| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! O părere vreau și eu, ca între prieteni cum ar veni. Rufele nu se spala pe internet, însă vreau și eu o părere sa vad dacă eu sunt paranoia și citesc printre rânduri sau vad situația EXACT asa cum este.
Situația sta cam asa:
Mi-am împrumut tatăl cu 10. 000lei(100milioane vechi), fiindcă a vrut sa cumpere ceva (nu dezvoltam), a rămas sa îmi dea bănuții înapoi când o sa ii aibă (au trecut ceva ani).(nu am adus vorba pana acum către el despre subiect) si nici nu as mai avea pretenția sa îmi dea banii înapoi dacă nu as avea și eu nevoie de ei. Si eu la rândul meu vreau sa îmi iau o garsoniera. Deci macar atat, si după daca o sa pot, o sa ii ajut fără sa ii mai iau dacă o sa -mi dea banii inapoi. Simt nevoia sa explic pentru ca privind situația pe in afara fără a ști și detalii par eu culmea.
Trecând peste, tata o sa vândă un imobil de 30.000 lei și a zis sa împartă banii, 100 milioane mie, 100 milioane fratelui meu, 100 milioane sa rămână în casa (părintească, între mama-tata), asaaaa. El având deja sa îmi dea deja 100 milioane, cum ar veni. mi ar da doar "datoria "înapoi, nu ca mi ar da bani (cadou sau ca ajutor parintesc). Ci doar banul meu, înapoi. Însă fratelui meu nu ii este dator cu nici în leu, deci lui chiar i-ar da suma de 100milioane și o sa fie ca un cadou. Însă pentru mine nu o sa fie, ca ar fi doar banii mei, doar ca dați înapoi. Ca nu știu cum sa explic dar sper ca se înțelege cât de cât.
A venit vorba la masa despre lucrul asta, eu am tăcut din gura fiindca îl respect pe el fiind părintele meu, și dacă el asa crede ca este corect, foarte bine, insa în sinea mea normal ca simt ca face diferența între mine și fratele meu. Voi ce părere aveți? Sunt eu culmea? Ca ma simt tot eu prost, deși nu eu ar trebui sa ma simt.
Situația încă nu s-a întâmplat, dar s-a discutat, fiindcă urmează curând sa vândă acel imobil. Mai sunt multe de zis Însă, despre asta as vrea o părere.

Răspuns Câştigător
| IarsiIar a răspuns:

Bine zis, o lectie!
Sanatate si putere de acum inainte!

9 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Spune-i ca tie sa-ti dea 15.000 lei si fratelui tau 5.000 lei ca asa e corect.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Uite de banii pe care i-ai dat, incetează să mai vreo așteptare de la el. Nu mai incerca să-l înțelegi. Respectă-l incontinuare așa cum ai făcut-o și pană acum. Fi diplomat și politicos. Înainte să-i mai dai vreodată banii, să ai in vedere că banii tăi vor împărțiți cu fratele tău. Focusează-te PE TINE ȘI VIAȚA TA. Fă multe cat poți de multe în viață. dar fă-le pentru tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic că intre rude nu se dă cu imprumut.Ai dat, sănătate.

Mai bine să-ți iei gândul de la bani.
Dacă vei primi ceva, spui multumesc si asta e.
Cum te-ai gândit tu să iei banii inapoi de la propriul tău tată?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar azi mi-am amintit de două persoane care s-au căsătorit.El avea 4 copii si ea două fete.Si s-au despărtit pentru ca el tot punea copiii lui in față.

E tatăl tău vitreg.Nu te judec că n-ai putut spune NU.Si eu sunt la fel de slab si nu pot refuza.Dar ca să-ti pară rău mai apoi e fără nici un folos.Vina e doar a ta că n-ai putut altfel.Banii oricum vin si se duc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine.Pa,pa.Te las.Doar că nu trebuia nimeni să știe că tu ai bani strânși.

O prietenă a strâns zece mii de euro si cineva a venit si a cerut exact suma asta.Chipurile să investească in ceva utilaje si să facă profit. Duși au fost.Un pic de naivitate din partea ta si cineva a profitat.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Nu știu care este exact situația, ținând cont cã "mai sunt multe de spus", dar cred cã mai avantajos ar fi sã te asociezi cu cineva ca sã poți cumpãra tu acel imobil cu 20000 de lei, și sã scoți apoi profit din el. Eventual chiar o afacere de familie, dacã te-nțelegi bine cu fratele tãu.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Pe de altã parte, ținând cont de vremurile ce le trãim, eu zic sã-i mulțumești lui Dumnezeu cã îți poți primi banii înapoi, iar El îți face dreptate, dacã întradevãr ai fost nedreptãțit sau prejudiciat de decizia tatãlui tãu.

| IarsiIar a răspuns:

Ai dreptate.
I-ai amintit ca are o datorie la tine? Fa-o cat mai repede. Si repeta-i asta pana incepe sa gandeasca. Daca era o suma mai mica, alta era situatia. Dar 10.000 lei e enorm de mult. Mai ales ca in cativa ani deja nu mai cumperi ce puteai lua atunci.

| IarsiIar a răspuns:

Daca nu-i amintesti, poti sa uiti si tu de bani.
O greseala ca asta am facut si eu. Si in final... am iesit datoare.