| Anonymous13 a întrebat:

Scriu asta plangand asa ca va rog frumos sa ma scuzati daca fac greseli de scriere. Pana acum o ora aveam camera plina de tot felul de lucrusoare. Am fost afara cu prietenii iar cand m-am intors nu mai aveam nimic in camera. Nici macar TV si calculator. Cand am intrebat-o pe mama ce a facut cu ele mi-a zis ca le-a aruncat pentru ca nu le merit doarece nu eram ordonat. Tot ce mai am acum in camera este patul, sifonierul cu haine si biroul pentru teme. Cum sa o fac pe mama sa ma ierte si sa imi cumpere alte jucarii si sa imi dea inapoi tehnologia?

24 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

O plângere la telefonul copilului!
Indiferent de ce ai făcut, nici mama ta la vârsta pe care o ai, nu a fost cuminte!
Dar, nu cred că cineva, i-a aruncat lucrurile!
Deci, mama ta, merită să fie reclamată!
Un copil nu educi așa!

| DevilRock a răspuns (pentru romeo78):

Și după părerea ta ce ar trebui să spună la protecția copilului?
Că mama lui ia confiscat calculatorul și tv-ul fiindcă nu era ordonat?
Fii serios, nu mai da astfel de sfaturi inutile.

| romeo78 a răspuns (pentru DevilRock):

Da, exact așa! Dar, probabil, sunteți tânăr, fără copil, ați fost răsfățat și nimeni nu v-a aruncat nimic!
Deci, nu vorbiți ce nu cunoașteți!
Iar, din acești copii abuzați psihic de părinți, apar fie viitori delincvenți, fie sinucigași!
Fiecare copil are lumea lui, percepția asupra ordinii, disciplinei! Nu aruncând obiectele personale îți educi copilul, indiferent de ce a greșit!
Nimeni nu a fost cuminte în copilărie! Nimeni!

| DevilRock a răspuns (pentru romeo78):

Adică după părerea ta nu ar trebui să îi fie confiscat telefonul unui copil când face ceva rău pentru a nu deveni un delicvent mai târziu?

| minrest a răspuns (pentru romeo78):

Daca plangerea lui va avea succes, o sa fie institionalizat, trimis la orfelinat unde chiar ca nu va mai avea nimic al lui pe care sa fie sigur, ba va mai fi si batut si abuzat tot timpul. Daca se va constata ca totul e in parametri normali, cum se mai intelege cu mama lui, pe care a incercat sa o decada din drepturile parintesti? Dar probabil ca asta urmaresti, sa il bagi pe bietul copil in necazuri.

| romeo78 a răspuns (pentru minrest):

Minte îngustă aveți! Își aruncă copii la tomberon și dacă trăiesc, le caută părinții și îi reintegrează în familia naturală! Nu îl ia nimeni de la mamă! Vor trimite psiholog pentru evaluarea mamei, apoi se va face o consiliere a conflictului!
Iar, dacă aveți pierderi de memorie, cu puțin timp în urmă, în Suedia o familie de români a avut de suferit din cauza că unul dintre copii doar a spus că părinții îi bat. Iar, serviciul lor de protecție a copilului le-au luat toți cei 5 copii!
Numai la noi în țară, e permis totul, inclusiv violența față de propriul copil!
Iar, când ajung adolescenți se miră de ce nu mai ascultă deloc, eventual devine un răzvrătit!

| minrest a răspuns (pentru romeo78):

Vad ca habar nu aveti. Consiliere a conflictului? Fabulati, vad. Da, face evaluarea mamei, face ancheta sociala, sa vada daca se impune institutinalizarea; constata ca nu se impune, ii lasa dusmani pe viata, si pleaca.

| romeo78 a răspuns (pentru minrest):

Sunteți paralel cu legislația în vigoare, deci nu are rost să mai vă răspund!
Puneți mâna pe carte și pe urmă vorbiți!

| minrest a răspuns (pentru romeo78):

Sunteti complet iresponsabil. Rusine, sa profitati de supararea unui copil ca sa il puneti in conflict cu mama lui! Uitati-va la raspunsurile dumneavoastra rudimentare, puerile si superficiale; chiar asa mare incredere aveti ca puteti intelege legislatia in chestiuni atat de delicate?

| Violleta2022 a răspuns:

