| anonim_4396 a întrebat:

M-am certat cu un bun prieten si nu stiu ce sa fac. Este vina lui, dar tot el imi vorbeste de sus si zice ca nu vrea sa se schimba in mai bine, ca trebuie sa ma schimb eu. Am mai vorbit cu alti 2 prieteni si ei cred acelasi lucru, ca e vina lui, dar el nu vrea sa recunoasca, si acum ma ignora, e suparat degeaba. Poveste scurta (eu am facut un desen pentru cineva si mi-a dat 2 copii ale unui joc. Una am luat-o eu si cealalta am vrut sa o dau altcuiva. Iar el cand a aflat a inceput sa zica ca el e un prieten perfect, ca de ce nu ii dau lui, pretinzand jocul ca fiind al lui. Nu voia sa intelgeaga ca nu voiam sa il dau lui si s-a suparat zicand ca-s egoist si chestii. El crede ca e un prieten perfect dar el nu stie de cate ori m-a dezamagait si de cate ori eu mi-am cerut scuze degeaba in certuri doar pentru ca sa nu il pierd) Intr-adevar nu merita atata atentie de la mine, dar daca nu fac nimic, o sa ma ignore si o sa stau singur mereu pentru ca nu am alti prieteni buni.) Acum, ce pot face?

Răspuns Câştigător
| AirănMeidăn a răspuns:

Wow! Alta Misaki, printre noi!
Ok, Misaki. Eu iti recomand sa renunti la acel prieten deoarece nu iti merita prietenia ta. In timp o sa te obisnuiesti si fara el.
Succes.

| Lighter a răspuns (pentru AirănMeidăn):

AiranMeidan, ma bucur ca mai sunt fani Another pe aici, e anime-ul meu preferat si Misaki Mei mis e pare un persnaj extraordinar. Revenind la ceea ce s-a intamplat, nu stiu ce o sa fac eu toata vara fara el ca o sa stau singur.

RaLu53 am facut asta mereu, nu mai vreau sa-i mai dau alta sansa, nu mai vreau sa para ca el castiga ca asa ajunge sa-i vorbeasca de sus. El nu realizeaza toate acestea.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Lighter):

A fost un anime bun si personaje interesante, scene la fel de interesante.
Probabil va aparea si sezonul 2 big grin Sper.
Oricum sa revenim la problema ta.

Incearca sa iti gasesti alti prieteni.winking
Mai e pana in vara ai timp sa iti gasesti.

| Lighter a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Am incercat, nu resusesc. Mai am decat pe cineva care mi-e foarte bun prieten dar nu prea iese din casa, doar ne jucam asa jocuri co-op. Deci mda, vara si pana atunci o sa stau singur. Cand ajung la liceu, in toamna poate gasesc atunci pe cineva, sper... Dava nu, anime-ul ramana un prieten extraordinar. laughing

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Lighter):

Da. E un prieten bun si ala!
Eu iti urez bafta oricum!
Dar cine stie poate prietenul tau o sa vina el singur la tine.
Nu stim ce ne rezerva viitorul.

| Lighter a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Sa speram ca o sa gasesc pe cineva. Oricum, mersi pentru sfaturi and stuff. Esti de treaba. Ma intreb daca o sa-si dea seama ca e vina lui pana la urma, sau poate chiar nu-i pasa... :\

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Lighter):

Nu ai pentru ce.
Mai bine astepti sa vezi ce se intampla deci.
Merci si eu pentru compliment.
Bafta si o zi buna.

11 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Deoarece nu îi poți spune ce simți cu adevărat, vei ajunge să îl urăști și mai târziu îl vei pierde ca prieten.
Tu doar speri ca el să își vadă greșelile și să își ceară scuze, dar nu va fi așa. Este prea orgolios pentru a își cere scuze, prea orgolios pentru a considera că a greșit.
Degeaba încerci să te dai pe lângă el, să faci cum vrea el. Asta ar însemna doar să faci sacrificii pentru a îi mări orgoliul.
Cel mai bine ar fi să îi spui în față cum de face să te simți, și dacă chiar nu vrea să se schimbe să încetezi prietenia cu el.
Adică, serios, nu mai bine ar fi ca în loc să pierzi timpul cu persoane imature să îți găsești pe cineva cu care chiar te poți înțelege?
Scapă de frica că nu ai alți prieteni buni. Prietenii se pot face, trebuie doar să vrei asta.

| neutrino a răspuns:

Ai mare dreptate, trebuie sa se schimbe el, nu tu.

| RaLu53 a răspuns:

Cu asemenea persoane nu ai decât o solutie:,, Lasă după el, fă să pretindă că a fost vina ta, şi dacă nu este dar nu ai ce face" Aşa va înţelege,, cica" cât de rău îţi pare şi va vorbi din nou cu tine.

| Lungu_Ovidiu_1998 a răspuns:

Ar fi o idee să-i aduci aminte de câte ori a făcut ceva ce să nu țină de " perfectul " ce-l pretinde el că e, încât să își dea seama de unul singur că a greșit și să își ceară scuze... Având în vedere că te și ignoră, asta nu e superioritate, e orgoliu... Dă-i câteva exemple de dăți în care a greșit și te-a dezamăgit, și să sperăm că va înțelege

| Lighter a răspuns (pentru Lungu_Ovidiu_1998):

Ovidiu, i-am dat exemple de o gramada de greseli de-ale lui dar nu m-a ascultat, nici nu cred ca s-a uitat la tot ce i-am scris.

positivity, i-am spus ce simt dar nu ii pasa, si nu am cum sa imi fac alti prieteni momentan, am mai incercat. Vara voi ramane singur pentru ca sunt sigur ca va iesi pe-afara cu ceilalti cativa prieteni de-ai mei si le va spune ce (citez) "om de ****" sunt.