| ScapaMaDeEa a întrebat:

Aseara s-au certat rau parintii mei fiindca tata s-a imbatat. Nu e obsedat, dar tot ii place bautura si cam de 3-4 ori pe luna se imbata... O jignea pe mama si ea mi-a spus ca s-a saturat de 20 de ani sa pateasca asa. Desi cand ma infoi la tata si ii spun ca ne face rau etc, parca se simte cu musca pe caciula, tot timpul, eu si sora mea de 7 ani il facem sa asculte... laughing
A fumat 4 ani de zile, s-a lasat de 7 ani! Pentru ca si-a dat seama ca nu e bine( tot la insistentele mele). Pe mama n-o asculta, o face sa planga nu mai suport, va rog dati-mi un sfat cum sa-l fac sa nu mai fie asa? cryingPrecizez ca NU ne-a lovit niciodata, asta ar mai trebui...

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca te asculta pe tine atunci pune-l la punct oricum de alcool nu cred ca se va putea lasa asa usor

| darrio2007 a răspuns:

De 3-4 ori pe luna? Sa fii multumita de asta.Altii fac asta intr-o zi.Dar sa stii ca multi ajung la asa ceva si datorita problemelor de cuplu.Intreab-o pe mama ta despre asta.Ea stie mai bine aceste lucruri.

| TwixulDrept a răspuns:

Imi pare rau.Cred ca este oribil, si stiu ca atunci cand parintii se cearta noi, copiii, avem cel mai mult de suferit. Incearca sa vorbesti cu el, cand e "treaz" sa nu mai bea sau sa bea cu masura. Spune-i sa faca asta pentru voi pentru ca bautura nu-i face bine nici lui nici voua.Stiu ca toata lumea sune asta cu vorbitul dar alta cale nu prea exista.Bafta!♥

| ??c??? a răspuns:

Sa recunoastem de 3-4 ori pe luna nu e asa exagerat.Dar tinand cont cat de mult bea...eu nu prea pot sa-ti raspund deoarece nu am fost niciodata in situatia asta dar.un prieten de-al meu s-a aflat si el in aceeasi situatie. Iata cum a rezolvat-o.De cate ori ii spuneau ce facea cand era baut(vorbea urat, spargea farfurii)el nu ii credea.Asa ca s-au hotarat sa-l inregistreze pe telefon.Mama prietenului meu il "provoca"sa vorbeasca urat si sa faca tot felul de nazbatii ca sa-l inregistreze si sa-i arate cand e treaz.Zis si facut. Tatal sau si-a cerut scuze si a promis ca nu mai bea in asemenea hal.Acum nu stiu daca te-am ajutat, asta e doar un sfat care am auzit ca merge in cele mai multe cazuri.Multi prieteni si cunosiinte de-ale mele spun ca asa si-au "potolit"tatii.Nu prea am ce sa-ti mai spun decat mult noroc!winking

| ScapaMaDeEa explică (pentru ??c???):

Sper... Nu mai pot, se intampla da de cateva ori pe luna sa se imbete urat de tot, face foarte urat! sad Si oricum are un temperament agresiv tot timpul, asa e el mereu. Si eu sunt agresiva, ii seman foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatal tau e ok. Pacat de mama ta...

| Anonimuuuussssss a răspuns:

Stii cum e :Lupul isi schimba parul, dar naravul ba.Imi pare rau sa o spun dar putine persoane au scapat din patima alcoolului.Nu o sa se remedie ze curand.Succes in continuare!

| MadalinaElly a răspuns:

Buna sa stii ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta, dar nu ai ce sa faci lui tatal tau orce barbat se inbata decat sa ii explici sa nu mai bea dar nu cred ca o sa asculte, sa stii ca sa facea si tatal meu inainte cand eram mai mica dar acum ca am crescut nu mai face

| LondonAnn a răspuns:

Mare coincidenta ca si la mine mai face asa tata.Mama nu plange din cauza asta dar atunci cand tata se imbata e mare scandal in casa.Si eu ii zic lui tata sa nu mai faca asta, dar nu prea asculta. Din moment ce pe mama nu o asculta nicidecum eu incerc sa vorbesc cu el.Ai mei tot de 20 de ani sunt impreuna si mama cand se cearta cu tata, mama nu mai vorbeste cu el cateva zile ca sa se invete minte.Eu in fiecare seara stau cu el de vorba si ii zic tot felul de chestii ca nu mai vorbesc cu el etc. Oricum dupa mine si mama ta o sa rezista daca tot a rezistat 20 de ani, trebuie sa mai poata. Pune-o sa iti spuna toate problemele care le are si asa se va mai descarca in caz ca nu il ignora dupa ce se cearta sfatuieste-o sa il ignore. Spune-i tatalui tau ca poate sa mai bea si acasa si mai putin. Incet incet o sa se obisnuieasca sa nu mai bea din cauza ca tot il zapaciti. Asta se rezolva de la caz la caz e greu sa dai un sfat in situatii de-astea.Succes!

| LondonAnn a răspuns:

Ai mei tot de 20 de ani sunt impreuna si mama cand se cearta cu tata, mama nu mai vorbeste cu el cateva zile ca sa se invete minte.Eu in fiecare seara stau cu el de vorba si ii zic tot felul de chestii ca nu mai vorbesc cu el etc. Oricum dupa mine si mama ta o sa rezista daca tot a rezistat 20 de ani, trebuie sa mai poata. Pune-o sa iti spuna toate problemele care le are si asa se va mai descarca in caz ca nu il ignora dupa ce se cearta sfatuieste-o sa il ignore. Spune-i tatalui tau ca poate sa mai bea si acasa si mai putin. Incet incet o sa se obisnuieasca sa nu mai bea din cauza ca tot il zapaciti. Asta se rezolva de la caz la caz e greu sa dai un sfat in situatii de-astea.Succes!

| LaAURAa a răspuns:

Vorbeste si cu mama ta pentru ca probabil undeva exista o ruptura in comunicarea dintre ei doi si va afecteaza vizibil pe amandoua. este clar din ce povestesti tu ca tatal vostru va iubeste forte mult, si mama voastra! nu il invinovati pe el pentru ca bea, nu e alcoolic dac aface asta doar de 3-4 ori pe luna, incearca sa vb cu mama ta sa isi schimbe comportamentul fara de el si sa comunice cu el- nu cand acesta vine ametit acasa( atunci ar trebui nici sa nu ii vorbeasca, sa il ignore, nu sa faca ea scandal- e degeaba! adica nu face bine prin a reactiona isteric atunci! vorbeste si cu mama si cu tata. sau ia-o pe sora ta de mana si pe ei intr-o camera si spune clar raspicat ca asa nu mai vrei sa fie, nu mai vrei ca el sa bea, si mama sa urle... sa isi rezolve problemele de oameni adulti intre ei pentru ca voi doua nu vreti decat sa ii vedeti fericiti si mai ales sa va dezvoltati intr-un mediu echilibrat si linistit, plin de iubire si gingasie si vorbe frumoase! nu e vina ta sau a voastra ce se intampla, este o problema intre ei doi pe care doar ei o pot rezolva, dar cu calm, comunicand cu sinceritate! bafta

| ScapaMaDeEa explică (pentru LaAURAa):

Cred ca se cearta si din problemele financiare, de asta vine tata beat acasa...Si pornesc jigniri si plansete.Eu ma consum cel mai mult, plang foarte mult dar tata nu zice nimic atunci.Nu se uita la mine, simt ca ii pare rau dar ce sa-i fac? sad