| KimBianca a întrebat:

As dori ca la aceasta intrebare sa imi raspunda femei/ barbati cu experienta, dar orice sfat e bine venit. Eu si prietenul meu vorbim foarte mult despre viitor, copii, cam tot ce tine de viitor. De o vreme am inceput sa discut cu mama mea despre venirea unui bebe si altele. Ea mi-a spus ca in general, la inceput barbatii sunt gelosi pe bebelusi, pentru ca sotii pica automat pe locul doi, iar bebelusul primeste mai multa atentie( evident). Eu nu consider asta, sunt iubiri diferite la urma urmei, dar dupa cum il stiu pe prietenul meu, ar fi foarte morocanos si mai razgaiat ca un copil. As dori niste sfaturi prin care aceasta " gelozie, invidie" sa fie evitata.

Răspuns Câştigător
| manuel72 a răspuns:

Ca sa nu existe invidia asta trebuie sa-l implici din prima clipa in viata copilului. Ofera-i sansa de a-i schimba scutecele, de a-l spala, a-l imbraca, de a-l plimba in carucior si ai sa vezi ca nu va fi deloc gelos.

20 răspunsuri:
| Picasso a răspuns:

Ideea este,"cred" ca atunci cand vrea sa fiti mai..., sper sa intelegi aceste puncte, sa nu fie deranjat de bebe, poate se gandeste ca il uiti, o sa uiti si faptul ca el sta acolo in pat cu jucaria umflata, si tu nu il observi!

| corbulalbrosu a răspuns:

Mama ta vorbeste prostii, daca ea a avut un asemenea sot asta nu inseamna ca sotul tau va fi la fel.Parintii de multe ori fac mai mult rau decat bine.Nu lua ca qdevarate toate zicerile mamei tale, ar fi cazul sa judeci cu mintea ta, stiind caracterul sotului tau. Punct.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Odata aparut plodul, TOTUL se va schimba intre voi, nu va mai fi la fel NICIODATA

| Maya2014 a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Tin sa-ti amintesc ca si tu ai fost odata "plod/oada". Daca nu stii ce vorbesti, abtine-te de la comentarii cat poti tu de mult.Habar nu ai cata bucurie aduce un copil in casa.

| SkyPilot a răspuns:

Nu am mai auzit de aceasta gelozie. La mine nu s-a intamplat. Faceti copilul din dragoste si il veti pune amandoi pe el primul.

| Xpressurself a răspuns:

Mama ta are dreptate. nu este chiar asa de grav insa nu vei mai dori sa faci dragoste cu el ca si inainte fiind obosita. unii barbati inteleg si se implica la fel de mult sa creasca copilul. altii mai copii decat copii lor mor de ciuda ca nu mai sunt ei buricul pamantului si nu ai chef de sex. se pare ca toti tatii au supravietuit happy

| Maya2014 a răspuns (pentru Xpressurself):

Scuza-ma,ai cumva copii? Pentru ca daca ai, pot intelege ca ai parte de un astfel de specimen, dar daca nu ai, sa stii ca e eronata gandirea.Copiii sunt o minune, sunt atat de dulci si de frumosi ca uiti de toate problemele.Nu este o lege sa nu poti avea relatii intime, ba din contra cu cat e mai rar, cu atat dorinta e mai mare.

| KimBianca explică (pentru Xpressurself):

La asta ma refeream laughing, oarecum... ca nu mai e el "copilul" in casa sa fie rasfatat, etc.

| Xpressurself a răspuns (pentru Maya2014):

Vezi tu KimBianca. exact de acest gen de gandire vorbeam. "cu cat e mai rar, cu atat dorinta e mai mare" spune cineva mai sus. dar e valabil pentru ea, nu pentru un barbat. barbatii sunt diferiti si au nevoi diferite. conteaza insa si faptul ca fiecare barbat este diferit. cum spuneam unii inteleg. altii isi cauta amante. tu fa-l pe al tau sa inteleaga. este vorba de transformari profunde ale femeii in mama si barbati in tati. nu toti reusesc.

