| EastPole a întrebat:

vreau sa cititi cu atentie la ce am de spus. Am 14, sunt baiat si locuiesc in Anglia de 2 ani. Vreau sa fiu inginer. Louiesc in chirie cu 2 romani, cu unul care ma intelg ok, si cu celalalt nu prea. Faza e ca el are 30 de ani si lucreaza noaptea si se plange ca fac galagie uneori cand ma joc. De 6-7 luni a inceput sa bea si sa faca galagie in toata casa. L-am ignorat cat l-am ignorat pana cand mi-a sarit borsul. M-am dus la el si l-am rugat sa nu tipe in casa atunci cand asculta muzica. A zis "ce?" si eu i-am repetat. Apoi el a zis:"Iauzi, pl mea". M-am enervat si m-am dus la tata. El s-a dus jos si dupa cateva minute s-a intors si a venit la mine cu pretexul ca: "Da e bine cand fac eu galagie cand eu doarm?" Eu doar l-am rugat sa nu mai vorbeasca tare, pentru ca eu ma concentram sa fac un proiect. A zis ca mereu cand vin de la scoala fac galagie si ca il trezesc, dar e o minciuna pentru ca in timpul saptamanii nu ma joc. El zice ca el nu face galagie si i-am zis ca e ipocrit. Tata a venit si el i-a reprosat tatei ca noi ne comportam ca si cum ar fi casa noastra. (Practic, noi l-am invitat sa locuiasca aici sa platim chiria impreuna pentru ca e scumpa). Ei s-au dus jos si tata a inceput sa tipe si pe buna dreptate sa spuna ca el nu e sclavul lui pentru ca tipul nu ne ajuta deloc cu curatenia, vine de la servici si bea. Noi in ultima vreme il uram foarte mult. El cica vrea respect de la mine ca sunt mic, dar el nu da respect familiei noastre. Din fericire, nu s-a ajuns la violenta fizica, dar nu mai e mult. Faza e ca in ianuarie o sa ne mutam in alta casa(cumparata in rate) dar trebuie sa stam aici pana atunci. M-am saturat. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, dau funda!

Răspuns Câştigător
| munteanuionvictor a răspuns:

Trebuie să fii calm și să încerci să găsești o soluție de compromis. Să vorbești cu el când e treaz împreună cu celălalt coleg și cu tatăl tău.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai e putin pana in ianuarie si dupa aia ii zici cand pleci sugi belengherul

| mihai69 a răspuns:

Răbdare și... ce vrei tu, că tutun sper că nu folosești (încă).
50 de zile nu sunt așa multe...

| EastPole explică (pentru mihai69):

Stai liniştit că de fumat eu nu mă apuc. Amândoi băieții şi mama fumează, eu şi cu tata nu.

| Freya1 a răspuns:

Nu ai ce sa faci.
Daca nu vrei sa se ajunga la violenta fizica mai bine il lasi asa cum e pana va mutati.