| D0zzz a întrebat:

Nu mai pot, simt ca mor,. am nevoie urgent de sfaturi. Sa incepem cu inceputul, parintii mei sunt despartiti de 2 ani, iar tata s-a mutat la iubita lui, cu care ma intelegeam foarte bine si era o femeie extraordinar de cumsecade si erau de-o varsta. Mama si asa nu prea sta cu mine. Tata e foarte bolnav, este dependent de dialize, si nu trebuie deloc suparat, iar astazi cum l-am sunat, ca mereu il sun sa vad cum se simte, mi-a dat vestea ca mama mea vitrega a murit, din cauza ca avea piatra la rinichi si a trebuit s-o opereze. Nu mai pot, sunt distrusa, si eu si el. si plangea la telefon. NU stiu ce sa fac! nu are voie sa se supere! nu vreau sa se intample ceva si cu el. Cu tata sunt cea mai apropiata. Din cauza bolii a iesit si la pensie si nu stiu daca se poate descurca singur. Plang de ma doare capul, o iubeam mult pe femeia aia. si tata la fel, nu cred ca va mai gasi una ca ea. Ce sfaturi imi dati? Nu stiu ce sa mai fac, tata e distrus si nu vreau sa i se intample si lui ceva rau, nu ii trebuie nici cea mai mica suparare. sad ps: scuze daca am facut greseli gramaticale sau de exprimare, sunt distrusa.

14 răspunsuri:
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Imi pare rau pentru tine,sincer cred ca faci parte din cazurile rare care,isi iubesc mama vitrega.
Acum nimic nu mai conteazza,trebuie sa fii alaturi de tatal tau,sa i stai aproape.
Mai mult decat prezenta ta si bunavointa ta,nu cred ca exista altceva care sa l incurajeze,care sa i de sperante si sa credea intr un alt inceput.
Cred ca ai o poveste super trista vis a vis de viata ta si te ompatimesc,din cate am citit, mama ta nu prea a fost alatri de tine, lucru destul de dureros!
Te pup si succes pe mai departe!

Răspuns utilizator avertizat
| D0zzz explică:

Buna! Va multumesc mult de raspunsuri, si ca m-ati ajutat! Aveam nevoie de sprijin.

| UbexFlo a răspuns:

Trebuie sa fii mereu langa el si sa nu plangi atata timp cat e langa tine pentru ca as ao sa planga si el.Trebuie sa stai mereu cu el si sa-l consolezi, sa-i spui ca totul va fi bine, ca ve-ti trece si peste asta, nu se va intampla nimic si ca va ve-ti descurca asa cum puteti.Nu merita sa va consumati la maxim pentru ca daca ea nu mai e cu voi, sufletul ei e tot acolo si va vrea binele, nu ar vrea ca tatal tau sa te lase singura pe lume.
P.S Condoleante sad

| SimoDR a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa ajungi acolo. Trebuie sa ii stai alaturi, are destul de alergat si de rezolvat zilele astea. Urca-te in masina, tren, apeleaza la cineva in care ai incredere, sa te duca la tatal tau. Da-i telefon inainte de a ajunge, dar fa-o cu atentie, sa nu mai aiba o grija in plus, stiindu-te pe drum. Apoi, ajuta-l cu ce poti, sunt treburi marunte pe care le poti face. Si nu uita, solicita ajutor permanent din partea medicului sau de familie. Explica-i acestuia, eventual la telefon, situatia si cere-i sa aiba in vedere posibilitatea unei urgente. Daca nu mai ai frati, apeleaza la celelalte rude. Posibil ca mama vitrega sa aiba si ea ceva neamuri, deci, va fi acolo cineva care sa stie ce e de facut in asemenea situatii. Daca crezi ca nu te descurci, spune-i mamei tale. Chiar daca nu va dori sa auda de tatal tau, asa cum se intampla in cele mai multe cazuri de divort, va trebui sa te asculte si sa te ajute pe tine, indiferent cui ii acorzi tu sprijinul mai departe. Iti doresc sa fi tare, sa ai putere sa treceti cu bine peste aceasta incercare, tu si tatal tau.Sincere condoleante.

| anss23 a răspuns:

Incerca sa fii alaturi de tatal tau,sa-l incurajezi, stiu ca este o responsabilitatea mare pentru tine dar trebuie sa fii puternica pentru el, sa-i spui ca totul va fi bine.Si ai putea sa-i spui chiar ce ne-ai spus noua,cat de mult inseamna el pentru tine si ca trebuie sa ramana puternic si sa lupte in continuare.
Incearca sa vorbesti si cu mama ta,chiar daca nu sunteti atat de apropiate, roag-o si pe ea sa-l viziteze pe tatal tau.
Imi pare foarte rau ca treci prin asa ceva, sper ca totul se va rezolva cu timpul.happy

| vaiana a răspuns:

Singura modalitate de a face cu adevarat ceva este sa te duci langa tatal tau.il vei ajuta si te va ajuta sa treceti peste aceste momente dificile impreuna.el are nevoie de tine si tu de el. dumnezeu sa va ocroteasca pe amandoi iar pe mama vitrega sa-i dea odihna si iertate.

| LaadyH a răspuns:

Pai,sincer imi pare rau.nu imi pot imagina prin ce treci.
pai incearca sa iti incurajezi tatal, sa fie puternic si tu la fel.
Nu prea stiu ce sfat sa iti dau.pentru ca stiu ca in momentul de fata nu te-ar ajuta prea mult.lasa timpul sa treaca si fiti puternici.:*
Sper ca te-am ajutat, si inca odata, imi pare rau.sad

| Ofiintă a răspuns:

Buna

Imi pare rau sa aud asta, cred ca esti terminata dupa toate intamplate...
Dar mama ta ce spune?
Eu zic sa vorbesti cu mama ta ca sa-i faceti o vizita tatalui tau iar daca nu va dori sa-l viziteze ii explici tot ce ne-ai spus noua ca nu ai vrea sa-l pierzi pe tatal tau doamne fereste!
Sigur va intelege!

| olian a răspuns:

Necazuri peste necazuri,imi pare rau pentru tine,e bine ca el te are pe tine si tu pe el,fi apropiata de el si vorbeste cu el, daca ai posibilitatea sa-l vizitezi mai des si sa stati mai mult de vorba, bafta si succes

| bobby90 a răspuns:

Imi pare sincer rau pentru situatia in care te aflii. Dar crezi tu ca iti va fi mai bine daca ceri sfatul unor "necunoscuti". Eu cred ca ar fi mai bine sa stai cu el o vreme pentru a trece peste asta impreuna. Inca o data imi pare rau pentru tine, stiu cum e sa pierzi pe cineva drag.

| 3TeoDora3 a răspuns:

Incearca sa-i apropii pe parintii tai sau macar fii alaturi de tatal tau si fa-l sa mai uite din dureresad

| marioever a răspuns:

Incearca sa te regasesti,fi tare pentru, tine si pentru tatal tau! incearca sa fi optimista mai ales ca tatal tau nu trebuie sa fie suparat, incearca sa gandesti ca un matur si sa fi cerebrala! pana la urma toate lucrurile intr-un final se vor aseza cumva! fi tare

| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Du-te la el, stai cu el! Are cea mai mare nevoie de tine in clipele astea! Fa tot posibilul sa ajungi la el! Suna-l tot timpul pana ajungi sa fi sigura ca e bine, tine-l de vorba! Imi pare sincer rau! Condoleante tie si tatalui tau! bafta