| anonimadinAlba a întrebat:

Buna TPU! Mama mea nu vrea nici vum sa se angajeze sau sa lucreze. Ii place sa stea sa fie intretinuta, dar tatal meu vitreg nu ii da bani nelimitat.
Niciodata nu am primit un telefon de la ea, mereu eu mi-am cumparat singura. Haine f rar imi cumpara ea.
Se plange la mine ca nu are haine, dar cand mergem la mall primeste portofelul tatalui meu sa-si ia ce vrea, e vina ei ca e zgarcita si nu-si ia nimic.
Se enerveaza si daca ii cer 30lei pentru un tricou. Eu consider ca, fiind fiica ei, ar trebui sa mai imi cumpere una alta, in afara de mancare. Mai ales ca sunt minora.
Voi ce parere aveti? Are facultate si diverse cursuri de specializare si ea alege sa stea acasa toata ziua. Cum as putea sa o fac sa mearga la lucru? Am incercat eu sa-i caut loc de munca bine platit, i-am gasit cu 1000€ pe luna si s-a facut ca nu ma aude.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu din ce bani ti-ai cumparat singură, fiind minora? Locul ala de munca, platit cu 1000 de euro unde este, ca merg eu.

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

A spus: are pensie de urmas.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar tu ca minora, ce muncesti de castigi atat de bine, de-ti cumperi singura telefoane si haine?

| anonimadinAlba explică (pentru Violleta2022):

Am bani stransi si primesc lunar pensie de urmas

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimadinAlba):

Bravo tie, daca stii sa te gospodaresti, cu ce reusesti sa strangi.

Cat despre mama ta, nu cred ca-i puturoasa, dar cred ca are alte preocupari secrete, sau este in depresie severa, de refuza sa mearga la munca, cand inca este in putere si ar pultea gasi chiar un job bine platit.
Ceva este intr-adevar suspicios, in comportamentul ei si te sfatuiesc sa o observi mai bine, ce face cand nu sunteti in prejma ei.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să știi că am întâlnit fel și fel de situatii si am ajuns la concluzia că e nedrept să dai dreptate cuiva și să aduci învinuiri altcuiva, fără a cunoaște cu-adevărat situația. Adevărul e intotdeauna, undeva, la mijloc.
Tu spui lucrurile doar din perspectiva ta! Dar poate că și ea are of-urile ei, un lanț, mai lung sau mai scurt, de dezamagiri. Iar dacă si-ar expune și ea, problemele si nemultumirile, pe un alt forum, sub anonimat, pe pariu că oamenii i-ar da ei dreptate si ar arunca cu noroi in ceilalti, din jurul ei... Ți-ar plăcea?

Unii oameni au imediat tendinta de a acuza si de a spune că celălalt nu l-a ajutat niciodată cu nimic, drept răzbunare că nu i-a implinit o dorinta de moment, uitand cate sacrificii si compromisuri a facut probabil, pentru el, de-a lungul timpului.
Dacă ea nu are venituri, de ce aveai pretentia ca ea să iti cumpere tricoul, cand tu ai economiile tale (alocatie, pensie alimentară, nu e "pensie de urmaș", daca tatal tau traieste, dar părintii sunt divortati). Oare nu era mai bine să-l intrebi pe "tatal" tău actual, daca poate să te ajute si pe tine, cu niște bănuti?

"Am incercat eu sa i caut loc de munca bine platit, i am gasit cu 1000€ pe luna"
Haide, pe bune! Și ce loc de muncă i-ai găsit? happy

| Freya1 a răspuns:

Având în vedere că tu esti copilul si ea părintele poti sa ii pui problema altfel.
Îi explici ca daca tot are studii superioare si poate sa faca o munca relativ usoara pe bani multi sa nu de-a cu piciorul.Sa se gândească ca poate maine poimâine soțul ei va păți ceva sau o va părăsi si ea va rămâne pe dinafara fara sa se poata descurca.Ca sa nu mai spunem de pensia de la bătrânețe ce nu va exista fara ani de munca adunați.
Spui atat si restul sa fie alegerea ei. Daca ea nu se descurcă si nu se dramuieste, tu ia un exemplu de asa nu si mergi inainte.

