| Meu_Fumul_1998 a întrebat:

Bună tuturor. Am 20 de ani, o relație de 5 ani jumate, iar de când m-am mutat in alt oraș cu părinții mei, prietenul meu a plecat in UK pentru a strânge niște bani pentru viitorul nostru. Părinții mei sunt foarte stricți și nu au încredere in relația noastra, cred ca suntem niște copii însă am fost la el vara asta 2 săptămâni si mi s-a schimbat viața, felul cum e viața acolo, cum m-am înțeles cu el și chiar mi-as fi dorit sa rămân acolo însă am plecat acasa. Prietenul meu nu mi-a spus niciodată sa-l aleg pe el sau pe ai mei si m-am întors și acum ma gândesc ca vreau sa plec înapoi la el de tot fiindcă am trăit cu adevărat viața cu el iar când am ajuns înapoi acasă m-am simțit iar ca și cum as fi ajung intr-o colivie. Mi se rupe sufletul pentru părinții mei pentru că i-as lasă asa, fiindcă și fratele meu e plecat cu iubita lui, însă mai tare mă doare de mine fiindcă știu cât am suferit toți anii aceștia din cauza lor. Îmi puteți da niște sfaturi cum pot face vă rog? Ofer fundă multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La un moment dat, cu totii plecam. Indiferenet de loc. Este un lucru bun si un lucru rau. Dar aceste lucruri se intampla. Trebuie sa iti formezi si tu viata ta. Nu o lua ca pe un drept, ca pe un "merit" pe care il ai sau poti sa il alegi. Ia-o ca pe un adevar absolut. Trebuie si o sa faci asta. Indiferent de ce o sa faci. Asta este legat de schimbare.

Legat de iubitul tau si de parinti, trebuie sa faci ce te face pe tine fericita. Daca ambele lucruri te fac fericita. descopera ce te face si mai fericita de atat.
Nu ajungi in nicio colivie acasa, indiferent in locul unde te afli pe Pamantul asta, poti sa faci tot ce vrei. Ce s-a intamplat acolo acasa, ca te-au certat ai tai (sau cine stie ce au facut sa te simti rau), s-a intamplat pentru ca a trebuit sa se intample. Te-a dezvoltat sa fii asa cum esti acum. Altfel erai alta persoana si nu cred ca asta voiai.
Acum ca ai ajuns intr-un punct, ce o sa faci acum o sa stea iar la baza dezvoltarii tale. Poate ca asta este timpul si pentru aceasta schimbare. Poate ca trebuie sa pleci la iubitul tau.

Imi pare rau, ca noi nu putem sa iti zicem ce sa faci si sa nu iei de bun ceea ce iti spunem. Trebuie sa faci ce simti.
Gandeste-te altfel. Tu cand o sa ai copii, ce ai vrea sa faca? Viata ta este viata ta. Viata personala a ta cu partenerul tau, este viata personala. La fel a fost si cea a parintilor vorstri. La batranete o sa stai langa sotul tau, nu langa parintii tai sau langa copii.

Daca pleci nu inseamna ca nu te mai intorci la ei. O sa poti sa vii oricand vrei. Dar asta in cazul in care te hotarasti sa pleci acum sau oricand altcandva.

Nu te mai gandi la anii trecuti, da-i incolo. Cum am zis, ce a fost considera ca a fost pentru persoana care esti acum, special pentru a lua aceasta decizie si multe altele pe viitor happy

Iti doresc succes si o zi frumoasa in continuare!

| Meu_Fumul_1998 explică (pentru DoarBogdan):

Îți mulțumesc din tot sufletul pentru acest răspuns. Eu as pleca și mâine. însă îmi e frica de reacția lor.ii respect pentru tot ce au făcut și nu pot să plec pur și simplu să nu le spun însă și dacă le spun sunt in stare sa dea in mine sau sa ma țină cu forța, nu știu cum pot sa fac. Nu sunt niște oamenii cu care poți discuta... Ma doare însă nu mai pot sa trăiesc asa.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Meu_Fumul_1998):

Partea cu oamenii cu care nu poti discuta. o inteleg prea bine sad
Dar el a plecat in UK, si nu se mai intoarce in Ro prea curand, sau?

Indiferent de decizie, adica si daca pleci, peste ceva timp, o sa "te ierte" oricum. Asa fac parintii.

| Meu_Fumul_1998 explică (pentru DoarBogdan):

El a venit la mine de fiecare data când a avut concediu. Și ar dori sa ne facem la anul o casa aici însă. Știm ca dacă ne mutam aici ii vom avea pe ai mei pe cap. Eu îmi doresc sa merg la el fiindcă altfel e când suntem împreuna și nu avem pe nimeni pe cap. E o decizie care ma doare intr-un fel acum pe moment însă nu știu cum sa le spun sa înțeleagăsad

| DoarBogdan a răspuns (pentru Meu_Fumul_1998):

