| DeliaCute a întrebat:

Probabil o sa ma credeti nebuna, dar vreau neaparat sa ma confesez vouă si sa vă cer ajutorul în privința acestui lucru.M-AM INDRAGOSTIT. Chiar si după ce îmi era greață sa mai am acest sentiment după tot ce am pățit. Insa nu oricum. M-am îndrăgostit intr-un mod ciudat,nu credeam în asa ceva inainte sa mi se întâmple.L-am cunoscut pe un grup,pe o rețea de socializare,si am vazut un comentariu de al lui care m-a facut sa râd, asa ca i -am dat cerere. A acceptat,mi-a dat mesaj,am început sa vorbim si sa ne descoperim unul pe celalalt. Am descoperit ca avem foarte multe lucruri în comun,ca avem aceleasi concepții si păreri asupra vieții,vedem universul cu aceia si ochi si gândim la fel. Râdem mult,ne povestim tot fara rusine, ma simt în largul meu cu el chiar fac practic e un străin.totul bine si frumos,dar e la kilometri distanță de orasul meu,el e din capitala,iar eu sunt din Vaslui... Ma doare sufletul când ma gândesc la asta. Pentru prima data m-am îndrăgostit de caracterul unei pepersoane cu adevarar, fara sa îmi pese măcar o secunda de fizic.Idei,sfaturi...AJUTATI-MA,VA ROG!

16 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

De vazut l-ai vazut? Nu de alta dar sa nu te fi indragostit de vreo iluzie.Caracterul acesta s-ar putea sa fi fost creat tocmai pentru a cuceri, nefiind nicidecum cel real.

| RAY a răspuns:

Voi fetele si iubirea ce sa spun, voi dragele mele nu simti iubirea voi stati cu un baiat cat va place pe plac apoi fugiti la altul, m-am uitat peste intrebarile tale esti intruna indragostitia, nu esti singura femeile nu simt iubirea ele simt banii cel mai bine, profita de tine apoi te lasa la greu

http://www.tpu.ro/......-fiind-cu/

| DeliaCute explică (pentru RAY):

Sunt intrebari si ale unei prietene unele, impartim contul si in plus de asta la varsta asta e normal sa fie asa, suntem imature si ni se pare ceva nou cu care ne confruntam.Suntem tinere, avem o varsta mica, ce ar trebui sa facem? Suntem si visatoare, csf

| RAY a răspuns (pentru DeliaCute):

Sa ganditi rational asta vreau de la oamenii, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Un proverb romanesc spune: "Noaptea, toate babele sunt frumoase!"
Aplicat in cazul tau, mi se pare ca totul este atat de roz si frumos, ca nu pot crede ca si exista.
Stai sa-l cunosti personal, sa vezi daca mai este asa ceva. Pentru ca, in scris, oamenii mint o gramada, totul depinde de cat esti tu de naiba, pentru ca spui multe si el poate specula si inventa povesti, in asa fel, incat sa crezi ca el este alesul.
Eu una, sunt sceptica!
Intai sa-l cunosti foarte ine si apoi sa te intorci sa ne spui parerea ta!

| FemeiaPisică a răspuns:

Ai prea multe așteptări de la o persoană pe care nu ai văzut-o niciodată în viața ta. Pari o frustrată care a fost refuzată de băieții pe care îi plăceai. Iar, din acest motiv te închizi în mediul virtual unde îți imaginezi tot feluri de scenarii cu băiatul asta. Nu poți să știi niciodată cum este cu adevărat o persoană. Îți imaginezi că are o voce drăguță când citești ceea ce scrie, iar în realitate vorbește neutru sau chiar nu se descurcă deloc verbal la fel cum scrie.
Te-ai îndrăgostit de o iluzie, tu îi pui o etichetă emoțională poate prea mare pentru cine este cu adevărat în spatele ecranului.
Realitatea este cea adevărată, pe internet nu poți cunoaște cu adevărat o persoană. Ori o crezi prea bună ori prea rea.
Dar, dacă vrei cu neapărat să vă întâlniți și ai peste 18 ani și ceva bani puși deoparte poți ajunge cu autocarul la el. Faci în jur de 6 ore cu tot cu pauze. Sau poate veni el la tine.

| Deaad a răspuns:

Mai ai curajul sa "te indragostesti" de cineva dupa ce "ti s-a intamplat", fato?
laughing

1.Nu te-ai indragostit.
2.Este inutil sa incerci sa te bagi pe sub pielea lui si sa formati "o relatie" virtuala. Sper ca esti realista si vezi lucrurile asa cum sunt ele. Dupa parerea ta crezi ca te va si tine mult chestia asta daca cumva decideti "sa fiti impreuna"?
Crezi tu sigur ca e vorba de o chestie asa mare ca "dragoste"?

3.Sigur esti mica, maxim 16 ani.Ar trebui sa ai alte teluri in viata decat chestia asta.
4.Fac parte din aceeasi generatie ca a ta si am trecut si eu prin asta.Bine,nu virtual.Nici eu nu aveam mare tel in viata atunci,dar m-am redresat in timp si am realizat cat de idiot eram.
Stiu ce inseamna sa te legi de o persoana foarte mult, dar crede-ma, fato, ca:in realitate trebuie sa defilezi, nu virtual si nu la distanta.
Si imi mentin ideea ca nu te poti atasa de o persoana asa mult virtual.O sa vezi.

| seth2016 a răspuns:

Un celebru experiment facut in 1973, "Deviance in the Dark", Gergen, Gergen & Barton, Psychology Today, octombrie 1973, a aratat ca oamenii pot sa dezvolte relatii emotionale intr-o ora, relatii mai consistente decat dezvolta altii intr-un an.

