| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU,mâine mai am o ședință de condus iar marți dau traseul,doar că mama nu mă lasă să mai merg că zice că nu mai vrea mușchii ei, nu se înțelege cu mine și cu tata are chef de cearta. Daca nu o sa mă lase mâine să mă duc să vorbesc cu instructorul sa îi spun că nu mă lasă mama sa vin la ședința și posibil și la traseu? Dau sa merg la traseu fara sa afle părinții? In caz că nu mă lasa

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai ajuns sa dai examen auto înseamnă că ești major/a. Așa că ce mai contează ce zice maica ta, doar nu te încuie in casă.

| Byb2001 explică (pentru suntserios):

Da mâine o să mă duc și la traseu

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Succes la examen AZI!
Nu uita sa te intorci aici, sa ne spui cum a fost la traseu!

| Byb2001 explică (pentru Violleta2022):

Mersi,mâine îl am

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sau sa merg la traseu fara sa afle părinții? Să nu faci asta, atât timp cât locuiești cu ei.

| Byb2001 explică (pentru sadrian46):

Da dar am 18 ani și vreau să îl dau

| sadrian46 a răspuns (pentru Byb2001):

Indiferent ce vrei, acum depinzi de părinții tăi. Ei îți dau de mâncare, ei te cazează. Până locuiești cu ei, ca să poți conviețui zi de zi, este preferabil să ai relații bune cu ei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai un avatar ce aminteste de box, dar te sperie mami?
Du-te si da-ti traseul, nu astepta binecuvantari.

| NunuNini a răspuns:

1. Arunca banii de scoala?
2. Esti major(a) presupun, altfel nu te puteai prezenta la examen. Deci, poti sa mergi la examen.

| Byb2001 explică (pentru NunuNini):

Da sunt majoră și îmi zicea că nu contează că a dat banii, dar o sa mă duc chiar daca nu mă lasă că doar nu mă ține în casă mi-a făcut o dată așa în clasa a 8 la un meci de handbal nu mă lasă să merg și m-am dus direct, și chiar dacă îmi spune că nu conduc bine că nu am luat din prima eu as vrea sa incerc sa iau la traseu

| DexOnline a răspuns:

Esti major/majora, faci ce vrei. Fa cum e mai bine pentru tine, daca consideri ca mai ai nevoie de o ședință, te duci.

| Byb2001 explică (pentru DexOnline):

Da o sa mă duc la ședința mâine chiar daca nu o sa mă lase mama și la traseu la fel, mă aștept să mă pună să plec de tot dacă mă duc fara acordul ei dar daca ar fi sa mă de afara din casa de tot as avea unde să stau

| DexOnline a răspuns (pentru Byb2001):

Tu știi. Multă bafta la traseu oricum, si eu am luat permisul recent. Un sfat îți pot da daca vrei: sa nu te grabesti deloc. Sa ne vedem cu bine in trafic! happy

| LisaEmma a răspuns:

Obținerea permisului de șoferi este o treaptă către independență. Să înțeleg că motivul mamei tale pentru care nu te mai lasă să mergi să dai traseul, "că nu mai vor mușchii ei", reprezintă o frică a acesteia că în timp, crescând, vei deveni independentă și te vei rupe de dânsa? Am mai citit întrebările tale... și din ele-mi reiese că mama ta nu vrea să prinzi aripi să zbori, pentru că ii e teamă că vei zbura prea departe uitând de ea, sau nemaiputând trăi fără tine.
Pentru un tânăr din zilele noastre este important să cunoască, să experimenteze viața si să ajungă acolo unde sufletul său tânjește să ajungă. Iar atunci când tu iți cunoști interesele/obiectivele/scopurile/visele/dorințele, ba mai mult, când îți cunoști motivele, nu ești obligată și nici datoare să explici nimănui de ce ai vrea să ai o viață așa cum iți dorești. Mama ta a trăit alte vremuri. Acum vremutile s-au schimbat si r de dorit să vrei să țintești tot mai sus și să iți impui standarde cât mai mari. Poțiîncerca să ii explici asta, dar dacă nu ințelege nu inseamna că va trebui sa stagnezi si să te limitezi. Lumea e mare și așteapta să gie descoperită de către tine. Te aștepată multe reușite. Ești tânără și mai ai multe de văzut și de trăit. Păstreaza respectul pentru tot si toate, dar asculta doar de ceea ce simti că iti va aduce un beneficiu, o bucurie...

| Byb2001 explică (pentru LisaEmma):

Mulțumesc! mama este cam dificila maine o sa incerc sa mă duc la condus chiar daca nu o sa vrea a doar nu o sa mă țină cu forța în casa

| Byb2001 explică (pentru LisaEmma):

După ce termin liceul am de gând să plec la București la fratele meu că mama mi-a zis că nu o sa mă lase să plec de lângă ea că m ar ține și legata de pat dar nu o sa ii spun nimic cand am terminat liceul am și plecat îi spun că mă duc până afară și mă duc la București