| anonim_4396 a întrebat:

sunt un baiat de 22 de ani catolic, singur la parinti, si am fost intr-o relatie de aproape 3 ani, care s-a sfarsit acum 3 zile, cu o fata de 18 ani pendicostala cu 10 frati. Cand ne-am cunoscut aveam 19 ani si ea 15 ani.
Ea era o fata de la sat, statea in camin la liceu in oras iar eu locuiam in oras de mic. Era o fata necajita, si neglijata, erau saptamani intregi in care ai ei nu o sunau sa o intrebe ce mai face, nici nu ii incarcau telefonul sa poata suna ea pe ei, si cand vorbea la telefon cu mama ei fata de mine, plangea in hohote si o intreba de ce nu o suna, si ea ii spunea ca nu a avut timp. o trimiteau cu 20-30 lei la camin de luni pana vineri si doar cu o singura masa pe zi la cantina din camin. Eu veneam la ea in fiecare zi aproape si ii luam in fiecare zi de mancare, chiar daca imi dadeam ultimul leu din portofel, ii mai luat haine, incaltari, telefon, mereu un cadou de sarbatori, zi de nastere etc. si asa facea si ea cand era paste, craciun, ziua mea de nastere, mereu isi dadea ultimul ban din portofel si imi lua si mie ceva ce imi placea.
Ne-am iubit enorm de mult, o iubeam mai mult decat orice pe lume, aproape in fiecare seara vorbeam la telefon pana la 2-3 dimineata tot timpul cat am fost impreuna, cand era ea langa mine nu mai conta nimic pe lume, as fi dat orice sa stiu ca ii e ei bine. Nu e genul de fata pe interes, e mult prea copilaroasa si naiba sa fie genul acela de fata.
Cearta a inceput acum aproximativ 2 saptamani, cand ea m-a intrebat "noi ce avem de gand?", ea fiind pendicostala (parintii ei, ambii penticostali sunt foarte religiosi), eu catolic (mama ortodoxa, tata catolic), eu la rece si fara sa ma gandesc i-am spus ca daca nu trece ea la catolici/ortodoxi ne despartim (ei nici prin gand nu vrea sa ii treaca ca isi va schimba religia vreodata pentru ca si-ar dezamagi parintii).
Am ramas certati in seara aceea, urmand ca ziua urmatoare sa o sun si sa ii vorbesc frumos, si sa o intreb daca nu vrea ea sa treaca la religia mea pentru mine, ea nu a vrut si s-a purtat extrem de rece din momentul acela, nu o mai recunosteam deloc. Ziua urmatoare m-am gandit si i-am spus ca as trece eu la religia ei (eu nu sunt prea religios dar nu pot spune ca nu cred in Dumnezeu), si ea in continuare foarte rece cu mine mi-a spus ca eu oricum nu ma voi schimba vreodata si ca nu mai are rost sa fim impreuna ca ea oricum se va pocai, sa fie cu familia ei. Pana in acel moment acum 2 saptamani totul era normal, ne iubeam enorm, glumeam, radeam.
Ea mai are 2-3 saptamani de scoala, dupa care va merge la sat si nu va prea putea veni sa ne vedem oricum, pentru ca ai ei nu o prea lasa sa plece in oras de capul ei si am incercat sa o trag de limba, ce s-a intamplat? religia conteaza mai mult decat dragostea dintre noi? iti iubesti mai mult religia decat pe mine? ea a spus ca nu vrea sa se desparta de mine dar e singura solutie, ca nu voi fi fericit si ea va pacatui, ca vom avea copii bolnavi. nu o mai recunosc! cand ne-am vazut ultima oara plangeam in hohote in bratele unul altuia si ea imi spunea ca o sa imi gasesc pe alta fata si imi va fi mai bine, dar eu nu vreua pe altcineva, o vreau doar pe ea si atat. Am iubit-o, o iubesc si o voi iubi in continuare si sper ca se va schimba. de fapt va ramane fata de dinainte.
Astazi m-am rugat de ea sa ma duca la o biserica pendicostala sa vad cum e, si sa vad daca imi place si poate ma voi trece la religia ei, cu toate ca as face asta doar pentru ea, si a ramas sa mergem joi. Dar nu stiu daca merita. Ea mi-a fost mereu alaturi si eu ei pana acum. Mi-a marturisit ca a vorbit cu mama ei de cand ne-am certat prima oara in legatura cu religia si nu imi spune ce i-a spus mama ei, si de atunci se poarta atat de rece cu mine. I-am spus, ai uitat cand ai tai te neglijau si nu dadeau 2 bani pe tine si imi plangeai in fiecare zi si imi spuneai ce urat se poarta ai tai cu tine, si doar eu am fost acolo sa te sustin si sa am grija de tine. Ea a raspuns ca da stiu, dar totusi sunt parintii mei si eu oricum ma voi pocai si mai bine ma uiti pe mine.

