| Alina_Liana_1999 a întrebat:

Buna TPU
Mama mea a plecat acum un an in Italia cu prietenul ei. In luna mai a venit 2 saptamani inainte sa vina mi-a promis ca nu o sa mai plece... cand a ajuns in tara mi-a zis ca o sa mai plece un an. Ea a plecat la ora 3 dimineata, eu m-am trezit la 5 si am plans am mers la scoala si o prietena m-a ajutat m-am mai linistit dar acum mi-e foarte foarte greu ( am aproape 12 ani ) plang mereu...

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

În primul rând, îmi pare rău pentru situaţia în care te afli.
Ştiu că eşti încă un copil şi ai nevoie de prezenţa mamei tale.
Trebuie să încerci să gândeşti matur, să înţelegi că mama ta a plecat peste hotare să muncească pentru a avea tu un viitor mai bun, să îţi ofere ce ai nevoie, să nu duci lipsuri. Şi în fond, dacă stai bine şi te gândeşti, un an nu e aşa mult. Vei vedea că va trece repede.
Uite, eu îmi amintesc, parcă ieri eram boboacă de liceu, iar acum am terminat clasa a-XII-a. Timpul trece repede şi vei vedea că în curând tu şi mama ta veţi fi din nou împreună.
Încearcă să îţi ocupi timpul cu diverse lucruri, mergi la plimbare cu prietenii, fă poze, ascultă muzică, citeşte etc, mai ales că e vara.
PS - Dacă vrei să mai vorbim, îmi poţi scrie şi în privat.

Toate cele bune!

6 răspunsuri:
| pisicutzza990 a răspuns:

In primul rand, mai esti cu cineva acasa?

| Alina_Liana_1999 explică (pentru pisicutzza990):

Da cu bunicii ( parintii sunt despartiti ) dar ma duc mai mereu la tata pentru ca acolo am o manza

| robi1990 a răspuns:

sad

| vladut_2434 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca mama ta s-a dus acolo la minca pentru tine si trebuie sa o susti in ceea ce face.Nu o condamna pentru ca e in Italia, si ei ii este greu acolo, incearca sa te calmezi si sa nu mai plangi

| Cosmiin_Cosmy_1999 a răspuns:

Da stiu, e vara, scoala smecher

| Sebastian_Banu_1997 a răspuns:

Hei nu trebuie sa fi foarte suparata pe mama ta, gandeste-te ca ea a plecat pentru a-ti face tie unn viitor mai usor din punct de vedere material. Crede-ma ca nu te-a trezit pentru ca stia ca reactia ta va fi una negativa si iti va face mai mult rau, gandeste-te ca s-a dus acolo pentru tine si cel mai important este sa nu te inchizi in tine si sa plangi mereu!