| Maria11010 a întrebat:

Buna tuturor! Ma adresez mămicilor și de ce nu, taticilor.
Am un bebe de 5 luni. De când am născut relația dintre mine și soțul meu nu mai este la fel ca și înainte.
Se culca cu mine o data pe luna și asta la inițiativa mea cu insistente.
Sa insist nu mai vreau pentru ca ma simt prost. Nu m-am rugat niciodată de un bărbat sa se culce cu mine.
Am tot făcut chestii, lenjerie sexi, lucruri care ar putea stârni o dorința, dar nimic.
Nu sunt pupata, mangaiata, alintata, iubita, apreciata, absolut nimic.
De când s-a născut copilul doarme separat, și când vine de la lucru nu sta cu noi, cu copilul vreo 10 minute pe zi și atât
Pur și simplu mi s-a luat de o singurătate. Sunt singura în 2...
P.S. am avut o sarcina super, corpul meu nu s-a modificat absolut deloc, sunt aceiași, deci nu asta ar fi un motiv pentru care sa zicem ca nu ar mai exista atracție.
Dacă a fost cineva în situația asta, sau nu neapărat, cineva în măsuță sa mi dea un sfat, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Hypefox a răspuns:

Nu este nici o scuza.
Ba chiar ar trebui sa fie si mai palpitant știind ca e bebe si trebuie sa profitați cat timp acesta este calm.
Nu te considera nebuna cand ție instinctul iti spune altceva.

Instinctul e acela care te face sa te simți inconfortabil. Daca in timp ce vorbești cu el iti lasa alta impresie din ceea ce-ți spune de fapt, acela este adevărul, ceea ce simți tu, si nu te minte sau sa găsești scuze.
Daca ar fi asa cum zice el, să-ți demonstreze sau să-ți vorbească mai mult

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil are pe altcineva de care este indragostit si cu care are si sex, ca nu-i nromal sa tragi de el, mai ales ca nu sunteti batrani, nu-i impotent si nu-ti mai arata afectiune.

| Freya1 a răspuns:

În primul rand trebuie sa abordezi situațiile pe rand. Spre exemplu sa încerci sa nu ii mai ceri sex.Pur și simplu greu ușor cum iti e nu mai faci asta sa vezi cum reacționează și cât sta fără.
Dacă o sa se pună bine el pe lângă tine pana la urma posibil sa fie doar un blocaj și atunci abordezi strategia asta, aștepți sa vezi cât de des vrea, cum se manifesta etc. Daca în schimb el nu se apropie de tine nici după ceva timp, rău îmi pare dar cel mai probabil si-a făcut alta relație cât timp ai fost tu însărcinată.

Treba cu copilul iar e o problema. Posibil ca el sa nu își fi dorit copii și de acolo și îndepărtarea de tine, și lipsa de afecțiune fata de copil.Prostia lui e ca,are impresia ca o data ce el nu se mai apropie de tine și de copil tu te vei satura iar el va rămâne liber și liniștit.Dar tu sper ca nu vei face asta în caz de despărțire,ba în contra, vei împărții custodia și ii vei aminti ca sunteți ambii părinți.
Părerea mea e ca ai putea vorbi cu o prietena sa te sune ca și cum ar fi o urgenta, sau sa mergi pana la magazin unde sa zăbovește mai mult și sa lași copilul cu el. Faci asta o data, de doua ori și dacă vezi ca tot rece e cu copilul sau nu își da interesul e clar ca nu si-a dorit copil si sotie și ar trebui sa te gândești la o mutare, o pensie alimentara și la cum o sa îți refaci viata după ce te vei vindeca.

| Hammurabi a răspuns:

Probabil o să doară ce am să-ți spun.
Nici un bărbat sănătos nu stă atât timp fără sex, când îl are la îndemână.
Bărbatul tău, cu siguranță se "depresurizează" în altă parte, de aia e "epuizat" și nu mai e interesat de tine.
E cu gândul prins în partea cealaltă.

| AliGab a răspuns:

Nu iti pot da un sfat din pacate pentru ca la mine era invers, in ciuda faptului ca aveam vreo 15 kg in plus fata de inainte de prima nastere
O fi avand vreo criza. Nu poti discuta cu el? Crezi ca te inseala?

