| anonim_4396 a întrebat:

Vărul meu m-a rugat să fiu domnișoară de onoare la nunta lui, însă iubitul meu (cu care am o relație de 2 ani) nu acceptă să fiu domnișoară de onoare la nuntă, pentru că va trebui să dansez cu alți băieți, pentru că voi avea un alt partener în afară de el, chiar mi-a spus că se va despărți de mine dacă aleg să fiu domnișoară de onoare la nuntă pentru că nu-mi pasă de el și de sentimentele lui. Ce să fac acum? Ce să aleg? Mi-e greu să-mi refuz vărul deoarece îmi e foarte apropiat, am copilărit împreună, dar în același timp, aș vrea să nu se supere nici iubitul meu. Ce aleg?

Răspuns Câştigător
| crud a răspuns:

Sa inteleg ca, in acesti 2 ani, tu nu ai avut voie sa dansezi cu nimeni altcineva si ca stai sub santajul de forma "ne despartim daca faci asa ceva"? Este groaznic. Asta nu este dragoste. Ca sa raspund la intrebarea ta, eu o sa-ti spun ca, pentru mine, cea mai importanta este familia. Daca la nunta varului tau vine strainul asta, pe care tu-l stii de doi ani si-ti spune ca nu ai voie sa dansezi cu altcineva, atunci, problema pe care tu o vei avea in viitor va fi cu mult mai grava.

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Si a facut din apa vin si a spus beti si inveselitiva https://ro.wikipedia.org/wiki/Nunta_din_Cana_Galileii

voi traiti asa vieti triste, voi credeti ca si rasul este pacat,practc mereu trebuie sa suferi,sa plangi, sa iti blestemi viata, sa fi trist, depresiv, unde scrie ca dansul este pacat? la evrei se danseaza la nunta si se bea, nici in alea 600 de porunci ale lui iahve nu se pomeneste ca dansul este pacat

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

"Să laude Numele Lui cu jocuri, să-L laude cu toba şi cu harpa!" - Psalmul 149:3 - şi "Lăudaţi-L cu timpane şi cu jocuri, lăudaţi-L cântând cu instrumente cu corzi şi cu cavalul." - Psalmul 150:4 -

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Nu spun că dansul ar fi rău; dar nici pe departe nu seamănă cu cel pe care ni-l descrie Biblia.
Ca să ai o mică idee despre diferența dintre creștini și necrestini:
"Între întrunirile urmaşilor lui Hristos pentru recreere creştină şi reuniunile lumeşti pentru plăceri şi distracţii va exista un contrast evident. În locul rugăciunii şi al Numelui lui Hristos, împreună cu lucruri sfinte, de pe buzele celor din adunările lumeşti vor fi auzite râsete fără rost şi conversaţii mărunte. Ideea este să avem în general un timp de calitate. Întrunirile noastre trebuie să fie astfel organizate, iar noi să ne purtăm astfel, încât, atunci când ne întoarcem acasă, să putem avea conştiinţa curată faţă de Dumnezeu şi faţă de oameni. Să avem conştiinţa că nu am rănit în nici un fel pe nimeni şi nici nu am avut o influenţă dăunătoare asupra cuiva.
Mintea firească înclină spre plăcere şi satisfacerea de sine. Politica lui Satana este aceea de a căuta să umple mintea oamenilor cu dorinţa după distracţii lumeşti, pentru ca ei să nu aibă timp să se întrebe: "Cum stau cu sufletul meu?" Iubirea de plăceri este molipsitoare. Abandonată acestui sentiment, mintea aleargă de colo - colo, într - o căutare de ceva distractiv. Ascultarea de Legea lui Dumnezeu contracarează această înclinaţie şi ridică bariere împotriva lipsei de sfinţenie. - Counsels to Parents, Teachers and Students, 336, 337.SCT 386.1
*****SCT 386
Tinerii trebuie să nu uite că au de dat socoteală de toate privilegiile de care s - au bucurat, de folosirea timpului şi de folosirea capacităţilor ce le - au fost date. Ei se pot întreba: "Dar noi nu ne distrăm şi nu ne recreem? Trebuie numai să muncim şi iar să muncim, fără nici o variaţie?"SCT 386.2
Orice distracţie în care vă puteţi angaja, cerând, în credinţă, binecuvântarea lui Dumnezeu pentru ea, nu va fi periculoasă. Dar orice distracţie care vă ia posibilitatea de a vă ruga în taină, de a vă închina sau de a merge la biserică nu este sigură, ci periculoasă. - "Counsels to Parents, Teachers and Students, 337.

