| R0011 a întrebat:

Nu stiu cum sa fac sa am o relatie cat mai deschisa cu mama mea. Faptul ca ea e plecata in Italia ar trebui sa o faca sa incerce sa se inteleaga cat mai bine cu mine dar nu e asa. Mereu cand ii spun adevarul despre un lucru sau ii zic ca am gresit undeva, inloc sa imi dea sfaturi sau sa-mi zica ca o sa fie bine, incepe sa tipe si sa-mi scoata ochii. De aceea prefer mai mereu sa o mint decat sa.i spun ceea ce simt cu adevarat. Vad la unele prietene de.ale mele ca vorbesc absolut orice cu mamele lor, iar eu m.am bazat mereu pe prieteni. So, ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Soowhaat01 a răspuns:

La fel si eu. Ii spun absolut orice mamei mele. Faza e ca, de cand copilul tau e mic, trebuie sa inveti sa ti-l apropii. Mama a facut asta cu mine.

Poti sa ii trimiti scrisori, e-mailuri despre ce ai facut azi. Cum iti petreci ziua cu prietenii.

Si cand vine poti sa te duci intr-o camera cu ea, [ la alegerea ta ] si sa ii spui : " Mama, as vrea sa avem o relatie deschisa cu tine. Sa putem sa fim impreuna una pentru cealalta. Nu vreau sa mai tin in mine. Vreau sa iti spun tot ce am pe suflet."

Si aici incepi, de tot ce ai tu pe suflet. Pentru ca e mama ta, va trebui sa te inteleaga.

Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai si alte nelamuriri, sau intrebari despre cum sa iti apropii mama, poti sa imi dai mesaj.

Sper ca te-am ajutat.

Peace^^♥

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Vorbeste-i dinainte de greutatile tale, nu direct de esecurile tale. Daca ii zici ca ai luat 3 sau 4 la matematica iti dai seama ca se supara foarte tare, dar daca ii zici dinainte ca o sa ai o lucrare la matematica, ca ii foarte grea, ca nu intelegi cum se fac problemele alea, atunci vede ca te stradui sa faci ceva, si chiar daca rezultatul este prost, faptul ca ti-ai dat silinta conteaza in ochii ei. Pe cand, daca ii zici direct ca ai luat nota respectiva, atunci pare ca nu ti-ai dat silinta, ca nu ti-a pasat ca ai testul ala.
Si demonstreaza ca iti pasa si de greutatile ei. Tie ti-e greu aici, dar ei cat de greu trebuie sa-i fie acolo? Nu a plecat de placere, ci din nevoie. Cu cat ar fi castigat aici nu ar fi putut sa acopere nevoile voastre, din munca ei te imbraci, mananci, mergi la scoala...

| Pitzipoanca a răspuns:

Chestia e ca, sunt mame care nu stau prea bine la capitolul support. Daca vrei sa fiti mai "legate" una de cealalta si vrei neaparat sa-i povestesti ceva, incepe cu ceva mai putin grav. Vezi cum reactioneaza si iti dai seama daca are rost sa ii mai povestesti si altceva.

| RaduMD a răspuns:

Să înţeleg că mama e în Italia şi tu eşti în Ro? Păi, asta din start nu e un lucru bun. Cum vrei să-ţi dea sfaturi de la distanţă şi să te susţină la telefon? Deci, caută să te duci tu acolo, ori ea să vină aici. Ea pricepe că ai nevoie de ea mai mult decât când beai lapte din biberon? Să-ţi dea lapte din biberon, putea şi bunica. Abia acum e cam greu de înlocuit.

| Vlelupu a răspuns:

Intre tine si mama ta a intervenit o neincredere reciproca, astfel incat tu ai preferat sa te destainui unor prieteni, mai curand decat mamei tale, iar mama ta, probabil a depistat unele dintre "minciunele tale"(mai vinovate sau nu) si nu te mai crede.
La fel este posibil ca starea conflictuala dintre voi sa aiba o radacina mai veche. Cauta sa-ti amintesti cand a aparut aceasta stare, cu ce ocazie, in ce imprejurari. Stiind cauza, poti incerca sa inlaturi efectul.
Nu cauta sa o contrazici cu orice pret, pentru ca e posibil sa fie o persoana mai orgolioasa sau mai dominatoare.
Cauta sa comunici mai des cu ea si sper sa nu-ti spuna cu nu are timp.
Incearca sa o convingi de adevarul trairilor tale (pe care ea ti se pare ca nu le intelege - desi s-ar putea sa se regaseasca prea mult in tine si sa te condamne pentru asta, cand de fapt se condamna pe sine), printr-o metoda de "cedare aparenta": da-i in prima faza dreptate si o vei "dezarma", apoi, treptat, incearca cu calm sa-i explici argumentele tale. S-ar putea ca in final sa iti dea dreptate, daca intr-adevar constiinta iti spune ca ai acea dreptate.
Eu nu-ti voi spune sa renunti la prieteni, dar retine ca in viata numarul lor nu este la nivel de gasca. Abia daca-i sunt dati omului atatia prieteni de sa-i poata numara pe degetele de la o mana. Colegii sunt multi, dar prietenii sunt foarte putini si ti-i poti gasi dupa ce ani la randul ti-au dovedit ca-ti sunt aproape, mai ales in imprejurari dificile.

| thekiller321 a răspuns:

Sa nu te mai bazezi pe ei

| Amalia_8284 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa o suni si sa ii zici dinainte mama nu tipa la mine si te org intelege-ma. O sa te inteleaga.

| aNonimm06 a răspuns:

Sincer parerea mea ar fi k vorbesti cu ea cand vine. pentru la telefon nu rezolvi nimic. vorbesti cu ea fata.n fata si poate va fi mai bine! Sper s va intelegeti:*