| Euletitia a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti intre cateva curele la fund si a fi pedpesiti sa nu mai plecati nicaieri de revelion, ce ati alege? Funda la un raspuns bine ar5gumentat.

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Dupa nick esti fata. Daca iti pui problema sa mergi singura la revelion, inseamna ca esti destul de mare.
Cine te mai bate cu cureaua? Ce pedepse sint astea?
Trebuie sa schimbi ceva in regulile din casa ta. Oferat-te sa faci curatenie, mincare, sa renunti la calculator o zi; vino tu cu sugestii fata de ei, daca ai parinti violenti si limitati.

| Euletitia explică (pentru michelia):

Nu sunt persoana care are contul, sunt verisoara ei. Da, sunt fata. merg la Revelion acasa la o amica si colega de scoala, a dar nu sunt foarte mare. Am 12 ani.

| Euletitia explică (pentru michelia):

Curatenie si mancare mai fac in casa, nu prea ar fi o pedeapsa, ac fac si in restul timpului. Faza cu calculatorul nu prea tine, alte idei, te rog?

| michelia a răspuns (pentru Euletitia):

Imi pare rau pentru tine. Am citit mai sus un alt comentariu de-al tau si am dedus ca e vorba de mama ta.
Esti oricum mare sa mai fii batuta, iar cureaua aia nu va disparea nici la 16 ani daca nu o convingi tu sau alte rude apropiate. sad
Nu vad alta solutie decit tot cea scrisa de mine.

| Euletitia explică (pentru michelia):

Merci pentru raspuns si incurajare.

| Euletitia explică (pentru Euletitia):

Auzi, tu cum ai reusit sa te impui ca sa zic asa, in sensul ca sa nu mai iei bataie, s anul mai fii pedepsita etc si pe la ce varsta?

| michelia a răspuns (pentru Euletitia):

Banuiesc ca pe mine ma intrebi. Parintii mei nu m-au batut niciodata.
Eu, recunosc, i-am mai atins pe copiii mei cind erau mai mici, dar nu pot spune ca a fost bataie. Si acum ii mai pedepsesc cind gresesc si aleg ce stiu ca ii doare ( faza cu calculatorul e doar un exemplu).
Cred ca e bine sa discuti cu mama ta ( daca nu e o sadica si atit) si sa-i spui ce simti tu in ce priveste bataia. Spune-i ca te simti umilita cand te bate si ca nu te-ar iubi.
Poate reusesti asa, " cu binisorul", daca e o persoana cu care se poate sta de vorba. Sau apeleaza si la bunici sa fie avocatii tai, sau alte rude. Dar si tu poti interveni.
succes!

13 răspunsuri:
| Flaviucu a răspuns:

Curele la fund. Cred ca e nasol sa stai acasa "pedepsit" cu gandul ca altii se distreaza fara tine.

| Euletitia explică (pentru Flaviucu):

Ai dreptate,. dar ma andesc ca poate pana atunci as convinge-o sa ma ierte de pedeapsa, desi nu prea m-a iertat niciodata pana acum de pedepse. In schimb, bataia primita nu mai am cum s-o anulez.

| Euletitia explică (pentru Flaviucu):

Ce varsta ai?

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Conteaza si ce prostie ai facutlaughing.Mai bine as fi pedepsita decat batutalaughing.Pa, pa

| Against a răspuns:

Curele la fund.Alea le iau in 5 minute.Revelionul e o noapte intreaga.

| CodrinV a răspuns:

Pai citeva curele la fund... asta trece repede

| girl0004 a răspuns:

Depinde ce ai facut happy