| wildthing a răspuns:

Poate se simte neimplinita si nu vrea sa accepte sa faca ceva ce-i sub pretentiile ei. Daca nu ar avea copii, as intelege-o perfect...nimeni nu ar trebui sa faca ceva ce nu-i place. Din moment ce a decis sa faca un copil insa, are o responsabilitate si ar trebui sa ii asigure cele necesare macar pana la majorat. Poate ea considera ca prin maritisul cu acutalul barbat, iti asigura strictul necesar, sa nu faci foamea, sa nu te ploua, sa nu-ti fie frig. Daca ai strictul necesar pentru supravietuire, ar trebui s-o lasi in pace, nu ai tu dreptul sa-i spui sa se duca la munca daca ei nu-i place.

| cfrtobias a răspuns:

Dar te-ai gandit ca locul de munca unde ai zis tu nu ii place? si poate unde o vrut ea candva nu au sunat inapoi

| SynapseNinja a răspuns:

Scuze că îți zic, mai ales că e mama ta, dar unii oameni nu înțeleg până nu se dau bine „cu capul de pereți". Trebuie să înțeleagă mama ta că nu e ok, în totalitate, să fii întreținută și, mai ales, zgârcită cu banii altuia. Nu e bine nici să fii prea „darnic", trebuie moderație în ambele situații. „Bate-o" la cap mult să își găsească un loc de muncă, că e spre beneficiul ei, e foarte bine să fii independent financiar. Viața e foarte imprevizibilă, nu știi niciodată când se întâmplă ceva neplăcut și e foarte bine să ai banul tău, chiar dacă nu e cu 6 sau cu 9 zerouri la urmă, dar e banul tău, îl iei nu îl dai

| outsidethebox a răspuns:

Pe de o parte, imi pare rau pentru situatia ta, iar pe de alta parte ma bucur extrem de mult pentru ca esti o persoana responsabila si cu scaun la cap, este o mare calitate care te va ajuta imens in viata! Ce face mama ta, constient sau nu, se numeste neglijarea copilului iar intr-o lume ideala, s-ar rezolva prin implicarea organelor competente ale statului. Cum nu acesta este cazul, ma tem ca daca le-ai sesiza tu, exista riscul ca mai mult sa pierzi pe termen lung, daca nu, fereasca Dumnezeu, sa iti strici viata...
Cum este mama ta altfel? Are prietene cu care sa vorbeasca macar la telefon? Pare trista sau pare sa se simta bine in postura de a fi intretinuta? Esti sigura ca nuvrea sa lucreze sau poate nu o lasa tatal vitreg? Ce relatie ai tu cu el si de ce nu il rogi frumos pe el sa iti dea bani de haine?

Pot fi cauze multiple si complexe care au dus la situatia asta, daca ai putea sa ne spui mai multe poate reusim sa te ajutam!

| MariaEElena0505 a răspuns:

Pai…nu prea ai ce face. Dacă ei ii convine sa stea acasa, chiar nu ai ce face.
Mama ta, din pacate, profita acum de aceasta situație. Ca tatal tau vitreg nu spune nimic.
Omul nu se schimba doar pentru ca tu ii spui, ci dacă el își dorește aceasta schimbare. Deci mama ta ar trebui ca ea sa vrea sa se schimbe, sa-și dorească anumite lucruri de la viața, cum ar fi sa lucreze.

| Razvan1lol a răspuns:

Problema este ca mama ta este puturoasa ( fara suparare )
Totul este foarte bine cand nu faci nimic, primesti bani.
Nu ca vrea sa fiu nesimtita, dar daca nu doreste sa iti ofere bani pentru niste haine noi, inseamna ca nu ii pasa.
Mama ta este o persoana toxica, si nu ai ce sa faci, fiind minor.
Incearca sa iei exemplu el invers. sa nu devii ca ea. Succes.
( Incearca sa vorbesti cu tatal tau ( daca mai e ) sau tatal tau vitreg daca ai o relatie cu el. cere alocati pe card, etc.