici ne-a facut pe toti de rusine. in fine... am mai multe probleme cu ea. si daca incerc sa vorbesc cu ea se supara si incepe sa tipe ca e sluga mea, a tatalui meu etc etc si ca ar fi mai bine sa moara si sa ne lase pe toti fericiti in pace. Mentionez ca mereu i-o spun pe un ton calm. Ce pot sa mai fac cu ea?

Răspuns Câştigător
| Luori a răspuns:

Conflict intre generatii. Ei ii este teama sa nu o iei pe cai gresite, avand in vedere cate se intampla astazi si varsta foarte critica pe care o ai. Nu reuseste foarte bine sa tina o legatura frumoasa cu tine, nu stie sa iti vorbeasca si sa iti spuna ce simte. In schimb, daca aici ea nu stie/nu poate inca, o poti ajuta tu. Sau cel putin intelege. Ea nu tine cont de moda, sau normalitatea celor de varsta ei cand vine vorba de vestimentatie. N-o condamn. Problema este ca nu tine cont de cum afecteaza imaginea ei intreaga familie. Cred ca si varsta ei este de vina; este momentul cand isi da seama ca a trecut de ceva timp de prima jumatate a vietii, ca ceea ce face devine monoton si vrea sa scape cumva, insa nu cred ca gaseste cele mai bune metode. Vrea sa mai gaseasca un alt sens in ceea ce face, sa nu se simta lovita de timp si imbatranita.
Poti sa lasi de la tine, sa nu incerci s-o starnesti si sa devii mai rece la vorbele ei.

4 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Sa o faci sa inteleaga ce e rebeliunea adolescentina si sa nu se identifice cu ea.

| foxsilver a răspuns:

Imi doresc din tot sufletul sa iei in serios raspunsul meu.Am varsta la care alte femei poate au chiar nepoti, si pot intelege ce se intampla si cu tine si cu mama ta.
tu, fiind inca copil, s-ar putea sa n-o poti intelege pe ea.
Dar, daca o iubesti, vei avea cel putin rabdare cu ea.
Probabil, ca in ultimii doi ani, s-au acumulat probleme despre care tu nu esti constienta si ca atare nu le poti intelege. Ea se afla in incapacitatea de a le rezolva si din cauza asta se comporta in felul acesta.
La randul tau, avand preocupari si un mod de gandire specifice varstei tale, n-o poti intelege.
Solutia ar fi, ca din iubire pentru mama ta, sa acorzi atentie cererilor ei. Exista sansa, ca in acest fel sa deveniti in viitor chiar prietene, sa va impartasiti parerile si sa va intelegeti una pe celalata.
Din cauza varstei pe care o ai, nu poti intelege ce inseamna statutul de mama si ce responsabilitati implica acest statut.
Dar poti depasi acest obstacol, daca o iubesti.In timp, o vei intelege.

| george001 a răspuns:

Trebuie sa fie de vina menopauza. Nu ai ce face, poate decat sa o convingi sa mearga la un endocrinolog sa-si gaseasca un tratament hormonal. Din pacate, menopauza NU trece si nici comportamentul deviat, sansele bune sunt ca de acum incolo sa se comporte numai asa. Deci, afla daca ii incepe sau daca s-a instalat menopauza si duceti-o la endocrinolog.

| Marct a răspuns:

Problema ei, nu cred ca are legatura neaparat cu tine, ci mai degraba cu relatia ei cu tatal tau si probabil alte probleme de viata. Iti recomand sa ai rabdare, anii acestia vor trece si totul va fi OK.