| Gabi_6377 a întrebat:

Buna tuturor.Am 22 de ani si am o relatie cu un baiat de 23.Am avut o relatie frumoasa dar cu timpul am ajuns sa ne facem rau unul altuia.Acum parintii nostri nu mai vor sa fim impreuna, toti sunt impotriva noastra si nu stiu cum o sa mai rezistam. Familiile noastre sunt total diferite ca si noi. El are numai 10 clase, eu am terminat facultatea, eu sunt satena, el e blond, etc.In fine, nu asta conteaza.Acum eu l-am ranit fiindca locuiam cu el si am plecat, l-am lasat singur caci nu ne mai intelegeam.Ne-am mai certat, dar acum nu mai raspunde la telefon.Ne-am intalnit si am facut dragoste, dar mi-a zis ca nu mai rezista sa avem o relatie asa tensionata. Vreau sa locuim impreuna singuri, pentru ca am stat cu parintii ambilor si nu e bine. Ce sa fac sa fim impreuna? Daca el nu ma mai cauta si s-a saturat sa o tinem asa?

Răspuns Câştigător
| Ady00pk a răspuns:

Ai spus ca "dar cu timpul am inceput sa ne facem rau unul altuia" e clar ca nu e vina persoanelor din jurul vostruhappy e simplu: nu mai e scanteia aia intre voi.relatia a cam subrezit eu iti spun ca nu o sa mai mearga multhappy tu de ce vrei sa fii impreuna cu el daca tot va certati?

4 răspunsuri:
| catalina_8997 a răspuns:

Eu zic sa mergi mai departe si sa il uiti chestia cu dragostea invinge mi se pare telenovelistica. Daca nu mai merge asta e fi tare si mergi mai departe. Oricum mai lasa-i un ragaz sa se gandeasca exact daca vrea sa lupte pentru relatia asta sau nu, dragoste cu sila nu se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citez unul dintre enunturile tale :
"Familiile noastre sunt total diferite ca si noi"
Comentariu :
1/ daca admit ca ai omis inserarea virgulei dupa cuvantul "diferite", atunci, potrivit zicalei "vorba pacatosului adevar graieste", inseamna ca -implicit- esti de acord cu acei "toti" despre care (ne) spui ca sunt impotriva continuarii relatiei...
2/ daca -asa cum presupun eu- ai folosit sintagma "ca si" in locul cuvantului "decat", atunci afirmatia ta capata cu totul alt sens, probabil cel dorit/gandit de tine; ori in cazul asta, imi permit sa constat ca, desi ai absolvit o facultate, sintaxa exprimarii este in suferinta iar cauza nu-i greu de inteles...
In baza acestor observatii (+ceva experienta de viata in care am intalnit cazuri asemanatoare), concluzia/parerea/ mea o poti lesne intui.

| Ane_1146 a răspuns:

Buna, Gabi!
In primul rand fa si imposibilul sa vorbesti cu el. Stati la o cafea, linistiti, de preferat la un bar, ceva. Si incearca sa va faceti ordine in idei. Incercati sa gasiti explicatii de ce nu mai merge bine relatia ca pana acum. Totul trebuie sa fie foarte calm, ca altfel va certati si mai tare. Spui ca sunt diferente intre voi. hmmmthinking asta este daca are 10 clase. Macar are un servici? Incercati sa strangti ceva bani, sa va mutati cu chirie amandoi. Sunt sigura ca o sa fie foarte greu la incepu, dar stii cum se zice"dragostea invinge". Sper ca te'am ajutat cu un sfat, desi nu sunt in masura pentru asta.:*.

| olegmarinaa a răspuns:

Buna gabi, daca e tot asa si nu-ti raspunde la tel inseamna ca vrea cu serios so terminati. e cel mai bine sa nu-l bagi in seama si sa incerci sati cauti pe altcineva nu are rost sa te chinui num tu pentru relatia asta, si el a dat dovada ink de copil daca nu se zbate pentru reltia voastra.fii tare si treci peste asta nu sau terminat baetii si nu-i da prea multa atentie lui daca ar incearca el sa vb cu tine ramineticel mai bine prieteni si atit. capu sus si nu suferi ca nu te merita