| Georgianamariatudorescu a întrebat:

De ceva timp am o problema serioasă.Nu îmi suport tatăl deloc, nu suport sa îl văd, sa îl aud.Nu suport absolut nimic legat de el.Mi-e rușine sa zic ca sunt fiica lui sau ca îmi e tată. Pe lângă toate astea mor de nervi când văd ca o manipulează pe mama și o întoarce împotriva mea, nu suport sa ii văd împreuna, nu suport ca el sa se atingă de ea sau sa aiba contact de orice fel cu ea.Cand ii văd ca se cearta sunt cea mai fericita jur... Când eram mai mică (in jur de 8-9 ani, adică o vârsta destul de frageda) am încercat sa-i pun pastile in mâncare...Ca sa înțelegeți in ce stare m-a adus. Eu nu am probleme de genul, îmi fac control la pisihiatru și etc.Dar va rog dacă știți cum sa fac nu neaparat sa-l suport pe el, ci sa nu mai crizez când ii văd împreuna va rog din tot sufletul sa îmi spuneti.Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

E clar, bine ca ai spus, e si normal ca nu il suporti daca te batea. Plus faza ca te-a luat de la bunici, alta lovitura. Deci e foarte clar in acest caz, ori ai posibilitatea sa te duci iar la bunici independent de vointa lui, ori nu ai posibilitatea asta si ramai acolo, adica daca esti inca pe banii lor. Daca muncesti si ai banii tai atunci te poti muta, alte solutii nu sunt.

Si nu mai pune la suflet daca cineva te critica sau face misto, mai sunt si din astia, unii cred ca, daca cineva pune o problema, o pune la misto, ca doar se ditreaza, sa isi bata joc de ceilalti (asta inseamna trolling), desi nu au nici o baza pe care sa sustina ca ar fi asa. Adica cum li se pare lor ceva ce nu le convine dupa gandirea lor, nu gandeste ca pentru altii acea problema e luata in serios, chiar daca pentru cei ce acuza nu ar fi serioasa chestia asta.

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fetita, tu ai probleme grave la mansarda!
Te sfatuiesc sa mergi la un medic psihiatru, ca asa ceva nu-i normal si pare foarte grav.

| Georgianamariatudorescu explică (pentru Violleta2022):

Crede-ma ca dacă aveam făceam alte prostii de mult. In schimb chestia asta cu tata m-a făcut sa vreau sa fac ceva cu timpul meu astfel încât sa nu ma gândesc la problemele cu el, astfel m-am focusat pe învățat și sunt prima din clasa, așa ca te rog eu dacă ai văzut ca am menționat și mai sus ca îmi fac control la 6 luni, părinții mei fiind amândoi doctori crezi ca nu și ar da seama dacă as avea vreo problema la "mansarda" cum zici tu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgianamariatudorescu):

Mai fetita, nu-i normal sa-ti urasti propriul tata, doar pentru ca o iubeste pe mama ta si este alaturi de ea.
Tu chiar ai probleme psihiatrice, de care parintii tai nu au habar,
te sfatuiesc sa le spui adevarul si sa primesti ajutor medical, acum, inainte ca boala sa evolueze si sa ajungi la actiuni sinistre.

| Georgianamariatudorescu explică (pentru Violleta2022):

Am pus întrebarea pentru a primi sfaturi nu pentru a fi criticata și luată la misto de tine da? Nu le zic problema mea părinților da poate le zic de tine și te rezolva ca nu știi din ce familie provin eu și ce putere au te pup?

| doctorandus a răspuns (pentru Georgianamariatudorescu):

Cred că trollezi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgianamariatudorescu):

Nu te-a luat nimeni la misto, chiar am spus-o la modul cel mais erios: tu chiar ai nevoie de evaluare medicala de specialitate, pentru ca, asta nu-i un comportament de om normal si sanatos!
Tu singura ti-ai facut aceasta descriere, nu eu!
Este normal sa te sfatuiesc in functie de ceea ce ai scris tu, iar asta nu-i critica, ci o sugestie/parere, sa vizitezi un psihiatru, pentru ca ai nevoie!

| Georgianamariatudorescu explică (pentru Violleta2022):

Te cred, iti mulțumesc pentru sfat, dar adresarea asta cu "mai fetița" mi se pare de prost gust. Mi-am rezolvat problema și va mulțumesc oricum ca v-ați pierdut din timp sa îmi dați acest răspuns, chiar dacă nu i-am dat prea multă importanța

