| anonim_4396 a întrebat:

Buna zioara, dragilor big hug
Problema sta in felul urmator: "il plac, ma place dar este implicat intr-o relatie(prietena sa este mult mai mica si in alt oras)". Suntem colegi de facultate, este un baiat extraordinat de inteligent, galant, iar pana in momentul de fata am avut destule indicii ca m-ar place; imi spune ca sunt minunata si chiar in timpul cursurilor ma priveste insistent. Impartasim pasiunea pentru pictura, muzica, teatru, avem convingeri comune, mergem amandoi in pub-uri cu muzica buna, lumina difuza, locuri fermecatoare si vorbim ore in sir etc Pe langa asta simt ca exista intre noi o puternica atractie . Momentan sunt confuza si as vrea doar sa ma sfatuiti, este bine sa mi continui "prietenia", ca sa o numesc asa, cu acest om, pana in momentul in care poate ar fi ceva concret intre noi, sau sa renunt doar pentru ca are prietena?
Va multumesc si imbratisez! (Acord funda celui mai bun raspuns).

Răspuns Câştigător
| PaulaJy a răspuns:

Buna! Sa stii ca pe langa faptul ca are prietena tu simti o atractie pentru el, da? Stii ca e bine sa iti urmezi visele, pentru ca asa te testezi si vezi pana unde poti ajunge. Daca zici ca prietena lui e din alt oras si e mai mica inseamna ca nu stie sigur ce face unde e etc. In schimb intre voi doi se poate lega acea ''Chimie'' cum se spune. Paralel cu ce ne-ai spus tu, e atractie, chimie, intelegere, pace.Toate astea se intampla mereu, inainte de a se forma un cuplu. Dupa un anumit timp o sa vezi ca baiatul isi cam pierde interesul, dar punand in fata faptul ca aveti ''placeri'' comune, deci va veti gasi impreuna un scop comun, pentru care veti lucra in echipa. Sa stii ca prima faza de la o relatie este prietenia, apoi cuplu, casatoria etc. Esti pe prima treapta, inteleg e greu de ajuns pana in varf, dar merita. E o prostie sa te gandesti ca cineva sau ceva poate sta in calea visului tau. E o prostie cand te gandesti ca nu va fi posibil. Trebuie sa fi optimista pentru ca din optimist reiese: pace, rabdare intelegere. Calitatile perfecte pentru cucerire. Sper ca te-am ajutat. Funda?

8 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Buna,
Eu ti-as sugera sa continui prietenia ca e mai importanta. E posibil ca el sa aiba nevoie de prietenie si nu doar de o iubita. Lasa-l pe el sa aleaga daca vrea mai mult. Daca esti disponibila sa fiti impreuna eu iti zic sa continui sa fiti prieteni si daca el face un pas poti sa-i areti acest lucru daca nu... cel mai bine sa continui prietenia.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
In primul rand eu nu as avea incredere in baieti care se afla in situatia lui (cu iubita din alt oras) deoarece poate sa faca cu tine la fel peste ceva timp.
El in loc sa se gandeasca la iubita lui se gandeste la altele,daca relatia lor nu mai merge ar trebui sa se desparta,nu are rost sa fii intr-o relatie cu cineva cu care nu te intelegi,si mai este si in alt oras.
Lasa-l pe el sa deschida acest subiect si afla mai multe, apoi gandeste-te bine daca merita sau nu, degeaba e el galant si inteligent.
Succes si o zi placuta! happy

| Tweetymrrr a răspuns:

Nu vreau să fiu răutăcioasă, dar cred că băiatu' e cam nehotarât. Gândeşte'te dacă erai tu în locul celeilalte fete. Crede'mă că nu ţi'ar fi picat deloc bine să afli că prietenul tău în care ai încredere dă speranţe şi altei fete. Nu eşti tu vinovată de asta, dar totuşi trebuie să iei în considerare toate variantele. Poţi încerca să nu renunţi la el şi să continuaţi să vă întâlniţi, dacă tu crezi că pe viitor nu vei regreta decizia luată.

| Liviucu a răspuns:

Imi place cum ai descris, chiar este minunat ce se intampla intre voi. Insa sfatul meu cred ca va fi unic: nu sari calul si incearca sa-l eviti pe cat posibil. Fa asta din respect pentru cealalta fata. Pentru ca daca ai sa te bagi mai mult, daca o sa-l ai intre timp si o sa fie doar al tau, o sa se schimbe situatia. Tot raul care-l faci altuia mereu se va intoarce impotriva ta. De lucrul asta sa nu uiti niciodata.
Te pup si succes draga mea! :*

| 9 PM a răspuns (pentru Liviucu):

La fel am gandit si eu, pana la urma el va fi cel care va hotari cine sa ii fie alaturi. Eu o sa raman in umbra pana atunci si o sa astept cumintica, iar poate iubirea noastra se va intalni odata si odata cu sufletul intreg. Iar daca nu, fiind un om minunat, i-as dori toata fericirea din lume alaturi de aleasa sa.
Ma bucur pentru cuvintele ce mi le-ai lasat. Multumescu-ti tare frumos, tare duios, dragul meu!

| Liviucu a răspuns (pentru 9 PM):

Ioi ce draguta esti... blushing

| K9pInKuTzZaThA a răspuns:

In primul Rand Te Rog Sa Te Pui In Locul Acelei Fete Si Sa Iti Imaginezi Cum Sar Simti Ea Daca Ar Afla? Nu CRed Ca Ti-Ar Place Deloc Parerea Mea.In Cazul In Care Sunt Dispute Intre Cei Doi Atunci Este Cu Totul Alta Situatie Dar Asa Fara Sa Fie Nicio Disputa Si Sa Apari Tu SA Strici Relatia Celor Doi Nu Ar Fii Prea DRagutz.Eu ti-am Dat Doar Un MIc Sfat:*:*

| kmyangel a răspuns:

Viata este scurta fa ceea ce te face fericita pe moment happy