| Martina5555 a întrebat:

Demult visez si inca voi visa.Am un vis enorm de urias.
Pe la 5 ani, imi placuse melodia Katy Perry-Hot&Cold.Incepusem sa cant si eu ca ea, incepusem sa dansez mereu, o adoram si inca o ador.Trecuse anii, pe la 10 ani. Voiam sa fiu si eu vedeta,stiti voi,fani,turnee,faima etc. :/ Imi doresc si eu asta,milioane de fete din tara isi doresc sa fie si ele faimoase.Dar rar,eu mereu cu gandul numai la cantat sunt,e prima oara cand imi exprim sentimentele aici, nu radeti de mine, chiar e serios.Mereu la scoala multe fete imi spun ca cant frumos.Vor sa cand numai pentru.ele.Dar eu sunt la tara si nu stiu ce sa fac sa nu imi stric visul, mama imi spune ca nu am destula voce pt.asa ceva,eu una imi doresc,nu ma lasa sa fiu ceea ce -mi doresc eu, stiu ca parintii nu au voie sa oblige copii sa se faca ce nu vor ei, Pe la 11 ani Voiam sa-mi iau visul in serios, dar nici asta nu a mers.Eu cant peste tot, vb.foarte serios.La magazin,In masina,la bunica mea,la scoala, in excursii, Am si o sora de 16 ani, ea ar rade de mine daca as face asta. :'( Nu mai suport, vreau sa visez in continuare.Mama nu vrea sa ma asculte cum cant, viata mea nu e asa usoara.Acum la 12 ani. Vreau sa studiez muzica :/ insa nu pot face nimic. Vara asta am fost la Mol in Botosani,, Uvertura Mall" se numeste si am vrut sa cant pe scena si parintii nu m-au lasat.Mama nu vrea sa-mi descopere talentul.Ce pot face in privinta asta? Imit foarte bine cantaretii faimosi.Cand voi creste mai mare, apar greutatile :'( ma panichez cate'odata :'(. Mereu plang de ce se va intampla in viitor. EXPLODEZ TPU!
Va rog mult niste sfaturi m-ar ajuta.Cat de mici ar fi ele.Va multumesc.Dau funda.De toate

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

E bine să pornești de mică, să muncești de mică, nu uita că fără efort nu vei reuși, însă toate au un preț. Știu că îți este greu, crezi că mama ta nu te sprijină, dar poate n-o face deoarece tu ceri mult acum și cu siguranță nici nu-și permite să te urce pe o scenă, mai e cale lungă până acolo, dacă e să fie.
Dacă ție îți place să cânți, atunci nu te opri, e important s-o faci pentru tine. Vei crește și vei avea alte posibilități, iar dacă tu ai voce își vor da seama de asta și ceilalți și te vor sprijini.

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Darul cantului este de la Dumnezeu; folseste-L spre slava Lui. Cum sa faci asta? Prin rugaciune. Adu visul tau inaintea lui Dumnezeu, si asteapta raspunsul. El iti va raspunde intr-un fel sau altul. Dar canta pentru El daca vrei sa fii cu adevarat fericita.

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Apropo, poti imita cantaretii din playlist-ul meu?

| Martina5555 explică (pentru anonimg):

Imit orice vedeta imi ceri, orice actrita.

| Sunshine23 a răspuns:

Hei.Nu trebuie sa te ingrijorezi despre asta acum.Pentru inceput,ai putea incepe sa compui melodii,sa le canti(sa gasesti tonalitatea frumoasa) si sa strangi bani(vei sti tu pentru ce cand vei fi mai mare),mai pe clar,investeste in visul tau.
Si daca tu chiar vrei sa faci talentul tau mai cunoscut decat este,poti vorbi cu profesorul/profesoara de muzica despre lucrul asta,sau daca nu ai reusi,poti vorbi chiar cu orice profesor.
P.S:Multe fete isi doresc lucrul asta.E cariera,, de baza,, pentru niste fete la o anumita varsta, insa, poti pastra lucrul asta doar pentru tine, si sa-ti schimbi dorinta pe viitor.Cateodata visele ar trebui sa ramana doar vise si atat.Insa,daca tu, cand vei creste, iti vei dori lucrul asta, vei rezolva tu cumva.

| Martina5555 explică (pentru Sunshine23):

Pana acum am compus 27 de melodii.

| Sunshine23 a răspuns (pentru Martina5555):

Bravo,in cazul asta, chiar ar trebui sa vorbesti cu un profesor.

| Raluca6006 a răspuns:

Stii, tu ar trebui sa iti urmezi visul chiar daca persoanele din jurul tau nu vor asta. Pentru ca sincer la 12 ani (acum am 13 ani )imi doream acelasi lucru, ca si tine iar parintii mei nu erau de aceeasi parere.
Chiar imi doream sa fac o cariera din asta dar a mai trecut putin timpul si mi- am schimbat parere de o gramada de ori. Mereu m-am intrebat ce voi face cu viitorul meu, eram suparata, toti stiau ce isi doresc in afara de mine. Inainte sa iti dai seama raspunsul va veni la tine dar pana atunci urmeaza-ti visul si nu renunta! Iti urez mult noroc pe viitor! :-)