| Canddyy13 a întrebat:

Buna TpU.
Sunt aici in legatura cu o intrebare putin mai serioasa, cer sa imi raspunda doar persoanele care stiu cum sa procedez si nu sfaturi, cum că mai bine sa imi vad de treaba mea etc.
Deci am 16 ani si 8 luni adica 17 intr-un fel si am un prieten de 21 de ani. Ne-am cunoscut acum 8 luni, fix dupa cateva zile de la ziua mea de nastere cand am implinit 16 ani. Si treaba este ca mama mea a fost de acord 1 luna la inceput cu relatia noastra dar de curand ne-am mutat la tara iar bunica-mea care nu este deloc in varsta, i-a bagat tampenii in cap despre acest baiat. Mama mea l-a vazut, au discutat si il cunoaste.Dar faza e ca ea a ascultat ce a zis bunica-mea adica mai pe scurt sa ma tina 3 luni in casa ca poate ma despart de el (si cand zic 3 luni la propriu si figurat nici la magazin nu am iesit), dar treaba este ca nu este primul meu prieten si de altii nu le-a interesat deloc ca ce fac, cu cine umblu si fix acum le interseaza, in sensul ca nu vrea sa am o relatie serioasa si prefera sa vorbesc cu mai multi baieti si sa patesc probabil ceva. Dupa acele 3 luni de sechestrare, (nici macar nu au avut un motiv real adica scoala etc) brusc acum 3 saptamani a inceput sa ma lase sa ies dar imi fac program odata pe saptamana si etc si mama mea asculta tot ce vorbesc la telefon si in casa si afara si nu accepta ideea ca am mai crescut. Bani cand ies afara nu primesc deloc, e ok nu ma deranjeaza, mama mea nu vrea sa se mai angajeze (numai a lucrat de acum 1 an, 2) si am avut o discutie cu ea de ce nu vrea sa se angajeze sa ne mutam intr-o chirie si nu mi-a explicat, de starea mea psihica si fizica nu prea o interseaza..Si nu ii zice nimic bunicii mele, ca ma loveste sau ma injura, de exemplu acum 3 zile a dat in mine si mi-a facut scandal ca numai la baieti imi sta capul si nu e asa, am note destul de ok la scoala si ma pasioneaza si alte lucruri si mi-a tras doua palme peste cap si eu sunt putin sensibila la asa ceva adica la scandaluri maxime si nici nu ma pot concentra cu referire la scoala...Acum inteb, pot sa ma mut impreuna cu prietenul meu? Fara ca el sa pateasca ceva sau eu sa fiu luata cu forta inapoi? Tin sa mentionez ca are loc de munca si vreau sa ma angajez si eu, sa am banii mei nu sa depind in totalitate de el, ca nu sunt o persoana de genul ..si sa imi continui scoala pana la 18 ani.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Puteti face sex linistiti. Nu va impirdica absolut nici o lege, atata timp cat e de bunavoie.
In ce priveste plecatul de acasa, si asta poti face. Ca sa te aduca inapoi ii va trebui o hotarare judecatoreasca, nu vine politia si te ia cu forta. Inainte de asta, trebuie facuta o ancheta care sa stabileasca situatia, vei fi intrebata de ce ai plecat, iar aici incepi si spui tot. Ca iti da capace bunica-ta, ca te tine inchisa in casa, ca te urmareste ce vorbesti la telefon, ca nu se intereseaza de sanatatea ta, ca una, ca alta. Dramatizezi si tu cat mai mult. In concluzie ai plecat pentru ca unde locuiesti sunt conditii improprii din cauza mameai si bunicii tale. In plus le spui ca iubitul si familia lui te sustin sa termini studiile (liceul), ca exista suficient spatiu de locuit, ca floricele pe campii.
Nici la vreun adapost pentru minori nu te vor duce niciodata pentru ca, ce nu stiu multi, e ca se ia in considerare varianta optima pentru minor. Si dintre cele trei (acasa, la centru pentru minori si la iubitul tau) nu e dificil de inteles unde e cel mai avantajos pentru tine.

Nu mai vorbim ca pana ajunge sa se stabileasca ce si cum, probabil ca o sa faci 18 ani si atunci, la revedere, case closed.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cel mai bine asteapta sa implinesti 18 ani. Nu iti vor mai putea influenta viata. Daca asta iti doresti. Dar daca te muti la el vor apare si alte probleme, cu care nu cred ca va veti descurca.

| Nirvanaaa a răspuns:

Teoretic pana la 18 ani mama ta te poate lua înapoi ca e tutorele tău legal. Și sunt șanse ca sa aveți probleme și tu și el din cauza asta. Acum depinde dacă mama ta ca reclama ceva ca tu pleci sau nu. Dar la cum se comporta sunt șanse sa reclame ca ai plecat de acasa doar ca sa îți facă probleme.

