| Loxy2012 a întrebat:

Buna TPU... uitati eu am o mare problema si va rog sa nu imi spuneti ca trebuie sa vizitez un psiholog pentru ca nu vreau. Bunica mea care m-a crescut de la varsta de 1 luna pentru ca parintii mei nu m-au mai vrut (acum am 13 ani), eu ii zic mama si in fine, ea este foarte bolnava, are o vena a inima infundata si ii sa mai deschis o alta marformatie si are si cheaguri de sange din cauza tigarilor pentru ca nu vrea sa se lase de fumat, ea are 60 de ani si spune ca prin tigari se descarca, inteleg asta dar chestia este ca eu ma gandesc tot timpul daca moare ea, doamne fereste sau daca ii se intampla ceva eu ce fac? m-a gandisem la varianta de sinucidere dar nu pot face asta pentru ca sunt apropiata de dumnezeu si nu stiu ce sa mai fac, toata familia o ajuta cu bani si moral deci nu stiu ce-i lipseste, doctorul i-a dat niste pastile care cat de cat ajuta la circularea sangelui catre inima si acele pastile sunt 400 de lei dar totusi macar sunt cele mai bune. Deci spuneti-mi ce sa fac si cum sa o conving pentru ca am incercat prin toate metodel si nu stiu ce ma fac daca ea pateste si cel mai mic lucru. crying

Răspuns Câştigător
| mary4048 a răspuns:

Un fumator inrait nu se poate lasa usor de viciu.Iti spun asta, fiindca, desi am facut un infarct, dupa 3 zile de stat pe aparate la reanimare, primul lucru care l-am facut dupa aceea, a fost sa ma duc sa fumez o tigare.Au trecut 15 ani de atunci si uite ca inca traiesc..mai important decat fumatul, mi se pare ca ar fi situatiile in care ar avea emotii puternice cat si regimul alimentar..eu zic sa nu-ti faci griji ca in povestea cu drobul de sare..cu o boala cardiaca se poate trai, daca respecti cateva reguli. Ajut-o totusi sa mai reduca din ele daca fumeaza prea mult, scoate-o din casa si nu o lasa sa duca o viata sedentara si fi aproape de ea mereu..fi sigura ca va mai trai mult si bine! ..Sanatate si tie si bunicii!

Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai sunt și alte probleme pe care trebuie să le depășești, așa și acum.
Sinuciderea nu este soluția unei gândiri raționale!
Eu mi-am pierdut mama acum trei ani și jumătate, acum șapte luni l-am pierdut pe tata și nu m-am sinucis.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Spune-i ca daca te iubeste nu va mai fuma.
Spune-i ca daca Il iubeste pe Dumnezeu va avea grija de trupul care i l-a dat.
Spune-i ca daca vrea sa scape de viciu Dumnezeu ii va da si vointa si infaptuirea.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Loxy,

Inainte de a ajunge la decizii drastice, hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sinuciderea nu-i o soluţie,stai cuminte şi nu face prostia asta!
Trebuie să treci peste probleme, nu ai încotro, capul sus, vei reuşi, nu trebuie să te laşi.
Te pup!

| MayanMistica a răspuns:

Spune-i ca ai nevoie de ea.