Verbeste cu iubitul tau inainte. El ce zice? Dar sa fie sincer. Ideea ca tu sa mergi la el. Pana la urma voi doi trebuie sa luati aceasta decizie. Trebuie sa aveti unde sta, sa aveti ce face, sa puteti sa va dezvoltati amandoi.

| Meu_Fumul_1998 explică (pentru DoarBogdan):

Iubitul meu este de acord sa plec el ma aștepta cu brațele deschise. Nu vrea sa ma pună sa aleg sau sa ma influențeze, decizia îmi aparține mie, însă el in locul mei ar fi plecat fiindcă pe el îl doare sa ma vada asa.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Meu_Fumul_1998):

Daca stati de 5 ani jumatate. cred ca il cunosti bine, astfel incat sa stai cu el si sa treceti peste orice cearta. Puteti incerca si asta.
Indiferent ce o sa faci, sper ca iubirea voastra sa ramana mereu si sa fiti fericiti ^^.

| Meu_Fumul_1998 explică (pentru DoarBogdan):

Am trecut peste multe, peste distanță, certuri, am stat și împreuna Și ne cunoast Și știm cum este... însă părinții mei mereu ne au pus bețe in roate și nu ne au lăsat sa fim Fericiți

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e viata buna pe termen lung printre straini. Rate prea mari si siguranta serviciului nu mai exista. Apoi se pierde casa si ramai cu organele atrofiate. Tot mai bine merita ceva in RO un oras decent in 5 ani se plateste locuinta sau 3 cum fac eu apoi o masina familiara in cazu tau si la munca. Prima oara sa vezi daca ramai cu el apoi vedeti restul

| Adry05 a răspuns:

Eu aș pleca în locu tău, sincer...
da nu te aștepta să fie totu mereu lapte și miere cum a părut atunci, adică omu era entuziasmat că ai venit, era mediu nou, era fericit să te vadă, dar cu timpul să știi că lucrurile se mai schimbă laughing)
IDea e că în țara asta oricum nu prea ai șanse să faci cine știe ce, așa că dacă ai o ocazie de genu eu zic să profiți... el vrea să se stabilească de tot acolo sau să stea o perioadă și după să se întoarcă?

| Meu_Fumul_1998 explică (pentru Adry05):

Am Mai stat împreuna. Vrem să rămânem acolo. El ar fi vrut anul viitor sa se întoarcă in țara la mine, sa ne facem o casa însă de când am plecat eu mi am schimbat părerea și îmi doresc sa fim doar noi 2. Fiindcă acolo o putem duce foarte bine și are un loc de munca foarte bun.

| Adry05 a răspuns (pentru Meu_Fumul_1998):

Păi clar e mai bine în străinătate, și noi vrem să plecăm dar noi deja stăm împreună din România deci știm ce și cum happy vezi numa să n-ai surprize neplăcute că e greu să fii în țară străină așa departe de ai tăi și cu virusu ăsta de nu știi cum se mai schimbă situația

| darrio2007 a răspuns:

Ai 20 de ani, esti majora, deci doar tu poti face asta, fara sa hotarasca parintii. Dar se pare ca prietenul nu prea te vrea, altfel ti-ar fi zis sa ramai acolo in UK. E greu sa-ti dau vreun sfat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te contactez azi cu o felicitare până la ora 23.59, promit.

| Freya1 a răspuns:

Daca lui ii e bine, ai si tu posibilitatea sa iti faci un viitor si chiar iti place la el nu cred ca ai de ce sa te mai iei dupa ai tai.
Copii ii faci pentru ai creste si a le da drumul sa zboare din cuib cand le vine vremea, iar daca ai tai acum 5 ani nu si-au pus problema ca tu esti cu un băiat nu prea au ce sa mai zică acum.
Tu trebuie sa faci cum simti si crezi ca e mai bine pentru tine nu pentru ei.

| RoCkKiD a răspuns:

Eu zic ca e viata ta si trebuie sa o traiesti pentru tine nu pentru ei. Daca le e greu le mai poti trimite bani.

Pana la urma ai 20 de ani, trebuie sa iti faci o viata a ta, nu are sens sa ramai langa ei pana la 40 de ani.

| Meu_Fumul_1998 explică (pentru RoCkKiD):

Ai dreptate. Ei o duc bine, nu este vorba de bani, însă de exemplu când am ajuns acasa de la prietenul meu mama mi-a spus "nu îmi mulțumești ca te am lăsat sa pleci la el"

| RoCkKiD a răspuns (pentru Meu_Fumul_1998):

O sa ai de ales candva. Stai cu ei si te freaca pana ramai fara nervi. Sau pleci de acasa, o sa muncesti sa te descurci singura, dar iti castigi libertatea.

| Endoryus a răspuns:

Parintii tai daca te iubesc, te iarta. Toti pleaca de acasa, nu e normal sa mori cu ei in casa. Trebuie sa vezi ce faci cu scoala /munca. Asta tu le stii mai bine. Daca poti pleca, pleaca. O sa fie greu la inceput dar o sa vezi ca dupa e cu totul alta viata in 2.