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgianamariatudorescu):

Nu vad nici un prost gust in a te adresa unui copil (ceea ce tu esti inca), cu acel apelativ, dimpotriva, mi se pare o adresare blanda, draguta, calda, intelegatoare (ca sa explic pe intelesul tau), venind de la o mama, care are copii de 30 de ani (adica eu).
Nu mai fii tafnoasa, ca nu-ti vrea nimeni raul, doar te sfatuim ce consideram ca-i bine pentru tine, judecand problema, dupa datele pe care ni le-ai dat tu, mai sus.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Adica ala isi bate joc de ea si ea ce sa faca? Sa rada? Normal ca il uraste. E o reactie normala.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca toti ar fi ca ea (si ca mine adica om cu oamenii si scroafa cu porcii), n-ar mai exista nenorociti pe lumea asta ca ta-su.

| Mosotti a răspuns:

Dar de ce nu il suporti? Asta nu ne-ai spus! Descrie putin care e problema.
Daca esti in casa lor pe banii lor nu ai ce face, daca esti majora si ai munca, pleaca la viata ta si lasa-i, e simplu, una din doua, a treia nu exista.

Acuma fetele in general mostenesc caracterul tatalui in 95 % din cazuri, nu cumva te regasesti asa putin in caracterul lui? Daca nu stii sa ne spui de ce nu-l suporti, conform psihologiei (nu eu am scos asta), s-ar spune ca de fapt nu te suporti pe tine cand te-ai vedea in tatal tau cumva, adica de fapt nu iti place la tine ce nu iti place la el. Asta la nivel inconstient, tu nu ai constientiza asta, tu simti doar ca nu-l suporti si atat, nu simti de ce.

Daca ai motive serioase sa nu-l suporti, atunci nu este asta, si daca ti-a facut ceva rau, s-a purtat urat, ignorat, batut, sa fie f severe absurd si restrictiv, este normal sa nu-l suporti, de aia e bine sa spui care e treaba.

| Georgianamariatudorescu explică (pentru Mosotti):

Când eram mai mică ma bătea, cred ca de acolo se trage aceasta "ura". Am fost crescută de bunici și nu prea am avut contact cu el. Însă intr o zi a venit și m-a luat de la ei... A manipulat-o și pe mama sa ne ia pe mine și sora mea de acolo. Am crescut acolo, nu cred ca va puteți închipui cum a fost practic sa ne ia de acasă.

| Mosotti a răspuns (pentru Georgianamariatudorescu):

E clar, bine ca ai spus, e si normal ca nu il suporti daca te batea. Plus faza ca te-a luat de la bunici, alta lovitura. Deci e foarte clar in acest caz, ori ai posibilitatea sa te duci iar la bunici independent de vointa lui, ori nu ai posibilitatea asta si ramai acolo, adica daca esti inca pe banii lor. Daca muncesti si ai banii tai atunci te poti muta, alte solutii nu sunt.

Si nu mai pune la suflet daca cineva te critica sau face misto, mai sunt si din astia, unii cred ca, daca cineva pune o problema, o pune la misto, ca doar se ditreaza, sa isi bata joc de ceilalti (asta inseamna trolling), desi nu au nici o baza pe care sa sustina ca ar fi asa. Adica cum li se pare lor ceva ce nu le convine dupa gandirea lor, nu gandeste ca pentru altii acea problema e luata in serios, chiar daca pentru cei ce acuza nu ar fi serioasa chestia asta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea, totul e cat se poate de simplu!
Vad ca ai 18 ani ceea ce iti poti lua viata in mainele tale! Banuesc ca inca esti eleva! Fie mergi laun liceu cu inernat fix di n semestrul doi, fie te transeri la seral.Dar faci un an in plus! in timpul asta iti cauti ceva de munca.
Mai incolo.....vezi tu!
Tu intrebi,, ce sa fac mai ma crizez''? Te faci ca nu vezi! Cand vezi incep,, problemele respiri adanc, numeri pana la zece, te retragi in camera ta, iti muzica sau inveti