8 studenti (4 fete, 4 baieti care nu se cunosteau) au stat o ora intr-o camera intunecata. Ca grup de control alti 8 studenti (4 fete, 4 baieti care nu se cunosteau) au stat o ora intr-o camera luminata. Experimentul a fost repetat de mai multe ori cu diversi participanti, in diverse conditii.

Subiectii din camera intunecata au abandonat normele sociale si au dezvoltat norme proprii bazate pe respect si afectiune. Anonimitatea a jucat insa un rol important. Studentii au tinut distanta cand li s-a spus ca se vor cunoaste dupa experiment. 80% dintre participanti din camera intunecata au simtit o excitare sexuala, fata de doar 30% in camera luminata.

Concluzia cu privire la tine o poti trage singura.

| RAY a răspuns (pentru seth2016):

Interesant experiment

| viperra a răspuns:

Propune-i sa vina in capitala la tine, dar sa mai vina cineva cu voi, pentru ca e cam periculos asa cand cunosti pe icneva pe net.Mai povestit, intreaba-l daca a avut relatii, intra seara in discutii din astea mai private cu el.
Succes! happy

| VenomMMA a răspuns:

Pe net totul e bine si frumos. O persoana nu o descoperi si nu o cunosti cu adevarat pe internet. In realitate vezi de fapt cum este el, daca pune in practica tot ce-a spus, daca gandeste chiar in modul spus de tine. Sunt multi de ''daca''. Nu te poti indragosti de cineva doar ca aproba spusele tale. Te-ai gandit vreodata ca el face asta doar pentru a te ''castiga''? Adica, a inceput sa-ti scrie romane despre cum vede el viata, oamenii, si-a fost exact la modul in care vezi si tu totul? Sau tu doar spuneai ce-ti place, cum iti place si el doar te aproba? Ai grija, viata nu-i asa cum pare, si nici oamenii. happy Sunt ceva km intre voi. De cat timp vorbiti? Ati vorbit si la telefon? V-ati vazut la web, pe skype? Pfoai, sunt multe intrebari aici...

| NyctophobicGhost a răspuns:

E posibil sa ai cateva lucruri in comun si cu violatori, pedofili, camatari, vanzatori de telefoane.
Daca nu v-ati intalnit, tot ce ai scris tu acolo sunt doar niste fantezii.

| DeliaCute explică:

Da,ne-am vazut pe cameră si am si vorbit la telefon. Si amândoi suntem minori

| RokoRo a răspuns:

Draga, Delia, din cate spui, tu ai mai multe probleme, nu numai una. Prima problema ar fi ca tocmai ce ai trecut printr-o depresie, o deceptie in dragoste sau ceva de genul. Lucrul asta te poate face vulnerabila.
A doua problema ar fi faptul ca te-ai indragostit de o persoana necunoscuta, o persoana intalnita pe internet. Lucrul asta nu este nici ciudat, nici rau, in sine. O relatie inceputa in felul asta poate duce la ceva bun sau rau la fel de bine ca si o relatie inceputa in mod clasic. Tot ceea ce trebuie sa faci, in plus fata de cazul classic, este sa te asiguri ca individul este cine spune el ca este sau cine da impresia ca este. Intr-o relatie de acest gen, virtuala, este mult mai usor ca un individ sa reuseasca sa para a fi altcineva decat cine este in realitate. Si cand spun asta, nu ma refer neaparat numai la datele din bulletin. Ar fi multe de spus in privinta asta, dar aici spatial este oarecum limitat. Am sa ma rezum doar la un singur aspect. Tu spui ca aveti multe lucruri in comun, ca aveti aceleasi conceptii. Ok, asta este minunat. Cu conditia sa fie si adevarat. Testeaza-l. Afla daca nu cumva tipul "te-a citit" si incearca sa-ti intre in voie cu orice chip. Spune-i ca iti plac lucruri care de fapt nu-ti plac. Fara sa exagerezi, bineinteles, ca sa nu bata la ochi, strecoara in discutii lucruri care de fapt ti se par anapoda, nepotrivite, dar lui spune-i ca sunt ok. Daca te aproba, nu-i bine. Inseaman ca doreste sa-ti faca pe plac si atunci toata "potriveala" dintre voi pica sub un mare semn de intrebare.
A treia problema ar fi distanta. O relatie virtuala prelungita mai mult de 2-3 luni risca sa ramana virtuala, nu are viitor. Intr-un fel sau altul, trebuie sa va intalniti daca doresti mai mult decat sa pierzi vremea pe net. Dar asta nu oricum. Mai intai cere-i sa se arate intr-o camera web. Fotografiile nu inseamna absolute nimic. Apoi, cand in fine ati hotarat sa va vedeti, sub nici o forma nu te duci sa te intalnesti cu el la Bucuresti sau intr-un alt oras. Prima intalnire (poate chiar mai multe) trebuie sa se intample la tine, la Vaslui. Parc, cofetarie, bar, restaurant, cinematograf, oricare din aceste locuri sunt bune.
Ar mai fi inca multe de spus, dar nu este aici locul cel mai potrivit. Ideia principala este ca nu trebuie sa fii nici paranoica, nici naiba. Trebuie sa fii prudenta. Succes!

Răspuns utilizator avertizat