| sebastian103 a întrebat:

Salutare,as vrea sa-mi fac publica povestea, si daca unii dintre voi ma pot ajuta cu niste sfaturi.Am 17 ani, relatia mea cu tatal meu nu a fost buna deloc in ultimii 5 ani,de fapt relatia familiei mele cu el(sora,mama, eu).El a lucrat in Italia foarte mult timp, venea acasa in august si uneori de Craciun.Nu era data sa vina acasa sa nu o agreseze pe mama.Pana acum 2, 3 ani cand am inceput sa ma bag intre ei si de atunci am inceput sa-mi iau si eu bataie de fiecare data cand il vad, mama este divortata de el de 3 ani, si-a refacut si mama viata, la fel cum a facut-o si el.Dar el nu poate intelege unele chestii si nu ne lasa in pace.Maicamea este in Anglia la munca acum pentru ca este mai greu sa intretina o familie singura acum(Eu, sora mea, bunica)Sora mea fiind si la facultate.Si eu sunt acasa cu bunica mea,si mereu cand el vine acasa se razbuna pe mine,agresandu-ma si amenintandu-ma pe mine si pe mama,din orice motiv,si cand spun "agresandu-ma" nu ma refer la o tragere de urechi sau o palma sad Ne bate cu pumnii, picioarele, acum 2 ani mi-a spart capul lovindu-ma cu o gheata de football in cap.Sincer sa va spun,m-am saturat de tot,au fost multe incercari la politie,nu s-a rezolvat nimic,el are o situatie foarte buna financiara,Mama a incercat de multe ori procese cu el, dar mereu a dat gres, el avand situatia financiara mai buna si mereu castigand.Si sincer sa va spun m-am saturat in fiecare zi sa fiu amenintat ca-mi rupe picioarele, mainile si ma omoara, si il cred in stare ca a mai facut dinastea.Acum el este la casa lui, refacandu-si viata, nefiind deranjat de nimeni dintre noi.Eu,mama,sora,bunica stam la casa unde a stat si el inainte cu mama,dar inca sunt in procesul de partaj,si dupa spuesele lui inca are voie sa vina aici, chiar daca e adevarat, nu cred ca are voie sa vina sa dea in noi de fiecare data.Sincer va spun m-am saturat,mi-am jurat mie,ca urmatoarea data cand mai da in mama,stiu ca este un pacat sa dai in parinti, dar nu-l voi mai lasa sa scape asa usor, chiar daca am 17 ani,gandesc mult mai mult ca el. Acum de sarbatori imi spune amenintari cum ca, cand va ajunge acasa,voi face sarbatorile in pat, nici din casa nu voi pleca, si voi manca bataie si eu si mama in fiecare zi.As vrea sa imi dati sfaturi in legatura cu situatia mea,ce as putea face cu amenintarile primite de la el daca ma duc la politie, sau undeva mai sus. VREAU DOAR SA NE LASE IN PACE SI SA-SI VADA DE VIATA LUI, dar el nu poate intelege asta cum mama a inteles.Pana acum nu am avut curajul sa-mi fac publica povestea,si va rog,este o intrebare cat se poate de serioasa, nu as dori raspunsuri in van, va multumesc anticipat

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca politia din localitate nu v-a ajutat puteati reclama la seful politiei judetene ori sa faceti plangere penala la Parchetul de pe langa judecatoria de care apartineti.
De asemenea puteti cere si obtine un ordin de protectie in baza legii pentru combaterea violenţei în familie, nr.217/2003, republicată în 2014.

| sebastian103 explică (pentru Ioandelasal):

Maicamea a incercat sa obtina un ordin de protectie, dar situatia financiara a noastra fiind slaba, avocatul nostru nu a fost in stare sa ne apare cum se cuvine

| Ioandelasal a răspuns (pentru sebastian103):

Pentru ordin de protectie nici n-ai nevoie de avocat, important este sa poti dovedi situatia reala cu martori si alte probe.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Din pacate pentru unii asa a fost sa fie destinu, nu poti schimba asta.
Faci frumos 18 ani,te angajezi si iti vezi de viata si iti faci un viitor.
Cat despre el, se poate rezolva la politie foarte usor.
Uneori ma gandesc ce e in capul unora, dar mai ales ce gandire au ce care tolereaza toate astea.
Din prima trebuia sa pui piciorul in prag.
Casa, apartementul pe numele cui e?
El ce drept are acolo?
Sunt niste amanute care conteaza.
Dar cu politia se rezolva destul de usor.
Acum sunt telefoane, poti sa faci usor probe si sa-i faci rau foarte usor.
Raul lui fin spre binele vostru.
Vorbete cu maicata si luati o decizie!

| sebastian103 explică (pentru ROB3RT89):

Casa a fost a amandurora,dar acum sunt in procesul de partaj,deci presupun ca si el are dreptul, dar am extrem de multe conversatii in care el ma ameninta pe mine si pe mama, voi incerca si sa inregistrez cand vine acasa, chiar daca stiu ca in timpul acela imi voi lua bataie, dar merita sa stiu ca il voi vedea linistit dupa.Multumesc de sfat

| Freya1 a răspuns:

Pastreazai mesajele, inregistreazal cand te suna iar atunci cand vine acasa pune telefonul undeva sau pe sora ta sa filmeze ca te agreseaza stiu ca e nasol de suportat sa te bata dar alta solutie nu ai iar mama ta ar trebui in loc sa stea prin strainatate fugita de barbat sa vina sa va ia apararea ca sunteti copii ei sau sa grabeasca partaju ala si sa ii opreasca dreptul de a merge acolo sau sa plecati voi.
Tatalui tau ii este ciuda ca mama ta isi vede de treaba si poate trai linistita lucru pe care il nemultumeste pe el deoarece el ar vrea ca ea sa sufere deci are probleme la cap e clar.Nu deveni si tu violent ci aduna probe impotriva lui pe care le veti duce la politie si poate asa ramaneti voi acolo in casa

| GoldenZenith a răspuns:

Buna! Ai incercat sa il înregistrezi/filmezi(fara să își dea seama) și să prezinți probele la politie și unui avocat? Arăți și mesajele in care te amenință. Este imposibil sa nu se rezolve ceva, oricât de multi bani ar avea. El atentează la integritatea voastră.
Rezista inca puțin. Nu mai ai mult și devii major. Pleci, îți iei sora, bunica, mama și vă mutați altundeva. Tu te poți angaja. Dar până atunci, poți încerca și ce am zis eu.

| AdrianVoicu a răspuns:

Suna la Pro tv

| Perfekt a răspuns:

Nu te instig la violenta dar eu in locul tau as pune mana pe o bata si las articula putin. Peste maini, picioare... nu foarte grav.