| whiterose_5684 a întrebat:

Nu stiu chiar cum sa incep, dar ideea este ca fac in sptembrie 18 ani si am o relatie cu un baiat care are o boala la muschi (distrofie musculara) si din aceasta cauza nu poate sa mearga si sa se miste ca un om normal, muschii lui nefiind bine dezvoltati. De 4 ani suntem impreuna pe ascuns si prietenii apropiati ne admira foarte mult, dar nu pot sa-mi fac parintii sa inteleaga ca il iubesc, de fapt nu am curaj sa le spun ca suntem impreuna, ei cred ca suntem foarte buni prieteni dar au fost nenumarate certuri in care mi-au interzis sa il mai vad si sa mai vorbesc cu el.Ieri a avut loc o alta cearta si mi-au zis sa o termin cu el, ca la 18 ani nu mi-am gasit prieten si de astea. Ce pot sa fac? Iubitul meu are o situatie materiala buna si as putea sa ma mut la el. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| Iriinucca a răspuns:

Iubirea conteaza din punctul meu de vedere.Fii tare, spune`le la toti ca esti cu el si lupta daca il iubesti cu adevarat."In dragoste si in razboi totul e permis" deci iubeste`l si fi alaturi de el si fa`i si pe ceilalti sa inteleaga sentimentele tale pentru el.happy

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Se pare ca dragostea nu are frontiere. Esti insa foarte tanara ca sa iti dai seama ca aceasta boala este incurabila si progreseaza odata cu trecerea timpului. Eu te sfatuiesc sa iti urmezi propriile tale dorinte, chiar daca mai tarziu vei ramane cu amintiri dureroase in suflet. Vei fi impacata ca a fost totusi, alegerea ta. Numai bine!

| PetreConstanta a răspuns:

Nu conteaza situatia lui materiala Intreaba-te daca il vei accepta asa pentru o viata Daca vrei sa mai te si muti la el gandeste-te bine ca este pacat sa stai o perioada cu el dupa care sa-l parasesti Gandeste-te bine daca te iei cu baiatul te iei pentru o viata nu pentru o perioada scurta de timp Totul depinde numai de tine dar sa nu-ti bati joc de baiat ca este mare pacat

| RhoOphiuchi a răspuns:

Distrofie musculara? Din cate stiu, asta e o boala progresiva, incurabila. Adica se inrautateste cu trecerea timpului, pana duce la moarte [destul de tanara].
Ceea ce inseamna ca el este sau va deveni oarecum o leguma. Fara suparare.
Sunt curioasa, de ce vrei sa ramai cu el? Esti pregatita sa faci un asemenea compromis la 18 ani?

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Stii, poate ca sunt un idiot nesimtit si prost, dar, in locul lui iti dadeam papucii de mult, stii de ce? Pt ca nu as vrea sa stea nimeni dupa mine, sa fiu povara nimanui. In fine, eu zic sa incetezi cu relatia, peste cativa ani poate nu o sa poti fi la fel de fericita. Da ce stiu eu...

| DarkWerewolf13 a răspuns:

Mai intai spune-le acestora adevarul.asta o sa-i faca sa turbeze la inceput dar cu timpul o sa se obisnuiasca. daca tu il iubesti cu adevarat pe baiatul ala atunci iubestel asa cum e si ajutal la nevoie

| catherine_6644 a răspuns:

Trebuie sa iti analizezi cu atentie viata. Stiu ca te gandesti si la el si ca probabil el e complexat de aceasta boala( lucru perfect normal), dar trebuie sa te gandesti si la tine, deoarece aceasta boala nu are leac si se agraveaza odata cu trecerea timpului. si trebuie sa te gandesti la faptul ca esti tanara si ai toata viata inainte. Daca ramai cu el vei ajunge la o anumita varsta 35-40 de ani sa iti plimbi sotul intr-un carucior. Iti vei dori un copil, iar el va suferi enorm pentru ca nu va putea merge cu tatal lui la joaca, la fotbal, etc. Puteti ramane prieteni buni si probabil va intelege treptat ca asta e cel mai bine pentru tine. succes!

| bianca_5356 a răspuns:

Eu zic ca daca il iubesti este bine sa ramai cu el...dar inainte de toate spune totul parintilor tai. Ei iti pot da sfaturi si te pot ajuta