| FloareaLotusuluiAlb a întrebat:

Buna va rog mult sa ma ajutati pai povestea este ca ieri a sosit un coleg nou si il pla enorm de mult doar ca nu am curajul sa ii spun pe mine ma cheama Cristina si pe el Cristi/Cristian azi am vorbit foarte mult cu el si am batut palma doar ca problema este ca prietena mea cea mai buna Andreia il placea si ea mult dar nu stiu ce sa mai fac oare daca ii spun ca il plac si o sa fie cu mine nu o sa mai fiu prietena cu Andreia chiar nu mai stiu ce sa fac va rog ajutati-ma si nu nu merge ideea sa vorbesc cu el pentru ca imi este stiti voi dar nu stiu ce sa mai fac pur si simplu mentionand ca sunt in clasa a 8a si am 16 ani dar nu stiu ce sa fac pentru ca Andreia eu si ea ne spunem totul dar mi-e frica sa vorbesc cu el pentru ca atunci eu si Andreia nu vom mai fi prietene va rog ajutati-ma
sad

Răspuns Câştigător
| MaryLaury a răspuns:

Zici ca a venit ieri colegul nou, si cand a avut timpul sa-l placa Andreia si sa vorbeasca cu el, poate doarii place cum arata atat, tu inceraca s-o intrebi daca ii place sau doar i se pare dragut, dacaa ii place atunci, ce conteazza, conteaza ce gandeste el, daca te place pe tine, nu pe ea atunci vorbeste cu el,,, iti gasesti alta prietena sau va accepta si ea, tu nu trebuie sa te uiti la ea ca-i place de el, nu trebuie sa renunti la ceva ce iti place pentru altcineva, mai ales daca lui ii place de tine.

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru MaryLaury):

Multumesc mult

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru MaryLaury):

Multumesc mult pentru raspuns happy

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru MaryLaury):

Hey nu am observat asta pana acum poti sa iti dai raspunsuri singur big grin

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cristina, in primul rand nu trebuei sa-i mentionezi baiatului, sub nici o forma ca-l place si colega ta Andreea.
Fii desteapta dar si diplomata, zambeste-i frumos, vorbeste-i placut, ajuta-l sa se integreze in clasa, ajuta-l cu explicatii, dar nu i te baga in suflet, baietilor le plac fetele feminime, blande, bune, cuminti si nebagacioase.
Inca un sfat, nu-i spune Andreei nimic din ce vorbesti tu cu baiatul, spune intotdeauna ca el dorea informatii despre ore, cursuri, scoala, generalitati. Nu o repezii nici pe ea, ca sa nu-si faca impresii ca-i ascunzi ceva. Evita pe cat poti sa discuti cu ea despre acest baiat, schimba subiectul, ori inventeaza un motiv ca sa pleci, fa tot posibilul sa nu o alimentezi cu nici un fel de informatie despre baiat, mai ales daca zici ca-ti place atat de mult de el.
In final, va fi oricum decizia lui pe cine place, dar evita sa ti-o aprinzi in cap pe colega asta.

| 4StarLight a răspuns:

Se întâmplă să îţi placă unii colegi,dar uneori sunt sentimente care la simţi pe moment!
Ai răbdare o perioadă până ajungi să-l cunoşti mai bine, ca să fii sigură de ceea ce simţi!
Vorbeşte şi cu prietena ta despre asta dar nu acum, mai lasă o perioadă să vezi ce simte şi ea, dar fără să-i spui de ce o întrebi! Dacă ea îţi spune că în continuare îi place, atunci ar fi bine să-i spui, să vedeţi cum faceţi!
Şi mie mi s-a întâmplat la fel cu o prietenă, sa ne placă acelaşi băiat, dar mi-a spus şi după o lună când am întrebat-o deja nu o mai interesa!
Totul se va aranja de la sine, dacă nu va fi ăsta, va fi alt băiat, iubirea doare dar trece la un moment dat!

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru 4StarLight):

Pai si ea simte la fel dar noi ne spunem totul asa ca i-am spus si a recunoscut si ea si nu s-a suparat

| 4StarLight a răspuns (pentru FloareaLotusuluiAlb):

Mă bucur pentru tine! happy
Vezi că s-a rezolvat până la urmă, chiar mai repede decât credeam!? Contează că a înţeles, ai reușit să îi spui și ea a dat dovadă de calităţile unei prietene adevărate!

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru 4StarLight):

Da a fost o idee buna sa ii spun multumesc ca mi-ai dat acest sfat de la inceput altfel nu stiam ce sa fac

| Tarcea_Nicoleta_1979 a răspuns:

Daca iti place cu adevarat(nu doar cum arata) du-te si vorbeste cu el iesiti cu mai multi prieteni.

| TeodoraLllll a răspuns:

Clasa a8 a? 16 ani? Îl placi mult de ieri? Uau!