| hypothesis a întrebat:

Tatal meu a primit o oferta de munca in Anglia si, obligat de situatia destul de saracacioasa de aici, si-a luat inima in dinti si a plecat, avand desigur si sprijinul familiei (al nostru). Oferta de munca initiala* a fost in felul urmator: 9 ore de munca pe zi, 8 lire la ora si 5 zile lucratoare pe saptamana. Era super oferta, avand in vedere salariul si timpul liber (un week-end intreg in Anglia cui i-ar strica, chiar daca nu pentru asta s-a dus). Insa, cum am banuit, totul nu a fost asa cum s-a promis, si anume: trebuie sa lucreze 12 ore pe zi/6 zile pe saptamana, iar salariul de 6 lire la ora. Este evident faptul ca va munci foarte mult pt un ban. In legatura cu cazarea, alta problema. I s-a zis ca va avea cazarea asigurata, de fapt nu asigurata este cuvantul potrivit, ci nu va plati cazarea, insa nu i s-a zis ca va dormi pe o saltea, intr-o camera fara televizor si chiar in cladirea in care trebuie sa munceasca... Planurile nu s-au dat foarte mult peste cap, insa clar nu este cum ne asteptam si cum se astepta tata sa fie. Eu de aici din tara stau si ma gandesc ca saracul tata va trebui sa traga 12 ore in fiecare zi (exceptand una) pentru a face si el un ban cinstit.
Reiau ca sa intelegi mai bine la ce ma refer.Cum gandeam noi initial: ca va lucra 5 zile pe saptamana, 9 ore pe zi la salariul de 8 lire per hour. Ar fi venit un 1400 lire, ceea ce era convenabil.
Situatia, in fapt, este: 6 zile pe saptamana, 12 ore pe zi si 6 lire pe ora. Vine cca. 1700. Care-i rostul ca primeste cu 300 de lire mai mult, daca trebuie sa munceasca o gramada si in conditiile prezentate mai sus?

10 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cunosc si eu cateva cazuri de persoane care au plecat "la mai bine" muscand momeala unei oferte foarte avantajoase. Crede-ma, tatal tau a prins bine. Chiar daca este o diferenta de program, locul sau de munca este unul bun. Am avut o vecina care, terminand o scoala post liceala de asistente, a plecat tot in Anglia, convinsa fiind de salariul foarte bun, dar si de faptul ca i s-a promis ca ea doar va sta la birou si va face acte. Ajunsa acolo a nimerit intr-un spital de nebuni, job-ul ei fiind sa aiba grija de ei. Avea grija de ei in sensul ca ii stergea cand mergeau la toaleta, le dadea de mancare, etc. E greu sa faci asta cu un om normal, daramite cu un nebun. In fine, revenind la problema ta, nu inteleg de ce ai pus intrebarea asta. Ne-ai prezentat oferta pe care a acceptat-o tatal tau. Lucrul asta e bun, poate vazand ce ai scris aici, alti romani se vor gandi de 2 ori inainte sa plece in afara. Tatal tau iti spun eu, nu este vreun erou. Este doar un om cu capul pe umeri care are grija de voi. Au fost alti romani care au plecat de mai de jos si au avut mult mai multe de indurat. Faptul ca doarme pe o saltea, intr-o camera fara televizor, sa fim seriosi, nu-i asa rau.

| hypothesis explică (pentru AFR81):

Daca tu, din cele scrise de mine, ai dedus ca vrea sa-l fac pe tata "erou" (!?), tin sa-ti zic ca ai dedus prost.

| T0T a răspuns:

Britanicii sunt jegoși. Eu mereu aș prefera să fiu alături de familie și să nu fiu un sclav care muncește non-stop chiar dacă nu aș câștiga mulți bani. Ați luat o decizie proastă.

| hypothesis explică (pentru T0T):

In primul rand, trebuia sa va aduc la cunostiinta faptul ca a primit oferta de la un roman, care are lucrari prin Anglia si are nevoie de echipe de muncitori pe care ii distribuie la diversele activitati (in constructii).
Iar in al doilea rand, vreau sa-ti zic ca prima oferta era convenabila, nu trebuia sa munceasca chiar asa mult "ca un sclav" cum spui tu, iar salariul era atractiv pentru inceput.

| T0T a răspuns (pentru hypothesis):

Până la urmă a ajuns să munceacă ca un sclav, exact cum spun eu, departe de familie și în condiții praf pe o sumă pe care eu o consider mică pe cât muncește. O decizie foarte proastă. Dar dacă lui îi place așa și vouă vă place că nu e lângă voi e foarte ok, ce pot să zic eu.

| KamaSutra a răspuns:

Pentru început e bine, trebuie să pornească cumva. Și apoi după ce mai învață niște engleză poate căuta altceva

| pufulescu a răspuns:

Nu spun ca e normal ce se intampla, dar pentru inceput ( daca e prima data in Anglia ) este bine! Nu glumesc... pe de o parte e mai bine decat sa doarma in patul lui si sa ia 900 de lei iar pe de alta parte este o fereastra, o posibilitate. Acolo fiind, el poate sa invete cateva cuvinte in engleza, sa isi faca o cunostinta, sa afle care sunt posibilitatile si mai tarziu poate ajunge la un job normal, chiar bine platit, dupa ce a invatat limba si piata muncii.
Pana la urma care era alternativa? Cred ca tu cunosti saracia la fel de bine ca mine, nu e cazul sa explic cum se traieste in Romania.

| hypothesis explică (pentru pufulescu):

In constructii lucreaza, asta stie cel mai bine, nu cred ca se va "reprofila" pe altceva.

| pufulescu a răspuns (pentru hypothesis):

Ehe mosule, de constructii te vaiti tu? Stiu pe cineva care a plecat ca salahor, chiar nu stia sa lucreze in constructii... si acum e sofer pe betoniera, post unde acum 5 ani avea 2000 de lire pe luna si inca e acolo! Nu stiu ce salariu are azi, nu ne-am mai intalnit fiindca m-am certat cu fiu-sau, cel prin intermediul caruia l-am cunoscut. Si da! Si acela a plecat tarziu afara, la 39 de ani pentru prima oara fiindca avea 3 copii de crescut.
Stai linistit, asa cum ti-am mai spus pentru prima plecare salariul e foarte bun! Totul depinde de cum rezista si se descurca mai departe tatal tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu intrebi aici ca sa ce?
Taica-tau stie cel mai bine. Nu decidem noi ce e mai fair play acolo.
Din ce inteleg ti se pare cam chinuitor, chiar trist modul in care tata va aduce bani pentru familie. Intr-adevar, nu e lux. Dar in lipsa de altceva mai bun... macar ar merge o perioada. Insa the winter is coming...macar de abia acum incepea vara.