| floriana08 a întrebat:

Luna viitoare ma mut in Germania cu iubitul meu si mama mea nu este deloc de acord. Ne am inscris la scola sa invatam limba si vrem sa ne stabilim acolo(avem apartamentul nostru). La tata nu stiu cum sa-i zic ca mereu cand vin acasa e mereu beat. Stau cu iubitul dar de vreo 5 luni nu m-a sunat deloc pentru ce ne-am certat ca m-am mutat la el si nu i mai ajut pe ei la servici. m-am gandit sa nu i mai zic pentru ca mereu e beat si viata mea oricum nu il interseaza din moment ca nu ma suna deloc si cand vin acasa nu ma baga in seama... eu zic ca orice ar face un copil e copil tau si asa ceva nu se face. si eu nu am facut nimic grav sau sa i fac de rusine. am luat bacul sunt la facultate, nu mai depind financiar de ei. Voi ce spuneti?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca crezi ca facultatea care o faci nu te ajuta in viitor si vrei sa pleci, esti libera s-o faci. Dar in caz contrar cand facultatea iti ofera un servici decent in RO poti ramane acasa, in chirie sau cu iubitul in chirie apoi datorii la banca pentru un apartament. Cert e ca in Germania 40% taxe din 2 salarii e ca si cum ai trai in RO dar cine stie poate voua va convine sa strangeti cureaua si sa reveniti acasa sa va luati o locuinta cu banii jos si sa va continuati viitorul. Pt ca preturile la nemti sant imense, calitate dar taxe, viata scumpa pedegeaba bani multi daca aia gandesc ca imigrantul va fi sclav intotdeauna pentru german, asa cum au fost in 2a razboi mondial cand fabricau tancuri, arme si munitii aia din polonia, cehia si tot unde a pus germanul mana - trimisi in reichstag pentru forta majora in munca. Va descurcati voi.

| floriana08 explică (pentru mgtow):

Avem apartament cumparat acolo. Si in Romania un teren si o casa. Nu ma ajuta facultatea si am zis ca daca ne stabilin acolo ceva ani renunt la ea. E primul an oricum si nu am facut nimic online

| mgtow a răspuns (pentru floriana08):

Atunci puteti sa va stabiliti in Germany relaxati, si eu daca aveam casa in strainatate nu ma intorceam in tara, dar nu imi convine sa platesc 25 de ani rate. Asa mai am 2 ani si scap de datoriile in RO pentru locuinta. Felicitari si toate cele bune, numai ca taxele sant enorme la germani.

| Adry05 a răspuns:

Eu cred că suferă după tine totuși dar nu te sună din orgoliu. tu ai încercat să-i suni?

| Freya1 a răspuns:

O sa incep cu partea buna a povești.
Dacă vă iubiti, iar tu esti majora poti sa faci ce iti doresti fara sa dai explicați. Poti sa vorbesti cu părinți tai cand ii prinzi intr-o pasa mai bună si sa le explici cum stau lucrurile.
Dar pe celălalt parte, cred ca e cam devreme pentru decizi atat de radicale.Nu stiu daca ai vazut recent o grămadă de documentare prin care băieți profita de situația precară de acasa a fetelor si le duc pe dincolo daca înțelegi.Nu zic neapărat ca a tau e asa, poate chiar te iubeste timpul, dar după doar 5 luni sa aveti planuri asa serioase e cam din scurt si poate la asta se gândește și mama ta.
Fa ce iti spune inima ca sa fi fericita,dar ai grija la ce faci si fi atenta la ce te inhami ca sa nu cumva sa fie poveștile cusute cu ață albă.Sa nu te trezesti ca iti distrugi viata.
Dacă totuși alegi sa pleci, spune le alor tai, sau anumitor prieteni unde esti, unde te duci, cu cine esti si nu rupe legătură cu casa.

| floriana08 explică (pentru Freya1):

Suntem de 3 ani impreuna. De 5 luni stam impreuna. Nu este cazul sa ma gandesc la asta

| Freya1 a răspuns (pentru floriana08):

Am crezut ca zici ca doar de 5 luni.
Dacă tu crezi ca o sa fie ok si ca averi de munca cred ca nu mai trebuie sa ti cont de parerea lor.
Poti sa încerci sa vorbesti frumos cu ei si sa le explici treptat situația, până la urmă vor înțelege că doar nu te-au facut sa rămâi cu ei tot restul vietii.

| badpanda a răspuns:

Si eu ma mut luna asta, vrei sa ne mutam impreuna?

| KR0NSTADT a răspuns:

Nu contează ce vor alții. Contează ce vrei tu și ce așteptări ai de la viață.
Răspuns final: mutați-vă unde și când vreți voi. Succes.

| al0o0o0 a răspuns:

N-ai nimic de pierdut. Daca tu consideri ca asa este mai bine pentru tine si consideri ca si el este persoana potrivita cu care sa pleci, go ahead.Cat despre parintii tai,o sa se obisnuiasca cu ideea, dar ar fi bine sa asculti macar ce au de spus si sa contemplezi asupra vorbelor lor, poate au argumente bune. Oricum, succes in continuare, sper sa iei decizia corecta si sa te simti cat mai implinita cu tine dupa.