| andreiandrei1 a întrebat:

Am si eu o problema.
In generala aveam numai 9 si 10, am terminat cu 9, 80 si am ajuns la liceu f bun din Bucuresti.Totu-i bine si frumos pana aici.Partea rea e ca am inceput sa iau doar note proaste. O tin doar in 4, 5 si 6, abia daca mai iau vreun 10, 9 (ma refer doar la materiile astea mai importante: romana, mate, fizica, engleza, chimie, biologie, info).
Pentru mine, nu prea a fost un soc pentru ca ma astetam la faptul ca aici o sa se dea note adevarate, nu ca in generala unde ne umflau pe toti la note.Totusi,parintii imi sar in cap mereu ca de ce iau note asa si pe dincoa.Desi imi invat mai toata ziua, mi-e prea greu si profesorii sunt si tampiti (unii dintre ei). Bine, acu nu dau vina pe ei in totalitate, eu sunt vinovatullaughing. Pe langa asta, mai am si treburi specifice varstei, va dati seama.
Intrebarea suna astfel: Ce e de facut in legatura cu parintii? S-au obisnuit doar cu miere si acu, ca au inceput sa vina notele reale, fac spume la gura, ca nu-mi invat destul.Ar trebui sa inteleaga ca aici e alt nivel, ca nu mai sunt "geniul clasei" cum eram in generala si ca acu sunt printre ultimii.Cum as putea sa le explic chestia asta, sa nu ma mai bata la cap mereu?

Răspuns Câştigător
| Markony a răspuns:

Si eu eram asa in a 9-a... Luam numai note mici si parca nicio solutie nu functiona si certurile cu parintii erau zilnice. Pana la final de an se obisnuisera, iar in vara mi-am propus sa invat mai tot ce se poate pentru ca e placut totusi sa inveti anumite lucruri, trebuie doar sa gandesti pozitiv, sa nu zici din start ca nu poti. Incearca din a 10-a sa inveti, pentru ca e materie noua, capitole noi si nu e mare nevoie de informatiile din a 9-a. Eu asa am facut.

1 răspuns:
| RomulusMilea a răspuns:

Cred că ai o singură soluţie: să începi să obţii notele mari pe care le obţineai în trecut. Pentru asta, n-ai un coleg sau o colegă de clasă cu note mari care te-ar putea îndruma, cum să faci să redevii ceea ce ai fost odată?