| Simona_Ilinca_1999 a întrebat:

Bună tuturor! La chemarea prietenului cel mao bun si al tatalui sau, iubitul meu a plecat pe o insula din germania pentru a munci. Problema este ca atât prietenul lui cât și tatăl acestuia l au mințit. I a promis condiții și un salariu mare. A putut sa mă sune pe ascuns și plângând mi a zis ca mănâncă resturi și nu poate comunica cu mine și familia lui pana la sfârșitul lunii, nu are bani pt ca jumătate din salariu îl plătește pe cazare (și cazarea I s a zis ca este asigurata). Tatăl prietenului lui vine beat la serviciu, îi da comenzi și îl înjură și îl pune la lucru non stop..Mama iubitului meu nu m a crezut când i am povestit toate astea spune ca îl acopăr pt ca e un leneș și ea a împrumutat bani ca sa poată pleca. nu știu ce sa fac sunt disperata +că iubitul meu a semnat și un contract... vreau sa îl ajut sa plece dar nu știu cum...

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dacă e un idiot și nu pleacă de acolo și s-a dus în asemenea loc lăsându-te pe tine baltă. Își merită soarta.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Și încă una, tocmai a arătat că nu te iubește. Un om care iubește nu își lasă iubita, indiferent. Iubirea înseamnă sacrificii, ține minte.

| pufulescu a răspuns (pentru T0T):

Adica sa stea amandoi acasa si sa manance paine uscata? rolling on the floor

| T0T a răspuns (pentru pufulescu):

Mai bine să stea amândoi să mănânce pâine uscată decât separați și să mănânce pizza. Asta înseamnă iubire. Iubirea îți hrănește sufletul. Asta e cel mai important.

| ywar a răspuns:

Din pacate asta-i pretul pe care il platesc romanii care alearga in strainatate pentru un trai mai bun si ajung cersetori peste noapte. Cineva trebuie sa ia legatura cu consulatul roman de acolo si daca se descopera ca aia sunt escroci vor ajunge in spatele gratiilor.

| pufulescu a răspuns:

Daca e asa greu pentru el, sa plece. Il tin inchis sau ce se intampla exact? Sa faca cumva sa scape si sa ajunga la primul post de politie sau primul politist intalnit pe strada si sa povesteasca ce i se intampla. Va fi sigur ajutat, politia germana nu e ca cea romana. Nu e in defavoarea lui ca a semnat un contract si pleaca, ba din contra, angajatorul va avea probleme mari daca nu a respectat contractul.

| e1xtz a răspuns:

Germania nu are insule. daca are un contract sa gaseasca pe cineva care vb limba germana si sa reclame firma daca este asa cum sustine el.Sa fie barbat si mai infipt daca vrea sa se descurce, nu este loc pentru 'slabi' si intotdeauna se gaseste cineva sa profite. Ceea ce spui tu este tipic prin Europa, sunt cazuri si mai urate de atat...reala sclavie chiar

| Simona_Ilinca_1999 explică:

Nu are bani ca sa poată pleca. și este o insula câte aparține germaniei, borkum.