| ayran a întrebat:

Buna TPU. Sunt într-o problema foarte nasoala. Eu locuiesc in Germania si tata e plecat in Romania sa se întâlnească cu familia. Luni se deschid școlile deoarece au scazut incidentele de covid. Problema este ca eu nu pot ajunge la scoala deoarece sunt la maica-mea la vreo 200 km distanta de casa. Plus ca tata a predat chiria pentru ca era prea scumpa, noi nu mai avem locuință. Eu nu voi putea ajunge la scoala iar lui tata nici macar nu ii pasa de situația asta zice ca va vorbi cu profesoara despre asta. Mi-e frica sa nu imi pierd anul sau sa ma lase repetent pentru ca nu am mai venit la scoala. Cand va veni tata va lua alta chirie in alt oras unde ma va muta la alta școală. Mai am o luna pana la vacanta si nu știu daca mai pot sa fac transfer la alta scoala.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mama ta trebuie sa ia legatura cu dirigintele tau si sa stabileasca de comun acord cum sa procedati, sa nu pierzi acest an.

| isemilia a răspuns:

Nu ai putea vorbi cu un prieten sa poti sta la el o perioada si, eventual, sa ii dai o anumita suma de bani? (sa stai in chirie la un coleg de clasa, altfel spus) Daca poti lua tu legatura cu doamna profesoara cel mai bine ii explici situatia, poate poti intra online sau sa iei lectiile de la un amic / o amica si sa nu mai mergi pentru o luna...

| Anelise128 a răspuns:

Ai putea sa trimiti un email scolii in care sa explici problema aceasta si sa ceri o indrumare din partea lor. Asa stii la ce sa te astepti si stiu si ei de ce lipsesti, poate gasesc o solutie sa te ajute.