Căsătoria este de la Dumnezeu; chiar și muzica. Dar aceasta de pe urmă este discutabilă.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Desi ortodoxi sunt necrestini, pagani, diavoli si voi sfinti

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

"Desi ortodoxi sunt necrestini, pagani, diavoli si voi sfinti."
Nu despre asta vorbesc. Pentru că și în bisericile ortodoxe și altele sunt oameni care trăiesc chiar mai plăcut înaintea lui Dumnezeu.
Tot ceea ce desparte sufletul nostru de Hristos este păcătos. Noi ne-am obișnuit să trăim în felul acesta și fără Duhul Sfânt niciun om nu poate discerne lucrurile spirituale, și nici nu ar putea să iasă de sub puterea firii pământești.
Nimeni deci nu este mai presus sau mai prejos decât altul. Toți avem nevoie de Hristos ca să fim mântuiți, salvați din starea aceasta în care toți ne-am născut.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Dar voi pocaiti il considerati pe papa diavolul, de ce faceti propaganda intr o tara crestina_

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Nu omul este diavolul. Problema este mai grava de atat. Era bine sa fi fost un om; dar nu este. Problema este tot sistemul papal. Toata invatatura lor si sistemul de inchinare. In biserica catolica sunt oameni sinceri, flamanzi si insetati dupa neprihanire, dupa cunostinta de Dumnezeu. Dumnezeu ii va scoate de acolo la vremea stabilita de El.
Cel mai mare reformator al umanitatii, Martin Luther, a fost preot in biserica catolica. El era sincer in cautarea lui dupa cunoasterea adevarului, dupa Dumnezeu, si credea cu tarie ca biserica catolica a fost instituita de Dumnezeu. Numai dupa ce a cercetat Scripturile a cunoscut adevarul si s-a impotrivit invataturilor catolice.

Cat despre tara noasta, numai crestina nu este.
"Caci de la cel mai mic pana la cel mai mare, toti sunt lacomi de castig; de la proroc pana la preot, toti insala." (Ieremia.6:13)
"Toti sunt niste razvratiti, niste barfitori, arama si fier, toti sunt niste stricati." (Ieremia.6:28)
"...Daca au de muscat ceva cu dintii, vestesc pacea, iar daca nu li se pune nimic in gura, vestesc razboiul sfant." (Mica.3:5)
Cum poate ca Romania sa fie o tara crestina cand pe plan internatinal suntem cunoscuti ca o tara corupta? Faptele noastre vorbesc impotriva noastra. Nici pe departe nu suntem crestini. Nici macar invataturile BOR si ale bisericii catolice nu sunt sanatoase. ("Babilon" inseamna amestecatura de invataturi bune cu cele false); invataturi care vorbesc impotriva lui Dumnezeu. Aceste biserici sunt vrajmase lui Dumnezeu; dar nu pe fata. "Daca au de muscat ceva cu dintii, vestesc pacea, iar daca nu li se pune nimic in gura, vestesc razboiul sfant." (Mica.3:5) Preotii ambelor biserici vor trece la amenintari "daca nu li se mai pune nimic in gura".
Interesul lor este cel material; ei nu cauta binele poporului. Daca cineva cauta binele poporului roman, este doar atat cat poporul isi va putea aduce contributia in visteriile lor.