| Mirel4412 a răspuns:

Da, ai putea sa te muti la el, politia are legatura doar daca baiatul intretine relatii sexuale cu tine, tu fiind minora.

| Canddyy13 explică (pentru Mirel4412):

Eu am inteles dintr-o lege, ca minorul care are intre 13-15 ani si intretine relatii sexuale cu o persoana majora, aceea persoana raspunde penal, si la minorii cuprinsi intre varstele 15-18 relatiile sexuale nu pot exista doar daca persoana majora ii este tutore profesor medic etc minorului?

| Salontanul a răspuns (pentru Canddyy13):

Da dar este pedepsita si fapta majorului care intretine realatii cu tine: "când majorul a abuzat de autoritatea ori influența sa asupra victimei, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi." Deci familia ta poate demonstra ca te influentat si el o incurca. Eu zic sa va vedeti de iubirea voastra fara relatii sexuale pena la 18 ani si apoi va puteti lua viata in maini. E prea devreme sa mai si ramai gravida.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Canddyy13):

A fost 15, acum au redus drastic pedeapsa daca minorul e intre 14-16, dar odata ce ai 16 impliniti nu mai e nici o lege care sa interzica sexul

in plus, chiar daca, prin absurd nu te-ar lasa sa fii cu baiatul ala, nici acasa nu te pot forta sa stai, nu in momentul in care depui plangere ca esti sechestrata, hartutita si ti se violeaza intimitatea in mod curent... si or sa ia masuri, altfel ai DREPTUL sa dai telefon la toate posturile de televiziune, radio si ziare, din Romania si nu, numai si iti garantez ca mai devreme sau mai tarziu cineva o sa iti spuna povestea

si, sa stii ca inteleg situatia, am vazut si revazut cliseul asta in draci, maica-ta e mai deschisa la minte, dar bunica-ta e o IMBECILA incuiata, care crede ca se poate rahatii pe tine doar pentru ca esti minora, si mai rau, pun pariu ca, ea crede in ceea ce face ca fiind un lucru "bun"... chiar aici am mai auzit de cineva care la 25 de ani a avut parte de un scandal monstru pentru ca "nu mai e virgina", adica, la ce varsta ar trebui sa isi piarda virginitatea... 50?!?

| Holiday a răspuns (pentru Canddyy13):

Puteti face sex linistiti. Nu va impirdica absolut nici o lege, atata timp cat e de bunavoie.
In ce priveste plecatul de acasa, si asta poti face. Ca sa te aduca inapoi ii va trebui o hotarare judecatoreasca, nu vine politia si te ia cu forta. Inainte de asta, trebuie facuta o ancheta care sa stabileasca situatia, vei fi intrebata de ce ai plecat, iar aici incepi si spui tot. Ca iti da capace bunica-ta, ca te tine inchisa in casa, ca te urmareste ce vorbesti la telefon, ca nu se intereseaza de sanatatea ta, ca una, ca alta. Dramatizezi si tu cat mai mult. In concluzie ai plecat pentru ca unde locuiesti sunt conditii improprii din cauza mameai si bunicii tale. In plus le spui ca iubitul si familia lui te sustin sa termini studiile (liceul), ca exista suficient spatiu de locuit, ca floricele pe campii.
Nici la vreun adapost pentru minori nu te vor duce niciodata pentru ca, ce nu stiu multi, e ca se ia in considerare varianta optima pentru minor. Si dintre cele trei (acasa, la centru pentru minori si la iubitul tau) nu e dificil de inteles unde e cel mai avantajos pentru tine.

Nu mai vorbim ca pana ajunge sa se stabileasca ce si cum, probabil ca o sa faci 18 ani si atunci, la revedere, case closed.

| Sekim a răspuns:

Nu poti sa te muti la el legal atata timp cat esti minora si mama ta detine custodia. Astepti pana la 18 ani si apoi esti libera, nu ai ce sa faci altceva. Se pare ca si tu, ca multi altii, ai parinti incuiati ce nu au evoluat de ceva zeci de ani, asta este, daca ei nu pot, trebuie sa pleci tu.

| Tokyo44 a răspuns:

Dacă vrei as încerca sa vorbesc cu mama ta. Poate ascultând, discutand, cu un străin ar putea înțelege mai bine ceea ce simți tu.

| Canddyy13 explică:

Si cand ma refeream ca pe mama mea nu o interseaza de sanatatea mea pshihica sau fizica o zic la propiu pentru ca am putin 1 problema de sanatate, si nu prea a facut nimeni nimic in legatura cu asta. stau de 5 luni asa..si eu i-am zis in fata ca vreau sa plec si ma lua ca unde etc ca mai bine sa ma potolesc, dar faza e ca eu am mai stat 1 zi la prietenul meu si nu a anuntat nimeni politia etc... Deci e posibil sa pot sa ma mut?