| Mosotti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Depinde daca mai departe isi bate joc de ea, sau a trecut, daca a trecut ai dreptate, daca se intampla si in prezent ce zici tu nu ajuta, ca vine dupa ea in camera.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu zic sa nu o mai luati in seama. Cred ca sunt trei moduri de a privi problema ei.
1. Blufeaza (fara latura intimidarii).
2. Este patologie psihica.
3. Imbinata cu prima, vrea sa se bage in seama.
De altfel, din punct de vedere psihologic pare o persoana care se refuleaza in anonimat, cu amenintari, in timp ce in realitate este neica-nimeni, nu o baga nimeni in seama. Cat de superficiala si cat de multa importanta vrea sa-si dea o spune si lungimea numelui inserart, precum si amenintarea cu parintii.
Un coleg tot asa ameninta cu tatal lui pe cei ce il necajeau, de care zicea ca are o functie importanta. Pana la urma s-a aflat ca tatal lui era lucrator cu ziua.
Unii copii nu inteleg ca mama si tata sunt o familie pana cand moartea ii va despartii, pe cand ei sunt pasageri in viata acestei familii. De asemenea ca parintii i-au facut si i-au cresut, nu invers.
Cred ca mai mult nu este necesar, ca nu am scris pentru pentru aceasta psihopata (consider ca este psihopata in toate cele trei variante si nu ea ar trebui sa se duca la psihiatru (nu pisihiatru, cum scrie ea), ci parintii sa o duca.
PS Si internetul este spatiu public din punct de vedere juridic, deci si aici amenintarea este caz penal.

| Georgianamariatudorescu explică (pentru CodrutElian1990):

Te-ai descris perfect la faza cu persoane încuiate. Eu mi am rezolvat problema, am discutat cu mama și împreuna am luat o decizie. In plus am pus întrebarea pentru a primi sfaturi, chiar dacă ar fi adevărat faptul ca am nevoie de psihiatru nu ar trebui sa îmi confirmi tu, pentru ca nu te văd o persoana calificata privind cât timp îți pierzi sa îmi scrii mie mesajele acestea.Despre amenințarea cu părinții, nu vreau sa fiu rea dar dacă mama ta nu câștiga sau câștiga (îmi pare rău dacă e așa) banii pe care ii are mama, îți înțeleg perfect frustrarea data de invidie.La faza cu "pisihiatru" crede ma ca a fost o greșeala data de faptul ca am vrut sa tastez mai repede, deoarece spre deosebire de tine nu îmi pierd așa mult timp pe acest site.In plus, crede-ma ca ma bagă foarte multă lume in seama in tot județul, chiar dacă este vorba despre județul Vaslui, datorită mamei mele și nu duc lipsa de nimic, mai ales acum ca am rezolvat aceasta problema. Mersi

| Panamax a răspuns:

Semeni foarte mult cu el.

| GouDidodino a răspuns:

Ai problemele grave la cap, cum bine spune si interlocutoarea Ioneasca, mergi la nebuni de urgență până nu o faci lata

| 2P a răspuns:

Incearca sa iti amintesti de unde a pornit aceasta ura, ce a declansat-o, putem fi amandoi de acord ca nu te-ai nascut cu ea deci de undeva se trage

| shu7e a răspuns:

Foarte dificil de dat un raspuns care sa mai si ajute la un mod mai serios. Si orice am zice noi aici e mai usor de zis decat de facut.
Binenteles ca nu putem ignora complet actiunile cuiva (mai ales daca e agresiv) in in principiu e vorba de tine nu de el. De cum interpretezi tu lucrurile, de importanta care le-o dai. Citeam chiar astazi despre self-less (pentru prima data am auzit despre asta). Daca ar fi mai putin despre noi atunci am suferi mai putin.
Desi nu te pot ajuta direct, as spune sa ma contactezi si putem discuta mai multe daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva daca crezi ca ajuta. Insa daca e sa ramai cu un lucru acela e ca nu face vreo prostie cu pastile sau altceva. Nu cred ca merita sa-ti distrugi si sacrifici viata. Nu stiu ce varsta ai insa ai putea pleca devreme de acasa sa te sustii singura (va fi dificil dar nu imposibil) insa din inchisoare si de constiinta ta nu pleci asa usor.

| Georgianamariatudorescu explică (pentru shu7e):

Buna! Îmi poți da mesaj pe messenger? Ma cheamă Alexandra Costache. Abia mi am făcut contul special pentru a-mi rezolva problemele

| Ascald a răspuns:

Lasa mi mesaj cu Facebook-ul sau wapp-ul tau si putem discuta despre asta

| GouDidodino a răspuns (pentru Ascald):

Ba tu ai alte gânduri cu ea...

| Georgianamariatudorescu explică (pentru Ascald):

Alexandra Costache pe messenger...Nu am poza de profil.Mersi