| Meu_Fumul_1998 a întrebat:

Bună tuturor. Vreau sa aleg și am nevoie de o părere va rog. Părinții sau iubitul meu de 5 ani jumate? M-am saturat sa fiu jucăria lor la 20 de ani. Intr-un fel ma doare sufletul pentru ei, fiindcă sunt părinții mei însă mai tare ma doare pentru mine, fiindcă știu cât am suferit in ultimii ani din cauza lor. Mulțumesc mult

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar nu alegi. nu este ca si cand nu mai vezi o persoana sau cealalta. Nu te pune nimeni sa alegi. Poti sa fii cu ambele "tipuri" in acelasi timp.

Ti-am mai spus parerea mea si ti-am zis parca si ca nu putem sa te ajutam mai mult de atat. Fapt confirmat pentru ca intrebi iar asta. Dar este ok.

Deci, poti sa mergi la iubitul tau si puteti sa va intoarceti oricand vreti in tara. Parintii tai nu o sa rupa legatura cu tine, pentru ca sunt parinti si ma astept sa fii singura la parinti.
Sau poti sa stai cu ai tai pana vine iubitul tau in tara si va mutati impreuna si tot va vedeti parintii. Dar deja. de 5 ani, ar fi frumos sa stai cu el happy

Deci, decizia e a ta, nu a noastra. Numai nu uita, ca nu pierzi pe nimeni, orice ai face.

| Meu_Fumul_1998 explică (pentru DoarBogdan):

Sincer. Părinții mă vor ierta ei odata și odata însă...in aceasta relație de 5 ani chiar mi-as dori sa fac și eu acest pas pentru amândoi, fiindcă și ar dori și sa ma ceara sa fim împreuna, și știm clar ca dacă vom sta in țara părinții mei vor încerca sa ne controleze. Părinții mei au impresia ca ii părăsesc de aia și nu inteleg de ce fac chestiile astea. Sunt 5 ani de zile și nu îmi doresc sa rămân lângă ei pana la 30 de ani, fiindcă ei cam asa ar vrea. Când am ajuns acasa de la el mi-a spus "dar nu îmi mulțumești ca te am lăsat sa pleci" ceea ce a fost chiar penibil

| DoarBogdan a răspuns (pentru Meu_Fumul_1998):

Da, dar mentalitatea lor nu poate fi schimbata. Nu mai incerca sa o intelegi. Las-o asa.
Deci stii ce ai de facut atunci big grin
Bafta!

| Meu_Fumul_1998 explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc din suflet. Știu ce am de făcut?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Meu_Fumul_1998):

Evident ca stii. Nu te mai gandii la resentimente, ce lasi in urma. nu lasi nimic in urma. Doar te dezvolti. Fa acest pas.

17 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Mutate cu iubitul tău.

| cristimihailov a răspuns:

Poti sa detaliezi un poc ce inseamna ca ai suferit din cauza parintilor tai?

| Meu_Fumul_1998 explică (pentru cristimihailov):

Ani de zile... părinții mei m au ținut numai in casa,nu am putut și eu sa ies mereu mama mă sună,vrea sa ii trimit poze unde sunt și când eram cu prietenul meu... au așteptări foarte mari de la mine,cu toate ca am dat și la medicina însă tot o aud cum îmi spune "nu am motive sa fiu fericita " nu ii voi mulțumii niciodată. Mereu certuri din nimicuri, urlete, uși trântite. Mereu când plâng parca își bat joc de mine Numa îmi spun "pisi ochii atâta știi sa faci". Nu mai pot sa stau asa, mi se duce viața și eu simt ca nu am realizat nimic, măcar sa fiu lângă omul pe care l iubesc și ma iubește

| cristimihailov a răspuns (pentru Meu_Fumul_1998):

Nu imi permit sa te judec, dar de departe se vede ca tu permiti ca asta sa se intample... si de asta ai parte.

| xerxes1 a răspuns:

Puiul pleaca din cuib cand invata sa zboare si nu mai intreaba pe nimeni.

| Endoryus a răspuns:

Mai pui de 15 ori aceeasi intrebare? Sau iti trebuie 7 ani sa te decizi ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa o varsta nu e Ok sa mai stai cu parintii, si u ai varsta aia.
Parintii is pe alta mentaliate, generatiile ar trebui sa locuieasca separat

| mdc98 a răspuns:

Este viata ta, nu trebuie sa te conduca parintii la varsta asta, sau sa te lasi influentata de ei.

| Raizen07 a răspuns:

Părinți (cei buni) întotdeauna vor cei mai bun pentru copilul lor!
Trebuie sa te gândești înainte de toate, te vezi peste 10 ani tot împreună cu iubitul tău? S-a schimbat ceva în relația voastră? În bine sau în rău?
Eu, personal, am rămas cu femeia ci care, m-am și căsătorit, avem 2 copii împreună deși părinții mei și socrii sau opus!
Dacă va iubiți o sa rezistați, dar explica-le părinților, cu calm, sa nu spui ceva ce ai putea regreta mai târziu, ca va iubiți și doriți sa va începeți o familie!
Apropo, după 5 ani trebuia sa apară inelul de logodna!
Bafta

| Meu_Fumul_1998 explică (pentru Raizen07):

Daaa. Ma văd împreuna cu el Și chiar ne dorim sa facem pasul acesta. Sunt inca"micuța" intr-un fel de aia nici nu ne am grăbit am spus sa vina totul de la sine noi stand mai mult la distanță am vrut sa stam și împreuna sa vedem cum e viața noastră împreuna dacă ne potrivim și a fost chiar superb, de aceea nu as mai vrea sa plec de lângă el. E omul potrivit și a înțeles timp de 5 ani și încă înțelege orice, și faptul ca părinții mei sunt asa și a avut mereu răbdare. Multumesc pentru raspuns

| Raizen07 a răspuns (pentru Meu_Fumul_1998):

Mergi mai departe, fără frica!
O sa aveți multe greutăți in fata dar dacă sunteți sinceri unul cu celalalt o sa reușiți!
O viata frumoasa împreună să aveți!

| Wokqndjd a răspuns:

Părinții intotdeaua familia intotdeaua!

| Holiday a răspuns (pentru Wokqndjd):

"Părinții intotdeaua..."

Da mah, stai dupa fusta ma-tii pana la 40 de ani...

"... familia intotdeaua!"

Pai tocmai, familia ei va fi cu tipul ala (sau cu altul, nu conteaza), nu cu parintii ei.