| GennEuu a întrebat:

Buna sad. Vreau sa-mi dati cateva sfaturi. Mie majoritatea imi reproseaza faptul ca sunt "rea"si ca ma pun mereu pe primul loc si ca niciodata nu ma gandesc la prietena mea cea mai buna. Ea nu e fraiera, doar ca in relatia noastra de prietenie ea nu se impune. face mai mereu ce zic eu straight face. Si fostul meu prieten ii tot spune ei ca ii pare rau de ea, cred ca se refera ca are o prietena ca mine. Toti ma considera orgolioasa, egoista si ca totul trebuie sa se faca asa cum zic eu si nu e asa. intr-adevar, mereu am fost "mai cu mot " decat prietena mea..pentru ca asa am fost obisnuita si din cauza faptului ca toti prietenii ei m-au placut pe mine, dar nu asta ma intereseaza. Ma doare rau faptul ca fostul meu prieten crede ca nu sunt o buna prietena si ca nu stiu sa pretuiesc ce am. Inainte eram asa, dar m-am schimbat oarecum straight face. Am lasat din orgoliu si din mandrie si nu mai iese mereu cum vreau eu, dar orice as face, toti ii iau ei apararea, iar eu niciodata nu am dreptatestraight face. Ma judeca fostul meu ca nu stiu sa apreciez prietenia mea cu fata asta, dar nimeni nu vede cat am grija de relatia asta cu ea. Uneori e bine sa fii si mai "naiv"cum e prietena mea si nu "al dracu"si mandru cum sunt eu. Funda.sad

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| Alina0491 a răspuns:

Poate ca cei din jurul tau au dreptate. Poate chiar esti agoista sad asta nu e bine deloc. Poate prietena ta face mai mereu ceea ce spui tu pentru ca tine cu adevarat la tine si la prietenia voastra si nu vrea sa te piarda. Oricum, nu asculta de gura lumii. Fa ceea ce iti place tie, insa tine cont si de prietena ta!

Răspuns utilizator avertizat
| TURCUL0001 a răspuns:

1 la mana, de ce iti pasa ce zice el daca nu mai esti cu el? eu zic ca inca il mai placi; 2 la mana, nu te mai purta de parca totul ti se cuvine si toata lumea trebuie sa faca ce zici si ce vrei tu...3 la mana, incearca sa vezi ce spune si ea si incearca sa fii mai bunahappy 4 la mana, faptul ca iti pui intrebarea daca te comporti urat cu ea inseamna ca iti pasa de ea si ca esti o persoana buna din moment ce te gandesti si la cei din jur; 5 la mana, poate esti putin rasfatata dar nu si rea. Nu te intrista, din cate observ faci progresezi spre bine happy felicitari!

| TURCUL0001 a răspuns:

Make love not war.

| SuKi2KirAi1 a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu prietena ta despre aceasta situatie tensionata. Sa-i spui fostului ca nu e treaba lui, si daca nu stie ce se intampla cu adevarat, mai bine nu se baga in seama decat sa regrete mai tarziu. Daca nu functioneaza, atunci cere-i prietenei tale sa se impuna, sa te refuze uneori si sa-si exprime opinia mai des. Si daca poate ( doar daca) sa incerce sa-ti sara in ajutor/aparare. Din ceea ce ai scris aici, eu deduc ca ai fi o persoana de treaba. Sper sa te ajute raspunsul meuwinking

| carinutza373 a răspuns:

Poate ca ar trebui săai o discutie sinceră cu prietena ta si cu fostul. Dar nu in acelasi timp happy. Lui să ii spui că nu îți place cum se comportă și că il rogi să inceteze. Dar poate cu ea nu trebuie să vorbesti si cand ai tu o parere despre ceva intreab-o si pe ea ce crede despre asta, fa-o pe ea să ia decizii pentru amandouă, baftă, FUNDĂ?

| angelfrends a răspuns:

Nu baga in seama