Va rog ajutati-ma chiar nu stiu ce sa mai fac, o iubesc si nu vreau sa o pierd. Dati-mi niste sfaturi, si va multumesc din suflet celor care au avut rabdare sa citeasca tot romanul, dar sunt la pamant. chiar nu stiu. Va multumesc!

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Du-te tu singur la biserica penticostală, cere pastorului sau cuiva de acolo să-ți explice ce e esențial în cedință.
EU am crescut într-o biserică penticostală( mama mea a fost penticostală de mică, tatăl meu catolic în copilărie, ateu în tinerețe și s-a botezat la penticostali la 28 de ani), m-am căsătorit într-o biserică baptistă, soțul meu fiind baptist.Și credința penticostală ca și cea catolică are la bază tot Crezul de la Niceea.
Am o cunoștință în America care pe vremea când era fată i-a cerut preitenia un coleg nu prea religios care o plăcea și ea a refuzat și aspus că nu vrea să fie prietenă decât cu cineva care și el vrea să-i aparțină lui Dumnezeu.El a rugat-o să -l ducă la biserica ei să se lămurească ce înseamnă convingerile ei, a mers, după un timp i-a spus că a înțeles că relația cu Dumnezeu e mai importantă decât o relație de preitenie sau chiar căsătorie, că trebuie să ia o decizie cu privire la viața lui. A spus că a hotărât și el să-și dăruiască viața lui Dumnezeu și s-a botezat. Pe urmă s-au căsătorit, au trei copii, sunt o familie fericită.

| RAY a răspuns:

Ania de ce minti? tu ai afirmat ca ai fost agnostica si ai devenit crestina in fine, tu daca o iubesti treci la religia ei si gata, acelasi biblie e

| cristimihailov a răspuns:

Eu as pune altfel problema:

- daca ma iubesti atunci nu ma lasa singur si schilod prin lume, ci mergi pe drumul tau doar daca imi gasesti pe coneva mai buna ca tine.

Te-am ajutat... dar acum e nevoie sa ma ajuti si tu. Fa-mi te rog cunostinta cu o fata care sa poata sa ma iubeasca cel putin la fel de mult ca tine. Si eu la randul meu pe ea.

O intrebare insa: relatii sexuale ati avut intre voi?

| AlinAlin1994 a răspuns (pentru cristimihailov):

Multumesc de raspuns, dar eu nu vreau pe alta fata, tocmai m-am desparit de 3 zile de ea si nu pot sa ma gandesc la alta fata acum, si mai ales nu ii pot cere ei asta.

Relatii sexuale nu am avut, dar de multe ori ne-am prostit si eram foarte aproape dar niciodata nu am facut pentru ca nu vroia ea, ca era virgina si eu i-am respectat dorinta, pentru ca nu mai conta nimic daca stiam ca ne iubim. Stiam ca la un moment dat avea sa se intample si chestia asta daca nu intervenea schimbarea asta a ei la 180 grade.

| cristimihailov a răspuns (pentru AlinAlin1994):

Salut,

Din afara situatiei vorbind:

- ea este prea indoctrinata pe partea religioasa.

