| joghu22 a întrebat:

Buna,TPU! Revin cu o problema, de data aceasta de familie. Eu si parintii mei suntem intr-un conflict de 4 ani cu bunica mea. De 4 ani de cand a murit bunicul meu, nu ne mai vorbim deoarece bunica mea este o persoana foarte parşivă si cu 2 fete. Bun. Iar bunica mea tanjeste dupa mine si ma tot cauta, isi face profiluri si ma cauta pe Facebook, ma cauta pe la scoala, efectiv nu ma lasa in pace! Eu nu vreau sa mai am niciun contact cu ea pentru ca a facut foarte mult rau familiei mele. Ce pot face ca sa ma lase in pace? Vreau raspunsuri serioase, nu bataie de joc.

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Cine ti-a zis ca e parsiva? Ti-a facut ceva?
Daca te cauta insistent e pentru ca te iubeste foarte mult si vrea macar sa vorbeasca cu tine, nu cred ca ti-ar placea ca la varsta ei sa ramai singur si nepotul tau sa te ignore. Ceea ce se intampla intre parintii tai si ea e treaba lor, poate si parintii tai au gresit si de aici vine rautatea.
Daca vrei sa nu mai fie insistenta dar in acelasi timp sa nu o ranesti, ai putea pur si simplu sa vorbesti cu ea. Pe Facebook de cateva ori, poate sa o vizitezi o data la 2-3 saptamani si gata. Cu cat o ignori mai tare cu atat sufera mai tare dupa tine.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O ignori și gata!

| Freya1 a răspuns:

Daca i-a facut ceva familiei tale dar tie nu nu prea ai de ce sa o urasti sau eviti.La un momentdat poate o sa ai nevoie de ajutorul ei, sau chiar ceva benefici.
Vorbeste si cu ea si aflai parerea despre ce ai vazut, sau ce ti-au spus ai tai ca a facut si compara situatiile.In caz contrar, daca tu chiar consideri ca este o prezenta negativa ce iti face rau spune-i in fata ce ne-ai spus si noua doar ca mai frumos si civilizat.

| Emma30555 a răspuns:

Este totusi bunica ta, poate nu e atat de rea, de ce te ar cauta daca nu ar vrea sa se impace cu voi? Nu stiu ce sfat sa ti dau; daca chiar nu vrei sa vb cu ea, spune i direct ca consideri ca ti a facut rau familiei tale si ca nu ai incredere in ea dar eu zuc sa vorbesti cu ea, nu are cum sa aiba intentii rele, e bunica ta

| barosanu69 a răspuns:

Ii dai 2 pălmi

| Gio21 a răspuns:

Îmi pare rău să spun asta dar trebuie sa o "răneşti" prin vorbe. Trebuie sa aibă un punct slab. Spune-i verde în față acel lucru care crezi ca o va răni și așteaptă rezultatele. Creierul uman reacționează aici și ea se va simți vinovata, supărată, dezamăgită, etcetera în funcție de ce îi vei spune și atunci va apărea senzația de ură față de tine.

Îmi pare rău că s-a ajuns aici însă nu cunosc mai multe detalii și nu vreau să judec. Poate funcționează, poate nu. Vei vedea :/