| Maria11010 explică (pentru AliGab):

Îl cred în stare, și știu ca nu as afla sau dacă as afla ar fi greu pentru ca nu e prost. E genul care nu sta nici o săptămână fără, d apoi o luna.
Dar tot la fel spune ca de când cu copilul are un blocaj

| CleanHeart a răspuns:

Nu sunt mamica dar ori are o oboseala psihica că na un bebe plânge, îi oferi lui mai mult atenție logic și poate vrea sa stea liniștit dupa ce vine de la munca dar chiar și așa nu e o scuză și din contra o rezolvi când îți pasă, ori e un dobitoc care a uitat să își facă femeia fericita și nu profita să își facă amintiri cu ea și cu copilul lui dar nu mai insista și oferă-i indiferența chiar daca e foarte greu și vezi daca se schimba ceva, un bărbat când se îndepărtează prea mult trebuie lăsat în treabă lui fără sa pui presiune și dacă nici așa după o săptămână 2 nu se schimbă, la revedere, înseamnă că mă umbla și pe la alta casa.

| Robert2526 a răspuns:

Nu este nimic asa de anormal. Probabil chiar trece printr-un moment dificil. Ar trebui sa discuti cu el si sa incerci sa il intelegi. Puteti merge la terapie de cuplu. Nu te lua dupa astia care zic ca are pe alta ca nu asa se comporta un barbat care are pe alta! Este in mod evident ca din punct de vedere psihic are o problema. Discuta cu el, incearca sa intelegi exact ceea ce simte in legatura cu asta.

ps: o abordare de genul "ce se intampla cu tine, nu mai esti la fel, nu mai vrei sa o facem, te-ai schimbat" nu este tocmai constructiva. Sunt sigur ca si pe tine te-a schimbat venirea lui bebe, discuta cu el despre cum te-a schimbat pe tine, atat partile bune cat si partile mai putin bune, incearca sa te deschizi tu ca sa ii oferi si lui sansa sa o faca. Aveti nevoie doar de comunicare, apoi lucrurile vor reveni la normal

| Hypefox a răspuns:

Încearcă sa vorbești cu el daca faptul ca tu ai născut a schimbat ceva... Sau faptul ca ai fost însărcinată.

Sunt unele femei care la sarcina sunt foarte irascibile si le fac zile fripte la soti de se satura.

Ai cumva vreun sentiment ca te inseala sau ceva e bizar cu el?

Poate are el o gândire nasoala cav tu ai născut pe gaura aia si și-a luat ceva film si nu mai are intenția aceea sexuala.
De asta e important sa discuti sa vezi ce are si ce-l afectează sa mai fie stimulat sexual.

Poți să-l supui si la o proba.

Să-l iei pe neașteptate si sa vezi cantitatea de s**rma. Cu cât e mai putina cu atât a facut ceva in lipsa ta sau a fost pe undeva.
Daca e totul okay înseamnă ca e ceva psihologic. Faptul ca e tătic sau ca trebuie sa stai cu bebe si depinde de tine etc.

Faza cu proba este o extrema doar daca crezi ca vine dr la alta femeie si poți să-l încerci si de aici iti poti da seama daca s-a golit altundeva.

Căci unui bărbat ii trebuie vreo 4 ore bune să-și încarce bateriile la loc.

| Maria11010 explică (pentru Hypefox):

El spune ca de când cu bebe are un blocaj. Ca el nu poate face nimic atâta timp cât știe ca copilul e în camera cealaltă. Mie mi se pare o scuza, sau sunt eu nebuna?

| Maria11010 explică (pentru Hypefox):

Mai în gluma sau mai în serios mi-a spus ca el se masturbează. Cum poți sa stai sa o freci când știi ca în cealaltă camera sunt eu. Cum sa prefere mai bine asta decât sexul?

| Hypefox a răspuns (pentru Maria11010):

Bună!
A recunoscut un adevăr pe jumătate.
Cred ca are pe altcineva dar nu putea să-ți zica direct si aparent iti vinde gogoașă cum că s-ar fi mastur*at... De ce nu te-a chemat să-l ajuți?