Iata o mama desteapta! Bravo ei!
Pana nu dovedesti ca esti ascultator si inveti bine la scoala, nu vei primii nimic inapoi.
Asa am procedat si eu cu copii mei, cand au fost obraznici.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă asta s-a întâmplat, până să se întâmple, între tine și mama ta s-a instalat o tensiune psihologică intensă și nedorită, care a determinat-o să procedeze așa în lipsa ta. Mie mi se pare că dezordinea a fost doar un prerext.
Unica modalitate este să fii, să faci efortul dta să devii mai înțelept, și să cauți să înțelegi de ce a făcut asta mama ta, discutând mai mult cu ea. Asta va reconstrui relația și o va aduce la normal. Asta este mai important ca jucăriile pe care le-ai pierdut. Obiectele ne ajută să trăim, dar relațiile cu ceilalți sunt mai importante ca obiectele.

| Fatamuntilor a răspuns:

Stai linistit ca mama ta nu ti-a aruncat lucrurile!
Multi parinti fac asta pentru a determina copilul sa fie mai ordonat,mai ascultator, sa colaboreze!
In primul randai putea fi mai ordonat! Poti sa pui lucrurile la locul lor! de fiecare datacand iesi din camera duci o hartiuta la cos, o haina folosita la spalat, un pahar la bucatarie.
Iti poti asuma mici responsabilitati, cum ar mici cumparaturi sau te te oferi sa speli vasele dupa o cina!
Avand doar ptul, biroul si sifonerul nu va fi greu sa iti pastrezi curateniaSi vei mai mult timp sa repari greselile!

| Andreeush a răspuns:

Cu siguranță mama ta a avut un motiv întemeiat dacă ți-a luat calculatorul și tv-ul.
Ar trebui să te gândești unde ai greșit și să îți schimbi comportamentul.

| SilentRain a răspuns:

Fii mai ordonat, cumpăra o floare pentru mama ta și spune-i ca îți pare rău și o sa fii mai ordaonat și ca ți-a învătat lecția, nu fii puturos și ajuta pe mama ta cu treaba prin casa, fa asta tot timpul, nu doar atunci când vrei sa o îți ceva
Fa pe mama ta sa fie mandra de tine și ajut-o la treaba

| minrest a răspuns:

Salut, omule; ia zi, ti-a mai dat ceva inapoi?

| Sn4k3 a răspuns:

Fa-ti curat de acum daca ai parintii asa stricti.

| Raven a răspuns:

Wow! Cam exagerat, după părerea mea dar probabil că ai adus-o în această stare fiind extrem de dezordonat și neținând cont de ceea ce te-a rugat să faci. Îmi vine greu să cred că le-a aruncat cu adevărat deși e posibil să le fi dat/donat pe undeva, am mai văzut o astfel de situație. Lucrurile nu arată bine pentru tine, va trebui să petreci câteva luni în care să te străduiești să devii un copil model. Asta înseamnă să înveți și să faci ce-ți spune, fie că e vorba de curățenie la tine în cameră ori mers la piață. Să sperăm că lucrurile tale n-au ajuns la altcineva!

| DevilRock a răspuns (pentru Raven):

Exagerat?
Probabil mama lui a vrut să îi dea o lecție. Nu cred că ia aruncat lucrurile ci doar i le-a confiscat.
În ziua de azi copii petrec prea mult timp pe calculator și telefon și nu mai sunt în stare să se ocupe și de alte activități.

| Raven a răspuns (pentru DevilRock):

Exagerat din punctul meu de vedere, am crescut 2 adolescenți și n-am recurs la astfel de metode; pe de altă parte nici n-au greșit vreodată într-atât încât să merite una ca asta.

| chuckmanson a răspuns:

Dacă nu ai calculator de pe ce scriilaughinglaughing
Oricum mai mult ca sigur trolezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Sunshine123 a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa iti dai seama unde ai gresit. Daca stii de ce mama ta a reactionat asa trebuie sa astepti sa se calmeze ca apoi sa fie calma si sa te asculte cand ii vei cere sincer scuze. In cazul in care nu stii de ce ti-a aruncat lucrurile va trebuii sa o intrebi motivul real pentru ca replica : Le-am aruncat pentru ca nu le meriti fiind un dezordonat, nu prea arata motivul real. Exista posibilitatea ca ea sa nu iti fi aruncat lucrurile ci sa le fi ascuns undeva pana decizi tu sa te cumintesti. Daca stai mult pe aparatura tehnologica poate fi acesta motivul pentru care s-a enervat.

| DevilRock a răspuns:

În loc să plângi fiindcă ai rămas fără calculator și tv ar trebui să te gândești unde ai greșit.

| David1331 a răspuns:

Cati ani ai?