| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei vor numai note de 10, am note de 8, 9, 10( 8 mai rar) la fizica si chimie mai iau cate un 6 7 8 dar ai mei vor numai 10! Inteleg ca vor sa intru la un liceu bun, dar nu pot nici eu. Vreau sa am si o viata sociala ( mai am unii colegi care invata, dar acestia nu ies din casa si sunt foarte singuratici si nu vreau sa ajung ca ei ) Pe langa ca am notele astea bune nu imi arata niciun fel de recunostinta, dar daca iau un 9 sau 8 incep sa faca circ. Am uitat sa zic sunt clasa a 7-a. In a 5-a am terminat cu 9.93 in a 6-a 9.78 ( cele mai bune note din clasa). Daca le spun fazele astea si cele cu recunonstinta imi spun " Da dar nu inveti pentru mine ci pentru tine". Am priceput ideea asta dar nu pot nici eu atata.Pe primul semestru am terminat cu 10 la toate materiile in afara de fizica chimie si romana ( 9 la toate trei), si nu mi se par note asa rele.Si nu stiu ce sa mai fac, daca le spun ceva de chestiile cu note pe langa ca ma fac de tot rahatul dar spun ca sunt note proaste ( 9, 8.10 e ok ...doar e maxima). NU pot atat, ma gandeam sa plec de acasa dar nu sunt atat de tampit. Daca aveti niste sugestii, sfaturi ar fi ok.P.S am tot ce imi trebuie am laptop perfomant, telefon ( iphone 4 dar pentru asta am strans bani singur si ma mai bat la cap si cu astea ca am tot ce imi trebuie ) Va rog, ajutor va spun asta cu lacrimi in ochi si sunt foarte stresat chiar daca nu ar trebui sa fiu, ma bat la cap cu examenul, da-l Doamne iarta-ma de examen, pe asta il am in 8, au timp destul sa ma bata cu asta la cap crying.Mai am de spus ca am un coleg ( mama lui e profesoara mea de franceza), acesta are note bune, iar mamei lui un 7 nu i se pare nota prea mica si asta chiar mi-a placut la ea. Imi spune ca ii explica cand nu stie ceva, il ajuta tatal lui la chimie. Pe mine ma streseaza prea mult cu notele si cu panaramele astea, fac pregatire la matematica si la engleza ( nu inteleg nimic la ambele, plec de acolo stiu, dar a 2 zi sunt bata straight face ) Va rog frumos ajutati-ma cum sa le spun sa nu ma mai streseze atat cu notele? Dau Funda! Inca un lucru, sora mea a intrat la Liceul Georghe Lazar din Bucuresti, si de aia cred ca ma freaca si pe mine cu notelesad!

20 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Asa-i cu parintii cand vad ca copilul lor invata bine au pretentii cat casa. Spune-le ca nu esti einstein si depinde de profesor. Si mai zi-le sa iti arate carnetu lor din tinerete si daca au si ei 10 pe linie atunci sa iti reproseze tie ceva. Stiu ca e foarte stresant pentru tine asa ma sacaie si ai mei.

| Paulikk112 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Pai mama este invatatoare, deci nu stiu sigur daca are note asa bune ( ea imi zice ca are) si daca ii spun faza cu multumitul imi zice " Dar ce, mie mama imi spunea multumesc ca invatam bine?" ( ceva de gen vrea sa o retraiasca pe bunicamea care e la fel ca ea ma intreaba(bunica): Pai la matematica nu esti bun la romana nu esti la fizica nu esti la ce esti bun? :@ si tata nu prea stiu ce e, dar la generala "cica" a avut note bune, dar la liceu chiulea si a luat si 1 pentru copiere, si daca ajung cu discutia la asta ori incepe sa urle ori imi zice " Nu-i treaba ta ce faceam eu pe atunci!"Acum ca mi-am cumparat telefonul asta ( de aproxiativ 2 saptamani ) imi spun daca iau 9 " aa din cauza telefonului!"Nu prea au dreptul sa mi-l confiste, e din bani mei nu? Si vreo 2300 de lei nu mi se par bani asa usor de strans si cat am rabdat pentru banii astia worried. big grin

| AtateaConditii a răspuns (pentru Paulikk112):

Esti tinut in lesa mai rau ca un cainelaughing. Ar trebui sa suni la emisiunea aia: Copii contra parinti. Nu te costa nimic poate mai castigi vreun ban.:p

| Paulikk112 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Stiu astawinking. Dar nu vreau sa fac show din asta,winking.

| viotedy a răspuns:

Poate ar trebui sa rogi diriginta sa le explice subtil asa

| Paulikk112 a răspuns (pentru viotedy):

Problema e ca am o diriginta la fel ca eiwinking! + diriga e prima data cand e diriginta deci o sa zica ceva de gen " Nu-i treaba mea" sau alte lucrurile banalebatting eyelashes

| viotedy a răspuns (pentru viotedy):

Ii spui dirigintei ca nu mai rezisti asa si daca nu te duci la pshihologul scolii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trimite-i pe ei la scoala si ramai tu acasa.de cate ori vin le ceri carnetul de note.