Eu zic sa reconsideri un pic relația care o ai cu el, stiu ca e greu, e un copil la mijloc, dar mai bine sa fi bine sentimental fara relație si iti crești copilul linistita si găsești pe cineva care sa te adore, sa te iubească si sa fie un adevărat tată pentru copil decât tatăl biologic care nu-și însușește rolul de tată si soț.

| VoidEternal a răspuns (pentru Maria11010):

Si sotia mea a fost inhibata de prezenta copilului. Nu cred ca e ceva neobisnuit dar dupa o vreme ar trebui sa treaca. Lucrurile se aseaza. 5 luni nu e cine stie cat timp.

| VoidEternal a răspuns (pentru Hypefox):

Hai sa nu tragem concluzii asa de transante. Pana la urma nu ai de unde sa stii daca el minte pe jumatate, deloc sau in intregime. Fiecare gandeste diferit cand vine vorba de lucrurile astea. Poate ii e si lui rusine de faptul ca se masturb34za si atunci cum crezi ca i-ar trece prin cap sa o cheme pe ea o sa-l "ajute".

E usor sa ii zici "cauta-ti pe altul", si vad ca toata lumea arunca cu usurinta genul asta de afirmatii. E suficient sa te uiti doar pe TPU ca sa vezi cat de multi tineri au probleme in a-si gasi un partener decent.

Venirea unui copil schimba complet dinamica unei relatii, nu ai cum sa eviti asta, e absolut necesara o perioada de acomodare, divortul la 5 luni de la nastere e o greseala mare din punctul meu de vedere. Rabdarea e vitala pentru a trece peste situatii de genul.

Cum ziceam si mai sus, in cazul meu sotia mea a fost cea inhibata de prezenta copilului si a fost nevoie de mai mult de un an, aproape doi pentru a ajunge la un echilibru. Daca as fi renuntat atunci crezand ca "e gata, asa va fi mereu de-acum", nu mi-as fi iertat-o niciodata mai ales pentru impactul pe care l-ar fi avut divortul asupra copilului, pentru ca acum lucrurile merg foarte bine.

Stiu ca toti ne dam doar cu parerea dar parerile noastre influenteaza uneori mai mult decat ne dam seama deciziile pe care le iau cei care pun intrebarile. Deci asa cum spun englezii "exercise caution" atunci cand oferi un sfat.

| Hypefox a răspuns (pentru Maria11010):

Nu este nici o scuza.
Ba chiar ar trebui sa fie si mai palpitant știind ca e bebe si trebuie sa profitați cat timp acesta este calm.
Nu te considera nebuna cand ție instinctul iti spune altceva.

Instinctul e acela care te face sa te simți inconfortabil. Daca in timp ce vorbești cu el iti lasa alta impresie din ceea ce-ți spune de fapt, acela este adevărul, ceea ce simți tu, si nu te minte sau sa găsești scuze.
Daca ar fi asa cum zice el, să-ți demonstreze sau să-ți vorbească mai mult

| NeaNicu78 a răspuns:

Salutare Maria, in primul rând ma interesează vârsta ta si a lui si dacă locuiți doar voi 3, apoi pot să-ți dau un sfat.

| Maria11010 explică (pentru NeaNicu78):

Eu 22 el 25. Avem casa noastră, locuim singuri cu bebe. Avem toată intimitatea

| randy93333 a răspuns:

Ai încercat sa-l pui sa-ti faca oral? Poate de aici o sa-i vina și pofta

| ganeamariandumitru a răspuns:

Trebuie să mai ai răbdare. E tatăl copilului tău și cel mai bine e să tratezi problema cu calm și diplomație.

| Daniiiy823 a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine este sa vorbesti cu el despre chestia asta. Si pentru el s-a produs o schimbare, poate a intervenit un soi de gelozie de cand ai nascut. Faptul ca bebele necesita mai multa atentie fata de un adult. Problema este ca nici cu copilul nu petrece foarte mult timp, nu isi arata afectiunea deloc? 10 min mi se pare foarte putin. Si el trebuie sa participe la cresterea lui, are nevoie si de mama si de tata. Incearca sa vorbiti despre problemele voastre, spune-i care sunt dorintele tale, ceea ce te deranjeaza si incurajeaza-l si pe el sa faca asta... poate totusi nu este ceea ce crezi si se rezolva prin comunicare de ambele parti.