| anonim_4396 a întrebat:

de ceva timp totul imi merge aiurea, in familie sunt probleme, parintii se cearta permanent, fiind unul peste hotare si altul acasa, probleme de sanatate: scap de una dau de alta, si in genere...nustiu ce se mai intimpla. De citeva luni ma simt prost sufleteste, nu am dispozitie, imi vine sa zbier, sa pling, nu mai inteleg ce-i cu mine. Cred ca totul e din cauza problemelor familiare, caci cum se amelioreaza ceva ma simt parca mai bine. Nici nu am cu cine vorbi, caci cunoscuti am o multime, iar in prietenie nu cred, nu-s genu de persoana care s-ar plinge permanent, nu-mi place sa fiu jelita. Unicul om aproape e iubitul meu, dar nu vreau sa-i zic ce am pe suflet, nu vreau sa ma priveasca cu ochi jalnici. Cum sa scap de indispozitia asta si sa viu vesela si plina de viata ca odiniora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.telefonulcopilului.ro

| Irina777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am fost niciodata abuzata de parinti, nici fizic si nici verbal, ei se cearta intre ei, si eu nu sunt copil, am 19 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai atunci incearca sa vorbesti cu ei

| meoww a răspuns:

NU te mai concentra intr-una pe partea negativa! Stiu ii mai usor zis decat facut.
Asta ii viata, treci peste! Lucruri rele o sa se intample TOT timpul, acum poti sa iti plangi de mila toata ziua si sa fi din ce in ce mai trista sau poti sa TE TREZESTI si sa iti vezi de viata.
Ai un tata si o mama, ai un prieten ai un acoperis, mese calde (si internet!) ai mai multe decat multi alti oameni.
E forate usor sa gasesti parte negativa a lucrurilor si sa te concentrezi numai pe aceasta. In timpul vietii o sa ai parti mai bune si parti mai rele, o sa ai parte de soare si de furtunii, tine minte: dupa fiecare furtuna apare si un curcubeu.
Deci rezista in aceasta "furtuna" si tine-i pe cei care tin la tine aproape, deoarece acestea sunt momentele cand avem nevoie de oameni dragi noua. Necazurile nu sunt atat de rele cand te gandesti ca tind sa aproprie oameni si cine in final e langa tine sa priveasca curcubeul, pe acela trebuie sa il numesti prieten.
Sper ca am ajutat in orice fel! Toate cele bine si bafta! Funda?big grin