| AndreeaStefania20 a întrebat:

Vreau sa va spun ca am avut o relatie de aproape un si jumatate in care au existat multe certuri si impacari vreau sa va spun ca certurile apareau din cauza mea, gelozia, ma certam din aproape orice.
In luna Ianuarie am decis ca fiecare sa o ia pe drumuri diferite, amandoi invatam la acelasi liceu, va dati seama cand ieseam in curte il vedeam pe holurile liceului si ne aruncam cate o privire de nici o secunda apoi priveam amandoi in parti diferite.
El si-a facut o relatie care a durat maxim 2 luni dupa care a mai avut o relatie dar nici aceea nu l-a tinut si eu mi -am facut o relatie cu un baiat care a durat maxim o luna pana i-am spus ce simt cu adevarat. Am ramas singura iar luna aceasta pe 9 mi-a scris fostul daca sunt bine, am inceput sa vorbim despre relatiile pe care le-am avut, mi-a scpus ca nu a mai putut continua relatiile pentru ca se gandea la mine, la noi pana si in ziua de astazi vorbim dar nu suntem impreuna, eu mi-as dori sa fim doar ca ii este frica ca poate iar vom avea certuri si mnah.
Vreau sa va spun ca i-a scris fosta lui iubita care i-a scpus ca nu il poate uita si isi doreste sa fie din nou impreuna, el i-a spus ca vorbeste cu mine si ca nu poate fi nimic intre ei doi, ea i-a spus ca nu ii pasa de mine si nu ma vede ca un obstacol si a spus ca va lupta pentru el.
Ieri fostul meu prieten a vorbit cu ea si i-a spus ca nu poate fi nimic intre ei pentru ca nu ii place deloc comportamentul ei si nu ii place deloc trecutul ei si doar o persona din trecut a adus-o in prezent (aceea fiind eu) am apreciat enorm.
Am observat ca astazi nu i-a mai scris doar ca am intr-un fel frica ca poate se va intoarce la ea, nu se stie niciodata ce se poate intampla.
Totusi ieri i-am adresat o intrebare:
Ce isi doreste el cu adevarat si mi-a raspuns ca el este ok si singur pentru ca nu il streseaza nimeni, nu are grija nimanui, dar mi-a spus ca ma iubeste si ca tine la mine dar ii este frica sa formam din nou un cuplu, dar totusi il simt ca are nevoie de iubire si de o relatie.
Va rog din suflet, as avea nevoie de un sfat. Ma gandesc ca daca lupt poate intr-o zi el va pleca la alta persoana si imi este frica ca voi suferi din nou, tin enorm la el si il iubesc, sa par indiferenta? Va rog ajutati-ma! Dau Funda! Multumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

O relatie care nu a functionat prima oara, nu va functiona niciodata!
Nu are nici un sens sa te intorci acoclo unde relatia nu a fost fericita pentru ca nu se va imbunatatii nimic, dimpotriva, vor fii intotdeauna discutii sia duceri aminte despre momente urate, rele, fosti iubiti/iubite samd.
Focusati-va pe carte ca oricum nu se poate avea nici o relatie acum, pe pandemia asta si gasiti-va alti iubiti, cand se va putea.
Iar tie iti pot da un singru sfat: invata din greseli si nu le mai repeta, pentru ca vei fii intotdeauna nefericita si vei suferii.
Gelozia este o boala psihica foarte urata, care distruge fericire, casnicii si rupe orice relatie sau legatura de incredere.
Invata sa iti folosesti creierul si sa judeci intotdeauna, inainte sa deschizi gura si sa jignesti, pentru ca uneori este atat de dureros, ca nu se mai poate repara nimic.

| AndreeaStefania20 explică (pentru Violleta2022):

Cam asa este..Iti Multumesc Mult!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da de ce nu vrea împăcarea că n-am înțeles?

| IsabelaIssa a răspuns:

Draga mea, înainte de a dori să continui relația cu el sau altcineva, trebuie să îți rezolvi problemele tu cu tine. Vindecă-te de gelozie, pentru că nu, nu este deloc normală, deloc benefică relației. Gelozia pornește de la neîncrederea în tine în primul rând, pentru că atunci când ai încredere în tine nu îți e frică de alta. Iar dacă el se va duce la alta, pierderea este clar a lui. Asta e o gândire puternică. De asemenea trebuie să te gândești că el chiar dacă este fidel, prin crizele tale de gelozie ori îl împingi să facă ce îl acuzi fără motiv, ori pleacă sătul de acuzații și certuri nefondate - ceea ce s-a și întâmplat.
După tot ce s-a întâmplat, tu îl vrei înapoi dar fără să schimbi nimic la tine, pornind cu acceasi gelozie și frică de a-l pierde, când știi clar că asta v-a îndepărtat unul de celalalt.
Ce să faci ca să îl ai înapoi? Trateaza-ti gelozia!

| Digikey a răspuns:

Omul s-a speriat de tine, deoarece cel mai probabil crede ca ai ceva probleme la mansarda.

| oz_1736 a răspuns:

Cu accese de gelozie si cearta mai mereu nici vecin cu tine nu as vrea sa fiu, impreuna cu tine nici mort. Tu decizi sa te desparti, tu vrei sa te impaci..., daca nu te schimbi viata ta probabil va fi cam asa: un barbat care s-a apucat de baut din cauza ta, iar tu te vei chinui aproape singura sa cresti cei 2 copii ai vostri

| gabriel2004o a răspuns:

Cauta un hobby ce sa iti preocupe tot timpul, du-te si fa-ti alti prieteni sau fa orice sa nu te mai gandesti la el ca tu nu o sa te poti schimba pentru el asa dintr-o data iar el nu o sa aiba rabdare sa te schimbi si o sa isi gaseasca pe alt cineva si tu o sa ramai cu buza imflata

| sokar a răspuns:

Ar trebuii sa îi spui că daca chiar te iubeste te va accepta asa cum esti, si app gelozia nu este un lucru rau este un semn ca tu chiar tii la acea persoana si de acea intervine gelozia.Pe scurt daca te iubeste te va accepta asa cum esti, daca nu asta e, pierderea lui