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Incearca sa le spui ca asta e limita ta, adica nu poti mai mult. Fiecare om are un nivel, iar asta e al tau, daca vei reusi sa ii faci sa inteleaga ca de notele astea esti tu vei rezolva situatiawinking

Răspuns utilizator avertizat
| OnlyTheScript a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa le explici asta parintilor tai. De exemplu cand vine vorba de asta ii lasi sa termine ce au de spus, dupa aceea te uiti subtil la ei si le spui ce ai pe suflet. Si faza cu elevii care invata mult si sunt dupa aceea singuratici nu prea mi-a priit. Eu sunt o fata buna la invatatura dar chiar sunt sociabila. Stiu sa ma distrez si celelalte ( dimineata cand intru in clasa deja inveselesc atmosfera, glumesc, rad tot timpul, vorbesc cu toti).

| Paulikk112 a răspuns (pentru OnlyTheScript):

Pai sunt la fel ca tine, dar nu am zis asta de cei care invata, am zis de colegii mei, adica stau toata ziua si invata si in pauze la fel, si daca ma duc langa ei sau ceva de genul ma intreaba" Ti-ai invatat pentru azi?, Ti-ai facut tema la XXXXXXX? " si mie mi se pare destul de enervantwinking.

| OnlyTheScript a răspuns (pentru Paulikk112):

Aha ok m-am linistit! laughing...am crezut ca aduci o jignire asupra carora care invata

| deyutza135 a răspuns:

Ok sper ca nu te superi ca iti zic dar, parinti tai trebuie sa treaca un pic pe la bliblioteca si sa ia o carte despre educarea copilului. Daca iti spun ca inveti pentru tine nu pentru ei si te obliga sa iei 10 ei bine sa treaca un pic si pe la psiholog. NU E NORMAL. Sau zi dirigintei\dirigintelui despre asta sau daca zici ca esti stresat cu pshihologul scoli. Nu mai ramane asa poti sa cazi in drepresie si sa le spui asta si parintilor tau nebuni.Eu in locul tau faceam revolta, spargeam tot, fugeam de acasa, saream pe geam, chemam politia Etc. Scuza-ti greselile gramaticale dar eram grabita

| Paulikk112 a răspuns (pentru deyutza135):

Nu ma suparwinking asta cred si eu despre ei. Dar fi atent, nu sunt la scoala mare, sunt intr-o panrama de scoala, si nu avem pshiholog + diriginta mea este cam ca eiwinking.

| Paulikk112 a răspuns:

Am uitat sa mentionez, parintii mei nu sunt genul care sa ma certe sau din acestea daca iau un 8 un 9 numai ca ma fac de tot rahatul, si dupa imi vine sa plang dar nu o fac, acum ce mi-au dat 2- 3 lacrimi, incerc sa tin tot in mine. Sincer sa fiu nu stiu eu daca e bine, dar asta incerc sa fac sad.

| GAMERQUEEN2021 a răspuns:

Parintii mei nu fac asa doar ma simt prost si incep sa plang. sad Doar 9 si 10 imi convine, doar ca ma simt prost, ma simt ca nu sunt in stare sad

| pufulichi a răspuns:

In primul rind tu trebuie sa inveti ceea ce iti place, la ceea la ce te pricepi mai bine.Iar parintilor poti sa le explici ca nu poti sa fii perfect in toate.Si inca, ar trebui sa te uiti cam ce medie trebuie sa ai ca sa intri in acel liceu si sa le argumentezi.

| ahko a răspuns:

Cred ca parintii tai vor sa fii perfect...eu zic ca notele sunt foarte bune. Nu stiu daca te-ar ajuta o discutie cu ei pe tema asta pentru ca ei vor de la tine doar 10. Ai putea sa le spui ca atat poti si ca daca mai iei si cate un 8 asta e...Dar sincer nu cred ca ajuta

| bmsupergirl a răspuns:

Si eu sunt la Lazăr. Ma rog, nu contează, ideea e ca, tu trebuie sa dai cât poţi tu de mult la şcoala, si sa vorbesti cu părinţii tai. Explica-le ca nu te duci la şcoala pentru note, ci pentru ca sa inveti si sa ai un viitor. Pâna la urma, 8, 9 si 10 sunt note foarte bune.