| Xpressurself a răspuns (pentru KimBianca):

Depinde cat de matur e copilul din el. psihologic acel "copil" acumuleaza o maturitate si se opreste in momentul in care se termina copilaria. depinde cat de intensa si generoasa a fost copilaria.

| Maya2014 a răspuns (pentru Xpressurself):

Daca nu ai copii, nu-ti da cu parerea.Nu toti sunt cretini.Relatii sexuale poti avea oricand, atata timp cat stii sa iti imparti timpul. Daca unele nu stiu sa-si imparta atentia intre partener si copil, e problema lor.Cand ai copil nu ti se sfarseste viata.E o gandire tampita.Iti spun asta in calitate de mama.Pentru ambii parinti copilul are prioritate, dar ei isi continua viata in mod firesc.

| Xpressurself a răspuns (pentru Maya2014):

Daca ai citi mai atenta ai fi inteles ca asta spuneam si eu. dar cu alte cuvinte.
vreau sa te rog ceva?
nu ma mai deranja

| Maya2014 a răspuns (pentru Xpressurself):

Auzi copila, nu te mai da mare stiutoare cand nu ai experienta.Incearca sa tii cont de cei 7 ani de acasa daca ii ai.N-o face pe interesanta si citeste cu atentie ce ai scris.Ori tu vrei sa pari mai inteligenta decat esti. Daca parintilor tai le pasa doar de sex, tu nu mai erai acum, aici sa comentezi.

| e1xtz a răspuns:

Depinde cu care dintre prieteni vrei sa ai copilul, cu cel din Anglia cu care aveai o relatie de calvar, sau cel pe care l-ai lasat in RO, si ai fi vrut sa te intorci la el?
Poate este unul nou! in conditiile in care cu cel din Anglia nu ar fi potrivit cred, iar pe cel parasit ar fi o relatie reinodata, care in general nu mai este ce a fost.

| e1xtz a răspuns (pentru e1xtz):

Referitor strict la intrebarea ta, specialistii spun ca exista cazuri in care mamele devin fanatice, si nu mai acorda atentie sotului-familiei, si isi transforma energia intr-o obsesie pentru copil.dar speram ce nu este cazul...mi mai important mi s-a parut ce am spus mai sus.Cu cine faci copilul?happy

| KimBianca explică (pentru e1xtz):

Exista cazuri, deci nu e tot timpul asa, ma simt mai usurata. Nu cred ca e cazul, dupa cum am spus consider ca sunt iubiri diferite. Detaliile despre cu cine si cum nu o sa le fac publice, dar nu cu cel din Anglia, nu mai avem nici o treaba unul cu altul. Ce bine, nu-i asa? laughing Dar era o curiozitate pentru viitor, nu ma grabesc, dar consider ca un sfat si o informatie in plus nu strica.

| Maya2014 a răspuns:

Draga mea, eu si logodnicul meu avem o minunatie de fetita in varsta de 4 luni.Nu exista niciun fel de invidie sau gelozie din partea niciunuia dintre noi.Gandeste-te ca un copil e rodul dragostei voastre si nu va putea afecta relatia in niciun fel, ba chiar o va intari.Iti spun din proprie experienta ca ne iubim copilul enorm.Totul tine de cat de mult va doriti sa fiti impreuna. Iubirea de parinte e una si iubirea de partener e alta.Totul va fi bine.

| Futhakari a răspuns:

Orice sfat de la parinti e bun dar uneori tot trebuie sa faci ce vrei tu ca no nu suntem comunisti sa gandim ca ei, acuma daca copilu va fi in centru atentiei nai frica ca sotul nu va fi foarte afectat de acest lucru pana la urma va fi fiul/fica lui nu, se va obisnui daca asa sta treaba.

| nyty20 a răspuns:

Casatoreste-te apoi copiii

| KimBianca explică (pentru nyty20):

Evident. Dar ma intereseaza anumite chestii, care o sa ma ajute in viitor. Nu inseamna ca o sa fac copii acum :3