- parintii care o credeau pierduta deodata au regasit-o, asa ca vor incerca sa o aduca langa ei si departe de tine.

- faptul ca ati trait niste restrictii impreuna, v-a apropiat foarte mult.

- faptul ca de trei ani nimic, doar joaca, ar trebui sa fie un semn mare de exclamatie asupra tipului de relatie. Cu alte cuvinte, exista diverse tipuri de relatii: de dragoste, fratesti, protectioniste, etc. A voastra... hmm... nu pare una de cuplu real. Daca vrei sa iti demonstrezi asta intreaba-ti majoritatea prietenilor tai cu relatii lungi, cum este la ei in relatie. Vei vedea ca est foarte diferit. Foarte.

Eu m-as bucura in locul tau (desigur nu vrei si nu poti acum, dar cu timpul vei intelege) cu privire la alegerea pe care a facut-o. Pt ca ai posibilitatea, acum, ca stii mai bine ce doresti decat acum 3 ani, sa gasesti o fata mai buna decat ea. Din toate punctele de vedere. Si acea noua tipa chiar exista.

In momentul in care plangi dupa cea veche, ar trebui sa mai iei in considerare si alte aspecte: de cate ori ai vrut sa o faceti si te-ai lovit de un refuz? Sau oral daca virginitatea e o problema?
Observi ca insist pe partea sexuala deoarece ea este un atribut important ce defineste o relatie de cuplu in comparatie de una frateasca sa zicem.

Ai fost ca o persoana care ai dat destul de multe pentru ea. Si totusi nu ai reusit sa ajungi la inima cu totul.

Fa-ti un bine: du-te si te bucura de situatie. Mergi mai departe. Este viata ta. Controleaz-o tu, nu lasa pe altii sa faca asta. Ieso din banda ta de comfort si treci la una mai buna.

Daca nu incerci sa faci niste schimbari in modul in relatia ta... atunci cand vrei sa le faci? La 40 de ani?

| IoanaPuppy31 a răspuns (pentru AlinAlin1994):

Nici nu o sa faceti sex vreodata, numai dupa casatorie cand vreti copii. Ea nu o sa danseze niciodata. Nu o sa mergeti la petreceri. Nu o sa ascultati muzica la volum. Nu o sa va distrati prea mult impreuna. O sa vina cu timpul cu predici de genul "Pocaieste-te ca (...)". Acuma abia descoperi cine is penticostalii. Te sfatuiesc sa o uiti si NU RENUNTA LA RELIGIA TA PENTRU NIMIC IN LUME.

| Elide a răspuns:

E grea despărțirea...înțeleg..nu o sa.ti scriu romane pe.aici ci doar esențialul..nu.i mai reproșa că i.ai dat bani sau că ai ajutat o atunci când a fost în "până" e foarte urat.o faci să se simta prost..in orice relație trebuie sa existe comunicare neapărat..trebuie sa vorbiți despre tot ceea ce va deranjează si sa ii spui mie nu.mi place 'aia' la comportamentul tau...sau a nu ești de acord cu unele chestii trebuie să spuneți ceea ce va deranjează că sa va revizuiți comportamentul și prentu ca o relație să funcționeze. pune.te și tu în locul ei acum că naa probabil îi este destul de greu să renunțe la religia și învățăturile din familie. daca relația va fi sa fie va continua daca nu NU.și să înțeleagă și ea că dacă tu o iubești și.ti va spune sa te omori pentru ea 'vorba vine' tu nu vei face asta.

| mazaroi a răspuns:

Eu nu cred ca trebuia sa ii spui sa treaca la catolicism sau ortodoxi si nici tu nu sa-ti parasesti religia.Eu imi caut fete doar daca sunt ortodoxe ca mine pentru ca penticostali etc au mai multe reguli decat noi.Nu pot sa faca multe.Eu nu stiu ce poti sa faci

| helpop a răspuns:

Sfatul cel bun va veni de la Domnul. Și dacă El tace, e semn că trebuie să treci la penticostali.